Campanie gratuită de sterilizare și microcipare a câinilor cu stăpân la Aiud: Când vor fi efectuate operațiile
Campanie gratuită de sterilizare și microcipare a câinilor cu stăpân la Aiud: Când vor fi efectuate operațiile
Știați că sterilizarea câinilor de rasă comună, precum și microciparea și înregistrarea în Registrul de Evidență al Câinilor cu Stăpân sunt obligatorii prin lege? În caz contrar, deținătorii riscă amenzi de până la 10.000 lei. La Aiud vom steriliza și microcipa gratuit 100 de câini cu stăpân.
Scopul campaniei de informare și sterilizare este de a preveni înmulțirea necontrolată a animalelor și de a stopa fenomenul abandonului acestora.
Beneficii aduse animalului de companie:
-microciparea oferă un istoric medical al câinelui.
Sterilizarea are următoarele beneficii pentru câinele tău:
– reduce riscul tumorilor și infecțiilor interne;
– este recomandată pentru o viață mai lungă și mai sănătoasă;
– reduce semnificativ riscul de apariție a cancerului mamar, mai ales în situația în care cățelușa e sterilizată înainte de primul ciclu de călduri;
– elimină posibilitatea apariției problemelor medicale precum piometrul, cancerul uterin sau ovarian;
– previne problemele de comportament ale animalului;
– la masculi reduce posibilitatea apariției bolilor de prostată și elimină apariția cancerului testicular;
Beneficiile deținătorului:
– microciparea ajută la regăsirea dintre proprietar și câinele pierdut.
– sterilizarea previne marcarea nedorită a teritoriului prin urinat, vagabondajul și riscul de pierdere a animalului în urma bătăilor între masculi.
– prin eliminarea ciclului de călduri la femele, dispare comportamentul nervos și nu vor mai atrage masculi nedoriți în vecinătatea casei.
– adăposturile de animale din întreaga țară sunt suprasolicitate și suprapopulate de câini abandonați. Sterilizarea previne abandonul animalelor, deci previne existența acestora pe străzi.
– sursa problemei abandonării câinilor este lipsa sterilizării. Conștientizând cetățenii de importanța și obligativitatea acestei proceduri, vom reduce numărul de câini de pe străzi.
– microciparea previne abandonul de animale. Datorită microcipului înregistrat în RECS, autoritățile pot identifica proprietarul care și-a abandonat câinele.
Microciparea și sterilizarea câinilor se va face pe bază de programare la numărul de telefon 0258 861 593. Operațiile vor fi efectuate în zilele de sâmbătă și duminică, începând cu data de 6 noiembrie 2021, în cadrul Cabinetului Veterinar „Minivet”.
Campania este derulată de către Primăria municipiului Aiud prin SPAPL, în colaborare cu medicii veterinari voluntari: Dr. Varga Osolya, Dr. Scutelnicu Andrei și Dr. Mihai Simona, cărora le mulțumim pentru implicare!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
22 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
22 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează luni, 22 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
Sărbătoarea Rozelor 2026 | Transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud la cel mai parfumat eveniment din România. PROGRAM și STAȚII DE ÎMBARCARE
Sărbătoarea Rozelor 2026 | Transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud la cel mai parfumat eveniment din România. PROGRAM și STAȚII DE ÎMBARCARE La Sărbătoarea Rozelor 2026 organizatorii vor asigura transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud. „Pentru a evita aglomerația din Ciumbrud și pentru a vă bucura în liniște de cel mai […]
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea Un șofer din Săsciori s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Avea o alcoolemie de 0,50 mg/l. Potrivit IPJ Alba, […]










