Carantina și izolarea vor fi și în România de 10 zile. Anunțul Ministrului Sănătății
Carantina și izolarea vor fi și în România de 10 zile. Anunțul Ministrului Sănătății
„O informație care cu siguranță o să vă intereseze: vom rezolva în aceste zile durata izolării și a carantinei. Va fi și în România doar de zece zile, la fel cum este în marea majoritate a țărilor din Uniunea Europeană”, a declarat, miercuri, 29 decembrie, Alexandru Rafila.
Citește și: VIDEO| Planul de măsuri pentru gestionarea valului 5 al pandemiei de COVID prezentat de Ministrul Sănătății și șeful CNSC
Precizarea a venit după ce Adriana Pistol, directorul Centrului Național de Supraveghere și Control al Bolilor (CNSCBT), a fost întrebată dacă va fi nevoie de doza booster pentru prelungirea validității certificatului de vaccinare.
„În Uniunea Europeană da, la nivel național acest lucru încă nu a fost stabilit. Ceea ce rămâne de subliniat este că, dacă ne- am făcut prima schemă, să facem și doza booster, pentru că este important în această conjunctură a tulpinii și nu pentru a călători sau a intra la mall. Iar cei care sunt nevaccinați, vaccinați-vă pentru conjunctura Omicron, nu pentru a intra la mall”, a subliniat Adriana Pistol.
Răspunsul lui Rafila, întrebat dacă România a intrat în valul 5 al pandemiei
Întrebat, tot miercuri, dacă putem spune că în România a început valul 5 al pandemiei, Alexandru Rafila a răspuns că avem, față de cifrele de marți, „o stabilizare, oarecum, a numărului de cazuri”, dar cifra este mai crescută decât în urmă cu șapte zile.
„Este posibil să înregistrăm o creștere în perioada următoare, trebuie să vedem dacă este vorba de stabilizare sau începe deja creșterea. Din fericire numărul de deces rămâne scăzut”, a spus ministrul Alexandru Rafila.
Potrivit acestuia, marți rata de reproducere a infecției era de 0,91 pentru România.
„În momentul în care această rată de reproducere se va apropia de , putem discuta probabil despre începutul valului 5”, a adăugat Alexandru Rafila.
De asemenea, ministrul Alexandru Rafila a mai spus că România a avut, în valul 4, cea mai mare mortalitate în Uniunea Europeană: 3% din pacienții infectați în România au murit și „au fost afectate în bună măsură și persoanele cu alte patologii care au avut acces limitat la serviciile medicale”.
Conform datelor de miercuri la CNCCI, au fost înregistrate, în intervalul de 24 de ore, 1.271 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 35 de decese, dintre care două anterioare.
sursa: dcnews.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]










