Căpitanul CSO Cugir, Tudor Șaucă, la un pas de o mare tragedie! “Dacă mai întârziam 24 de ore, muream”, afirmă fotbalistul grupării de sub Drăgana
Pentru Tudor Șaucă, extrema dreaptă în vârstă de 31 de ani a grupării de sub Drăgana, sezonul Ligii a 3-a a fost unul dintre cele mai bune din carieră. Purtătorul banderolei de căpitan al “roș-albaștrilor” a marcat 7
goluri, fiind alături de coechipierul său Marius Lupu, golgheterul Seriei a 9-a din eșalonul terț.
Însă, în același timp, micuțul fotbalist a fost la un pas de o tragedie, în primele zile ale lunii noiembrie. Înaintea jocurilor cu Sănătatea Cluj și Unirea Alba Iulia, acesta a trecut prin momente delicate din cauza unei ocluzii intestinale ce-i putea fi fatală.
“M-am trezit dimineața, în jurul orei 4.00, din pricina unor dureri insuportabile, am și vomitat din acest motiv! Chinuit de durere, după trei ore am solicitat ambulanța și de la Cugir am ajuns la Urgențe în Alba Iulia. După investigații medicale, am fost operat de urgență, întrucât s-a diagnosticat o sugrumare a intestinului subțire”, a spus Tudor. Înaintea intervenției chirurgicale, a fost testat împotriva COVID-19, iar rezultatul testului a confirmat că este infectat, însă între timp dr. Ioan Susan l-a operat și practic l-a salvat pe Tudor Șaucă.
“Mi s-a spus că dacă mai stăteam o zi, puteam muri. Practic mi-a trecut glonțul pe la ureche. Eu de felul meu sunt mai tare, nu am fost niciodată la spital, dar atunci am trăit clipe neplăcute, nu știam ce se întâmplă, cât de grave sunt lucrurile. Nu avusesem niciun simptom legat de coronavirus, iar rezultatul a venit după încheierea operației”, a adăugat echipierul Cugirului.
Șaucă este obligat să țină regim, iar medicii i-au interzis să mai facă efort o perioadă între 3 și 6 luni, caz în care jucătorul va rata, cu siguranță, partea a doua a campionatului, având șanse mici să revină pe gazon în primăvară, la mijloc fiind recuperarea post-operatorie dar și reacomodarea organismului cu efortul, după o pauză atât de îndelungată.
Tudor Șaucă (31 de ani) și Marius Lupu (21 de ani), sunt “gemenii golului” pentru CSO Cugir, cei doi devenind golgheterii Seriei a 9-a din Liga a 3-a în acest sezon, fiecare cu câte 7 reușite! Echipierii grupării de sub Drăgana au strâns, împreună, 14 goluri, adică mai bine de jumătate din totalul celor marcate de “roș-albaștrii” în această toamnă (27, cea mai bună ofensivă a seriei).
Tudor Șaucă, cel care poartă și banderola de căpitan, a înscris 7 goluri în 8 meciuri disputate (707 minute adunate), lipsind din motive medicale la întâlnirile cu Unirea Alba Iulia și Sănătatea Cluj, o medie de un gol la aproximativ 100 de minute. Șaucă a devenit o veritabilă sperietoare pentru conjudețene în prima parte a campionatului, împotriva grupărilor din Alba marcând în 6 rânduri, toate reușitele în deplasare: un gol pe “Cetate” (4-1), o dublă la Ocna Mureș (5-1) și o triplă la Galda de Jos (4-1), un alt gol fiind înscris la Hunedoara (3-3).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]
Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”
Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”, revenit după aproape 3 decenii în „alb-negru” Cristian Pustai (58 de ani) este noul antrenor principal al divizionarei terțe CSM Unirea Alba Iulia. Tehnicianul din Mediaș ce are prezențe în Europa League cu […]
FOTO: Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada,
Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Măda, cu curse în două zile consecutive! Un weekend de poveste pentru cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia! Reprezentanții clubului din Cetatea Marii Uniri au reușit rezultate excelente în […]









