Campanie umanitară în județul Alba: Asociația Banca pentru colectarea și distribuția alimentelor, a dat startul primei colecte de alimente de Paști
Prima rețea națională a Băncilor pentru Alimente, a luat ființă în anul 2016, în București. Rând pe rând, acest proiect s-a extins și în Cluj, Roman, Brașov, Oradea, Timișoara, Craiova, Galați, Constanța, și a fost acceptată în 2019 ca Proiect Partener FEBA (Federația Europeană a Băncilor de Alimente), în semn de recunoaștere internațională a activității desfășurate în România.
Prin intermediul Băncilor pentru Alimente, sunt colectate de la agenții economici produsele alimentare comestibile și non-alimentare care din diverse motive și-au pierdut valoarea economică de piață și sunt redirecționate către diferite organizații non-guvernamentale care oferă sprijin persoanelor defavorizate.
De la inaugurare și până în anul 2020, prin intermediul celor 9 Bănci pentru Alimente s-a depășit pragul de 5.075.800 alimente colectate, din care, 445.068 kg a colectat Clujul.
În anul 2019, am luat legătura cu dna Gabriela Vereș, Președintele Asociației Banca pentru colectarea și distribuția Alimentelor Cluj-Napoca și Oradea și mi-am exprimat entuziasmul de a aduce acest proiect și în județul nostru, respectiv în Alba-Iulia.
Momentan, avem contract cu 5 ONG-uri, la nivel de Județ, urmând să ne extindem, dacă vom primi și sprijinul Autorităților din zona. În Teiuș, avem o bază de date, în care sunt incluși 94 de beneficiari, adulți și copii, toți aflați în dificultate. Sperăm, să primim situația clară din partea Autorităților pentru a-i cuprinde pe toți cei aflați în categoriile menționate, în programul nostru.
Obiectivul noastru este: Ținerea sub control a risipei alimentare prin colectarea și redistribuirea surplusului de alimente către beneficiarii din ONG-uri și centre ce găzduiesc persoane aflate în dificultate: orfani, vârstnici, copii și adulți în prag de sărăcie sau persoane cu dizabilități;
Aproximativ o treime din toate produsele din România ajung la coşul de gunoi sau sunt irosite inutil, anual. Această cantitate corespunde cu circa 2.55 milioane de tone de produse alimentare, în timp ce 5 milioane de români se află în pragul sărăciei, iar 66% din familiile din mediul rural nu își pot asigura hrana zilnică (conform datelor FoodWaste România).
Cu susținerea Lidl România pe data de 19 Aprilie, Asociația Banca pentru colectarea și distribuția alimentelor, a dat startul primei colecte de alimente de Paști, în magazinele LIDL din Alba Iulia și Sebeș ce vor fi distribuite în mod gratuit către beneficiarii din ONG-uri și centre ce găzduiesc persoane aflate în dificultate.
Campania se desfășoară în perioada 19 aprilie–16 mai 2021.
În acest sens, vă invităm pe cât mai mulți dintre dumneavoastră, să vă alăturați inițiativei noastre și să donați alimente neperisabile.
Sărăcia nu este un viciu, este un adevăr.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat că administrația locală ia în calcul să aplice penalități operatorului STP pentru neefectuarea transportului public. La aproape o săptămână […]









