Campania „Opriți poluarea în Sebeș!“ continuă cu un nou marș de protest, duminică 26 aprilie
Campania „Opriți poluarea în Sebeș!“ continuă la Sebeș cu o nouă acțiune civică de amploare împotriva poluării, de această dată fiind inclus și un mesaj ferm împotriva defrișărilor masive.
Au trecut mai bine de trei luni de la primul mare protest împotriva poluării din 11 ianuarie, acesta fiind urmat de marșuri de protest săptămânale, atât în Sebeș cât și-n Alba-Iulia cu mii de oameni care au transmis un mesaj foarte clar.
Motivele sunt la fel de clare: la nivel vizual și olfactiv, poluarea industrială este evidentă!
Majoritatea locuitorilor din zona Sebeș – Alba-Iulia își exprimă îngrijorarea legată de riscul major asupra sănătății pe care-l presupune expunerea la emisiile de substanțe toxice, unele cancerigene. Și tocmai faptul că oamenii au simțit acest pericol, i-a determinat, la începutul anunlui, să iasă în stradă în număr așa de mare și să ceară oprirea poluării.
Expunerea prelungită la poluarea din aer poate cauza cancer, conform unor studii ale Centrului Internațional de Cercetare a Cancerului (IARC), agenție a Organizației Mondiale a Sănătății(OMS), organizație care ea însăși anunță oficial că poluarea ucide milioane de oameni anual.
Conform unor statistici din Uniunea Europeana, românii au speranța de viață cea mai mică, denumai 76,2 ani la femei și 69,2 ani la bărbați.
Lupta continuă! Nici amenințările și nici cele 5 procese deschise de companie unor oameni simpli care-și cer dreptul la aer curat, nu pot opri ampla mișcare civică din Sebeș.
Solidaritatea de care ne-am bucurat la primele proteste, din țară și din Diaspora, este prezentă în continuare.
Marșul de protest este unul autorizat și este manifestarea dreptului nostru de a ne exprimaliber (Dreptul la liberă exprimare – art. 30 și Dreptul la participarea la întruniri publice – art. 39din Constituția României).
De aceea, Duminică 26 aprilie, ora 14:00, cu plecare din fața Casei de Cultură, ne vom deplasapână în fața primăriei și apoi până-n parcarea SC Kronospan Sebeș SA, pentru a le transmite dinnou un mesaj clar, atât autorităților locale cât și poluatorului, că oamenii au DREPTUL și VOINȚA necesară pentru a-și recâștiga aerul curat.
Comunicat de presă,
Echipa campaniei ”Opriți poluarea în Sebeș”
foto arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]









