Campanie masivă de transferări la CSM Sebeş
După ce negocierile cu Marian Muntean, patronul prim-divizionarei CSM Cetate Deva Trans nu s-au finalizat, „target”-ul divizionarei secunde CSM Sebeş este atacarea fermă a promovării în Liga Naţională, susţinerea financiară venind de la primăria municipiului Sebeş şi Consiliul Judeţean Alba. Astfel, la începutul acestei săptămâni a avut loc la Râmnicu Vâlcea, licitaţia cu privire la „produsele” Centrului Naţional de Excelenţă, jucătoarele fiind născute în anii 1992 respectiv 1993. Portarul Lenuţa Mormeci de la LPS Iaşi, ce a evoluat în sezonul trecut şi la HCM Buzău va merge pentru sezonul ce urmează la Sebeş, la formaţia de Divizia A, la fel ca şi Ana Ciolan (pivot, LPS Vaslui). Sumele care au fost licitate pentru aceste tinere handbaliste au fost între 2000 şi 8000 de euro.
„Noi lucrăm pe mai multe planuri pentru alcătuirea unui lot valoros, dar şi de perspectivă, până în 23 de ani, pentru a promova din Divizia A. Vrem să transferăm 12 jucătoare, dar nu putem oferi prea multe nume întrucât sunt vizate şi de alte echipe”, a declarat antrenorul Alexandru Weber, ce a fixat drept dată de reluare a pregătirilor 1 iulie, programul estival cuprinzând şi un stagiu centralizat. „Am discutat cu dl viceprimar Adrian Bogdan şi ne-a «trasat» obiectivul: eu, împreună cu preşedintele Virgil Costea avem mandat de a accede în primul eşalon handbalistic. Pe lista de achiziţii sunt handbaliste valoroase, din Liga Naţională, dar şi din străinătate, Serbia sau Ungaria, trebuie doar să finalizăm pozitiv negocierile”, a concluzionat Weber. CSM Sebeş a încheiat stagiunea anterioară pe locul 6 în Seria B a Diviziei A, iar în următorul campionat, când va promova numai locul întâi din fiecare grupă, efectivul va fi format din 17-19 jucătoare. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale
Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea