Brutăria Arti Pan din Alba Iulia își va putea relua activitatea. Care sunt măsurile și condițiile impuse de DSP
Reprezentanții DSP Alba au transmis, printr-un comunicat, măsurile impuse de inspectorii sanitari pentru redeschiderea unității de panificație din Alba Iulia. a cărei activitate a fost suspendată ca urmare a depistării unui focar de coronavirus.
În urma finalizării anchetei epidemiologice și a constatării faptului că au fost îndeplinite toate măsurile de igienizare impuse, specialiștii DSP Alba au stabilit că unitatea de panificație din Alba Iulia închisă în data de 29 aprilie 2020 ca urmare a depistării unui focar de coronavirus, își poate relua activitatea, dar doar cu respectarea anumitor măsuri. Printre acestea se numără: *purtarea echipamentului de protecție (mănuși, mască, capelină) de către personalul angajat, echipament ce trebuie pus la dispoziție de către angajator; *efectuarea triajului epidemiologic în scris, zilnic la intrarea în unitate, constând în termometrizare și chestionarea angajaților cu privire la modificarea stării de sănătate proprie sau a celor din familie; *personalul angajat va înștiința conducerea unității dacă la domiciliu prezintă simptome de tip respirator cum ar fi: febra, dificultăți de înghițire, tuse seacă, lipsă miros sau gust etc.; *la intrarea pesonalului în unitate se vor amenaja covoare umede îmbibate cu substanțe dezinfectante; *respectarea măsurilor de distanțare socială atât de către angajați cât și de către clienți; *efectuarea dezinfecției generale în toate spațiile unității, prin nebulizare, săptămânal sau ori de câtre ori este nevoie. De asemenea, personalul administrativ care a fost în contact cu cei 5 angajați de la birourile firmei depistați pozitiv va rămâne izolat la domiciliu timp de 14 zile, începând cu data de 30 aprilie 2020.
Reamintim faptul că, în urma controlului derulat în data de 29 aprilie 2020, în urma apariției unor cazuri de îmbolnăvire cu virusul SARS-COV-2 la 5 angajați din cadrul societății (personal administrativ), s-a recomandat suspendarea temporară a activității întregii unități, începând cu data de 29 aprilie 2020 ora 22.00, în vederea testării întregului personal și a efectuării dezinfecției generale a aunității.
”Instituția noastră a acționat cu celeritate și profesionalism conform normelor legale în vigoare, având ca unic scop protejarea sănătății populației. Intervenția noastră, precum și disponibilitatea unității de a colabora și de a implementa măsurile dispuse de inspectorii sanitari au fost decisive în evitarea unui potențial dezastru epidemiologic”, Alexandru SINEA, diector executiv DSP Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








