„BOMBĂ” chimică, indisponibilizată de polițiștii din Alba: Peste 20 de tone de îngrăşăminte chimice, găsite lângă un rezervor de motorină
Poliţiştii din Alba au indisponibilizat peste 24 de tone de îngrăşăminte chimice, care erau depozitate necorespunzător. Faţă de reprezentantul societății comerciale care le deţinea, a fost întocmit dosar penal.
La data de 21 septembrie 2021, poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi, Substanţe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba au efectuat un control, pe raza localității Tărtăria, la punctul de lucru al unei societăți agricole.
Astfel, polițiștii au constatat că 24 de tone de îngrășăminte chimice, pe bază de nitrat de amoniu, erau depozitate într-o magazie, în imediata apropiere a unui rezervor de motorină, cu o capacitate de 5.000 de litri.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârşirii infracţiunii de „nerespectarea obligației de depozitare a îngrășămintelor chimice și produselor de protecție a plantelor numai ambalate și în locuri protejate”, iar întreaga cantitate de îngrăşăminte chimice a fost indisponibilizată.
Controalele poliţiştilor, privind modul de depozitare a substanțelor periculoase, vor continua.
Reamintim:
Prin depozitarea îngrășămintelor în apropierea combustibilului există posibilitatea contaminării. Acestea pot să ia foc și să ardă la temperaturi mari, cu descompunere simultană în oxizi de azot, descompunere care se poate transforma în explozie.
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba aduce în atenţia celor interesaţi câteva reguli privind depozitarea şi folosirea îngrăşămintelor chimice şi a produselor de protecţie a plantelor:
- Îngrășămintele chimice și produselor de protecție a plantelor trebuie depozitate numai ambalate și în locuri protejate, conform art. 98 alin. 3 lit. a, din OUG nr. 195/2005, privind protecția mediului.
- Producătorii agricoli și prestatorii de servicii de protecție a plantelor au obligația de a returna furnizorilor toate ambalajele recuperabile, imediat ce sunt golite de conținut;
- Este interzisă comercializarea produselor de protecție a plantelor fără etichete, cu etichete necorespunzătoare sau în ambalaje neautorizate;
- Producătorii sau deținătorii de deșeuri au obligația de a efectua operațiuni de tratare sau de a transfera aceste operațiuni operatorilor economici autorizați care desfășoară acest tip de activități sau unui operator public sau privat de colectare a deșeurilor
- Abandonarea deșeurilor este interzisă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]
VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate
INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]
INCENDIU în comuna Ceru-Băcăinți: Focul a cuprins o locuință din Curpeni. Intervin și pompieri din Geoagiu (Hunedoara)
INCENDIU în comuna Ceru-Băcăinți: Focul a cuprins o locuință din Curpeni. Intervin și pompieri din Geoagiu (Hunedoara) Detașamentul de pompieri Sebeș din cadrul ISU Alba intervine în acest moment pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe raza localității Curpeni, a transmis ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.47. Potrivit primelor informații, incendiul se manifestă […]









