Bugetul municipiului Alba Iulia pe 2014 a fost adoptat
*Unii consilieri PSD au cerut amânarea construcției parcului de Skateboard și mai puțini bani pentru unele evenimente
Bugetul municipiului Alba Iulia pe anul 2014 ”a trecut” astăzi, în ședința de Consiliu Local cu o majoritate covârșitoare de voturi ”pentru” – 18, și doar 2 abțineri. Consensul a fost deplin între consilierii PDL și PNL (ale căror amendamente au fost luate în considerare încă de la întocmirea proiectului) însă a existat o încercare de ”rezistență” din partea unor consilieri PSD, care nu a avut, însă, nici un efect asupra votului final.
Astfel, Bogdan Medrea a propus un amendament prin care să se amâne construcția parcului de Skateboard și a cerut ca banii (2,1 milioane de lei) să fie folosiți la reabilitarea unor străzi (amendament care a ”căzut” la vot) și, tot cu gândul la infrastructură, Vasile Crișan a propus să fie ”tăiați” bani de la unele evenimentele culturale care, în opinia sa, sunt bugetate cu sume prea mari de bani – dar până la momentul votului s-a răzgândit și nu și-a mai susținut amendamentul.
Reamintim că în Bugetul pentru acest an a fost prevăzută o sumă de 72 de milioane de lei pentru obiective de investiții și lucrări de reparații (din care 24,5 milioane sunt din bugetul local (inclusiv excedent), 27 de milioane din creditele contractate, peste 13 milioane de lei din fonduri nerambursabile iar aproximativ 7 milioane de lei vin de la bugetul de stat).
Între priorități se numără finalizarea lucrărilor în Parcul Dendrologic din Valea Popii și în zona interioară a Cetății, lucrări de extindere la retele de apă în zona Micești și câteva străzi din Alba Iulia, finalizarea lucrărilor de modernizare a ieșirii din municipiu spre Micești, reabilitarea unor străzi din cartierele Bărăbanț, Oarda, Micești și Partoș, precum și lucrări de întreținere și reparații la unități de învățământ și amenajarea unei creșe de cartier.
Au fost prevăzute prevăzute fonduri pentru cofinanțarea reabilitării Bazinului Olimpic (630.000 de lei) și pentru dotarea acestuia cu un sistem de control acces și monitorizare video (440.000 de lei); 2,8 milioane de lei sunt alocați pentru modernizarea zonei de agrement de la Schit iar alți 2,1 milioane de lei sunt alocați pentru dotări și lucrări de infrastructură în scopul amenajării parcului de Skateboard.
De asemenea, sunt alocate sume pentru refuncționalizarea zonei centrale (str. Tudor Vladimirescu) – peste 3 milioane de lei; sisteme de supraveghere și dotări pentru siguranța circulației – 750.000 de lei și amenajarea de sensuri giratorii în zonele Stadion, Cimitir, Cloșca și Vasile Goldiș – 360.000 de lei. Nu în ultimul rând, pentru reparații curente și periodice la drumuri și trotuare, în bugetul local pentru 2014 a fost prevăzută o sumă de peste 1,8 milioane de lei.
Pentru partea de evenimente culturale a fost prevăzută suma de 3,4 milioane de lei iar ca ajutor financiar pentru susținerea bisericilor a fost alocată suma de 170.000 de lei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente
Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]
Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]









