Brutăria Arti Pan din Alba Iulia își va putea relua activitatea. Care sunt măsurile și condițiile impuse de DSP
Reprezentanții DSP Alba au transmis, printr-un comunicat, măsurile impuse de inspectorii sanitari pentru redeschiderea unității de panificație din Alba Iulia. a cărei activitate a fost suspendată ca urmare a depistării unui focar de coronavirus.
În urma finalizării anchetei epidemiologice și a constatării faptului că au fost îndeplinite toate măsurile de igienizare impuse, specialiștii DSP Alba au stabilit că unitatea de panificație din Alba Iulia închisă în data de 29 aprilie 2020 ca urmare a depistării unui focar de coronavirus, își poate relua activitatea, dar doar cu respectarea anumitor măsuri. Printre acestea se numără: *purtarea echipamentului de protecție (mănuși, mască, capelină) de către personalul angajat, echipament ce trebuie pus la dispoziție de către angajator; *efectuarea triajului epidemiologic în scris, zilnic la intrarea în unitate, constând în termometrizare și chestionarea angajaților cu privire la modificarea stării de sănătate proprie sau a celor din familie; *personalul angajat va înștiința conducerea unității dacă la domiciliu prezintă simptome de tip respirator cum ar fi: febra, dificultăți de înghițire, tuse seacă, lipsă miros sau gust etc.; *la intrarea pesonalului în unitate se vor amenaja covoare umede îmbibate cu substanțe dezinfectante; *respectarea măsurilor de distanțare socială atât de către angajați cât și de către clienți; *efectuarea dezinfecției generale în toate spațiile unității, prin nebulizare, săptămânal sau ori de câtre ori este nevoie. De asemenea, personalul administrativ care a fost în contact cu cei 5 angajați de la birourile firmei depistați pozitiv va rămâne izolat la domiciliu timp de 14 zile, începând cu data de 30 aprilie 2020.
Reamintim faptul că, în urma controlului derulat în data de 29 aprilie 2020, în urma apariției unor cazuri de îmbolnăvire cu virusul SARS-COV-2 la 5 angajați din cadrul societății (personal administrativ), s-a recomandat suspendarea temporară a activității întregii unități, începând cu data de 29 aprilie 2020 ora 22.00, în vederea testării întregului personal și a efectuării dezinfecției generale a aunității.
”Instituția noastră a acționat cu celeritate și profesionalism conform normelor legale în vigoare, având ca unic scop protejarea sănătății populației. Intervenția noastră, precum și disponibilitatea unității de a colabora și de a implementa măsurile dispuse de inspectorii sanitari au fost decisive în evitarea unui potențial dezastru epidemiologic”, Alexandru SINEA, diector executiv DSP Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]
VIDEO | Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C
Copil de 4 luni, salvat la Alba Iulia de un jandarm aflat în timpul liber dintr-o mașină încuiată accidental, la peste peste 30 C Momente de panică pentru doi părinți din Alba Iulia, după ce sistemul de inchidere al autoturismului s-a activat accidental cu cheile în interior, iar copilul a rămas blocat în mașină. Situația […]









