Ca să facă rost de bani, un tânăr din Șugag a furat o motocicletă şi a vrut să o vândă la ”fier vechi”
Un tânăr în vârstă de 22 de ani, din comuna Şugag, a fost condamnat la închisoare cu suspendare după ce a furat o motocicletă din curtea unei firme din Alba Iulia. Ulterior a vrut să o vândă la un centru de colectare a fierului.
Furtul a avut loc în 13 octombrie 2017. Tânărul a recunoscut fapta şi a beneficiat de reducerea pedepsei.
B.Vasile a primit, în final, 1 an şi 4 luni de închisoare cu suspendare, sub supraveghere. De asemenea, acesta trebuie să achite proprietarului motocicletei peste 13.800 de lei, reprezentând costurile de reparare a motocicletei. Tânărul a fost prins cu ajutorul unei amprente ”recoltate” de pe autovehiculul găsit abandonat în zona Gării CFR din Alba Iulia.
”Cu ocazia audierii în faza de urmărire penală a recunoscut săvârşirea infracţiunii atât în calitate de suspect, cât şi în calitate de inculpat. Acesta a afirmat că, după ce a pierdut la aparatele de jocuri banii pe care îi avea, a decis să sustragă motocicleta pentru a o valorifica apoi la un centru de colectare a fierului vechi de pe şoseaua de centură a oraşului. Inculpatul a relatat că a scos în stradă motocicleta folosind poarta de acces, pe care a deschis-o din interior, iar apoi, în drum spre centrul de colectare a fierului vechi, în timp ce o împingea, a acroşat o maşină parcată în apropierea autogării Livio Dario. Ca urmare a acestui incident, inculpatul a fost identificat de un echipaj de poliţie ajuns la faţa locului. La acel moment, inculpatul a minţit, susţinând că motocicleta îi aparţine, dar că actele acesteia au rămas acasă. După ce a fost testat cu aparatul alcooltest, inculpatul a fost condus la spital în vederea recoltării probelor de sânge pentru stabilirea alcoolemiei. Ulterior, deoarece inculpatului i s-a solicitat să mute motocicleta din acel loc, acesta a tras-o în spatele autogării. Ajuns acolo, inculpatul i-a demontat plăcuţa cu numărul de înmatriculare şi a aşezat-o pe un gard, însă aceasta a căzut în curtea unei case”, se precizează în conţinutul deciziei de la Judecătoria Alba Iulia.
Pedeapsa aplicată acestuia a fost suspendată pe o perioadă de 2 ani, timp în care tânărul trebuie să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. De asemenea, B. Vasile este obligat să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare.
Pe lângă despăgubirile în vaoare de 13.856 de lei pe care trebuie să le achite proprietarului motocicletei, condamantul mai trebuie să plătească şi cheltuieli judiciare în valoare de 800 de lei.
Sursa: adevarul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău
Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău Decathlonul Dacic a reprezentat punctul culminant competițional al celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Cetăților Dacice, desfășurat în perioada 26–28 iunie 2026 în zona Piatra Craivii – Bucerdea Vinoasă – Cricău. Competiția a adus la start reprezentanții […]
VIDEO | Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan
Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de […]
Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat
Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat Furnizarea apei potabile va fi restricționată temporar în mai multe localități din județul Alba, în contextul temperaturilor ridicate și al consumului crescut, inclusiv pentru activități agricole. Măsura a fost anunțată de SC APA CTTA SA Alba, în […]








