Candidații din Alba pentru funcția de inspector școlar general adjunct nu au promovat concursul organizat de MEN
Candidații din județul Alba pentru funcția de inspector școlar general adjunct nu au promovat concursul organizat luni, 27 aprilie 2015, de Ministerul Educației Naționale; ei nu au reușit să obțină punctajul necesar promovării testului grilă. Panța Dumitru a candidat pentru funcția de inspector școlar general adjunct (domeniul curriculum și inspecție școlară), deținută până la începutul lunii aprilie de actualul inspector școlar general Marcela Dărămuș, iar Narcisa Ioana Bucureștean a candidat pentru domeniul managementul resurselor umane – funcție pe care o ocupă în prezent.
Ministerul Educației Naționale a anunțat organizarea concursurilor de inspector școlar general adjunct în perioada 20 aprilie – 29 mai, candidații din județul Alba fiind programați în 27 aprilie.
Potrivit informațiilor furnizate de inspectorul școlar general al IȘJ Alba, Marcela Dărămuș, candidații din Alba s-au retras din motive personale după testul grilă și nu au mai susținut evaluarea CV-ului și proba de interviu. Astfel, ei au înștiințat comisia despre retragerea lor – având această posibilitatea chiar și după susținerea primei probe.
Potrivit unor informații, examenul a fost foarte greu, Narcisa Bucureștean a fost foarte aproape de a obține punctajul necesar promovării testului grilă și așteaptă următorul concurs organizat de MEN.
Dumitru Panța a spus că a fost un examen care nu a edificat în foarte mare măsură calitatea inspectorului școlar general adjunct și nu a putut da un răspuns ferm dacă va mai candida pentru această funcție.
Este posibil ca Ministerul Educației Naționale să organizeze un nou concurs pentru ocuparea funcțiilor vacante.
Narcisa Bucureștean va rămâne, probabil, inspector școlar general adjunct cel puțin până în septembrie 2015, dacă MEN nu va organiza alt concurs. Ea este numită prin Ordin de ministru, pentru anul școlar 2014-2015.
Cealaltă funcție de inspector școlar general adjunct, rămasă vacantă după ce Marcela Dărămuș a preluat funcția de șef al IȘJ Alba, ar putea fi ocupată, pentru o perioadă determinată, printr-o detașare în interesul învățământului.
Concursul se organizează în baza Metodologiei de organizare şi desfăşurare a concursului pentru ocuparea funcţiilor de inspector şcolar general, inspector şcolar general adjunct din inspectoratele şcolare şi de director al casei corpului didactic, aprobată prin OMECTS nr. 5557/7 octombrie 2011, cu modificările ulterioare.
Deák-Székely Szilárd Levente a câștigat concursul organizat de Ministerul Educației Naționale și rămâne în funcția de director la Casa Corpului Didactic Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








