Campania „Opriți poluarea în Sebeș!“ continuă cu un nou marș de protest, duminică 26 aprilie
Campania „Opriți poluarea în Sebeș!“ continuă la Sebeș cu o nouă acțiune civică de amploare împotriva poluării, de această dată fiind inclus și un mesaj ferm împotriva defrișărilor masive.
Au trecut mai bine de trei luni de la primul mare protest împotriva poluării din 11 ianuarie, acesta fiind urmat de marșuri de protest săptămânale, atât în Sebeș cât și-n Alba-Iulia cu mii de oameni care au transmis un mesaj foarte clar.
Motivele sunt la fel de clare: la nivel vizual și olfactiv, poluarea industrială este evidentă!
Majoritatea locuitorilor din zona Sebeș – Alba-Iulia își exprimă îngrijorarea legată de riscul major asupra sănătății pe care-l presupune expunerea la emisiile de substanțe toxice, unele cancerigene. Și tocmai faptul că oamenii au simțit acest pericol, i-a determinat, la începutul anunlui, să iasă în stradă în număr așa de mare și să ceară oprirea poluării.
Expunerea prelungită la poluarea din aer poate cauza cancer, conform unor studii ale Centrului Internațional de Cercetare a Cancerului (IARC), agenție a Organizației Mondiale a Sănătății(OMS), organizație care ea însăși anunță oficial că poluarea ucide milioane de oameni anual.
Conform unor statistici din Uniunea Europeana, românii au speranța de viață cea mai mică, denumai 76,2 ani la femei și 69,2 ani la bărbați.
Lupta continuă! Nici amenințările și nici cele 5 procese deschise de companie unor oameni simpli care-și cer dreptul la aer curat, nu pot opri ampla mișcare civică din Sebeș.
Solidaritatea de care ne-am bucurat la primele proteste, din țară și din Diaspora, este prezentă în continuare.
Marșul de protest este unul autorizat și este manifestarea dreptului nostru de a ne exprimaliber (Dreptul la liberă exprimare – art. 30 și Dreptul la participarea la întruniri publice – art. 39din Constituția României).
De aceea, Duminică 26 aprilie, ora 14:00, cu plecare din fața Casei de Cultură, ne vom deplasapână în fața primăriei și apoi până-n parcarea SC Kronospan Sebeș SA, pentru a le transmite dinnou un mesaj clar, atât autorităților locale cât și poluatorului, că oamenii au DREPTUL și VOINȚA necesară pentru a-și recâștiga aerul curat.
Comunicat de presă,
Echipa campaniei ”Opriți poluarea în Sebeș”
foto arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET Luni, 22 iunie 2026, s-a desfășurat prima probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (Limba și literatura română) – sesiunea 2026. În județul Alba au fost prezenți 2.383 de candidați din cei 2,440 înscriși. Nu s-au […]
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul Românii care vor ieși din câmpul muncii înainte de atingerea vârstei standard de pensionare trebuie să țină cont de regulile introduse prin noua lege a pensiilor. În 2026, accesul la pensia anticipată este posibil doar pentru persoanele care îndeplinesc anumite […]
24 iunie: Nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, cel care a propovăduit oamenilor venirea Mântuitorului Isus Hristos
24 iunie: Nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, cel care a propovăduit oamenilor venirea Mântuitorului Isus Hristos Pe data de 24 iunie în fiecare an, creștinii ortodocși prăznuiesc Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul. Nașterea acestuia a fost înainte de nașterea lui Iisus Hristos. Sfântul Ioan Botezătorul s-a născut în satul Ein-Kerem care se află aproape de Ierusalim. […]









