Candidații din Alba pentru funcția de inspector școlar general adjunct nu au promovat concursul organizat de MEN
Candidații din județul Alba pentru funcția de inspector școlar general adjunct nu au promovat concursul organizat luni, 27 aprilie 2015, de Ministerul Educației Naționale; ei nu au reușit să obțină punctajul necesar promovării testului grilă. Panța Dumitru a candidat pentru funcția de inspector școlar general adjunct (domeniul curriculum și inspecție școlară), deținută până la începutul lunii aprilie de actualul inspector școlar general Marcela Dărămuș, iar Narcisa Ioana Bucureștean a candidat pentru domeniul managementul resurselor umane – funcție pe care o ocupă în prezent.
Ministerul Educației Naționale a anunțat organizarea concursurilor de inspector școlar general adjunct în perioada 20 aprilie – 29 mai, candidații din județul Alba fiind programați în 27 aprilie.
Potrivit informațiilor furnizate de inspectorul școlar general al IȘJ Alba, Marcela Dărămuș, candidații din Alba s-au retras din motive personale după testul grilă și nu au mai susținut evaluarea CV-ului și proba de interviu. Astfel, ei au înștiințat comisia despre retragerea lor – având această posibilitatea chiar și după susținerea primei probe.
Potrivit unor informații, examenul a fost foarte greu, Narcisa Bucureștean a fost foarte aproape de a obține punctajul necesar promovării testului grilă și așteaptă următorul concurs organizat de MEN.
Dumitru Panța a spus că a fost un examen care nu a edificat în foarte mare măsură calitatea inspectorului școlar general adjunct și nu a putut da un răspuns ferm dacă va mai candida pentru această funcție.
Este posibil ca Ministerul Educației Naționale să organizeze un nou concurs pentru ocuparea funcțiilor vacante.
Narcisa Bucureștean va rămâne, probabil, inspector școlar general adjunct cel puțin până în septembrie 2015, dacă MEN nu va organiza alt concurs. Ea este numită prin Ordin de ministru, pentru anul școlar 2014-2015.
Cealaltă funcție de inspector școlar general adjunct, rămasă vacantă după ce Marcela Dărămuș a preluat funcția de șef al IȘJ Alba, ar putea fi ocupată, pentru o perioadă determinată, printr-o detașare în interesul învățământului.
Concursul se organizează în baza Metodologiei de organizare şi desfăşurare a concursului pentru ocuparea funcţiilor de inspector şcolar general, inspector şcolar general adjunct din inspectoratele şcolare şi de director al casei corpului didactic, aprobată prin OMECTS nr. 5557/7 octombrie 2011, cu modificările ulterioare.
Deák-Székely Szilárd Levente a câștigat concursul organizat de Ministerul Educației Naționale și rămâne în funcția de director la Casa Corpului Didactic Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]









