Candidații din Alba pentru funcția de inspector școlar general adjunct nu au promovat concursul organizat de MEN
Candidații din județul Alba pentru funcția de inspector școlar general adjunct nu au promovat concursul organizat luni, 27 aprilie 2015, de Ministerul Educației Naționale; ei nu au reușit să obțină punctajul necesar promovării testului grilă. Panța Dumitru a candidat pentru funcția de inspector școlar general adjunct (domeniul curriculum și inspecție școlară), deținută până la începutul lunii aprilie de actualul inspector școlar general Marcela Dărămuș, iar Narcisa Ioana Bucureștean a candidat pentru domeniul managementul resurselor umane – funcție pe care o ocupă în prezent.
Ministerul Educației Naționale a anunțat organizarea concursurilor de inspector școlar general adjunct în perioada 20 aprilie – 29 mai, candidații din județul Alba fiind programați în 27 aprilie.
Potrivit informațiilor furnizate de inspectorul școlar general al IȘJ Alba, Marcela Dărămuș, candidații din Alba s-au retras din motive personale după testul grilă și nu au mai susținut evaluarea CV-ului și proba de interviu. Astfel, ei au înștiințat comisia despre retragerea lor – având această posibilitatea chiar și după susținerea primei probe.
Potrivit unor informații, examenul a fost foarte greu, Narcisa Bucureștean a fost foarte aproape de a obține punctajul necesar promovării testului grilă și așteaptă următorul concurs organizat de MEN.
Dumitru Panța a spus că a fost un examen care nu a edificat în foarte mare măsură calitatea inspectorului școlar general adjunct și nu a putut da un răspuns ferm dacă va mai candida pentru această funcție.
Este posibil ca Ministerul Educației Naționale să organizeze un nou concurs pentru ocuparea funcțiilor vacante.
Narcisa Bucureștean va rămâne, probabil, inspector școlar general adjunct cel puțin până în septembrie 2015, dacă MEN nu va organiza alt concurs. Ea este numită prin Ordin de ministru, pentru anul școlar 2014-2015.
Cealaltă funcție de inspector școlar general adjunct, rămasă vacantă după ce Marcela Dărămuș a preluat funcția de șef al IȘJ Alba, ar putea fi ocupată, pentru o perioadă determinată, printr-o detașare în interesul învățământului.
Concursul se organizează în baza Metodologiei de organizare şi desfăşurare a concursului pentru ocuparea funcţiilor de inspector şcolar general, inspector şcolar general adjunct din inspectoratele şcolare şi de director al casei corpului didactic, aprobată prin OMECTS nr. 5557/7 octombrie 2011, cu modificările ulterioare.
Deák-Székely Szilárd Levente a câștigat concursul organizat de Ministerul Educației Naționale și rămâne în funcția de director la Casa Corpului Didactic Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat că administrația locală ia în calcul să aplice penalități operatorului STP pentru neefectuarea transportului public. La aproape o săptămână […]









