Carantina și izolarea vor fi și în România de 10 zile. Anunțul Ministrului Sănătății
Carantina și izolarea vor fi și în România de 10 zile. Anunțul Ministrului Sănătății
„O informație care cu siguranță o să vă intereseze: vom rezolva în aceste zile durata izolării și a carantinei. Va fi și în România doar de zece zile, la fel cum este în marea majoritate a țărilor din Uniunea Europeană”, a declarat, miercuri, 29 decembrie, Alexandru Rafila.
Citește și: VIDEO| Planul de măsuri pentru gestionarea valului 5 al pandemiei de COVID prezentat de Ministrul Sănătății și șeful CNSC
Precizarea a venit după ce Adriana Pistol, directorul Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor (CNSCBT), a fost întrebată dacă va fi nevoie de doza booster pentru prelungirea validității certificatului de vaccinare.
„În Uniunea Europeană da, la nivel național acest lucru încă nu a fost stabilit. Ceea ce rămâne de subliniat este că, dacă ne- am făcut prima schemă, să facem și doza booster, pentru că este important în această conjunctură a tulpinii și nu pentru a călători sau a intra la mall. Iar cei care sunt nevaccinați, vaccinați-vă pentru conjunctura Omicron, nu pentru a intra la mall”, a subliniat Adriana Pistol.
Răspunsul lui Rafila, întrebat dacă România a intrat în valul 5 al pandemiei
Întrebat, tot miercuri, dacă putem spune că în România a început valul 5 al pandemiei, Alexandru Rafila a răspuns că avem, față de cifrele de marți, „o stabilizare, oarecum, a numărului de cazuri”, dar cifra este mai crescută decât în urmă cu șapte zile.
„Este posibil să înregistrăm o creștere în perioada următoare, trebuie să vedem dacă este vorba de stabilizare sau începe deja creșterea. Din fericire numărul de deces rămâne scăzut”, a spus ministrul Alexandru Rafila.
Potrivit acestuia, marți rata de reproducere a infecției era de 0,91 pentru România.
„În momentul în care această rată de reproducere se va apropia de , putem discuta probabil despre începutul valului 5”, a adăugat Alexandru Rafila.
De asemenea, ministrul Alexandru Rafila a mai spus că România a avut, în valul 4, cea mai mare mortalitate în Uniunea Europeană: 3% din pacienții infectați în România au murit și „au fost afectate în bună măsură și persoanele cu alte patologii care au avut acces limitat la serviciile medicale”.
Conform datelor de miercuri la CNCCI, au fost înregistrate, în intervalul de 24 de ore, 1.271 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 35 de decese, dintre care două anterioare.
sursa: dcnews.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare
Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]
Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal
Șofer din Mureș cu permisul suspendat, identificat de oamenii legii la Lupșa. Polițiștii i-au deschis dosar penal Un bărbat în vârstă de 29 de ani, din localitatea Stânceni, județul Mureș, a fost depistat de polițiști conducând un autoturism, deși avea dreptul de a conduce suspendat. Incidentul s-a petrecut în noaptea de 26 spre 27 iunie […]










