Bogdan Medrea și Bogdan Cristea, prezenți la evenimentul „1000 de noi activişti PES pentru o stângă europeană”, la Târgoviște
- De Ziua Europei, PES Activists România a ajuns la 8000 de membri și demarează campania „România cere Schengen!”
Sâmbătă, 9 mai, cu ocazia Zilei Europei, organizația PES Activists România a desfășurat, la Târgoviște, evenimentul „1000 de noi activişti PES pentru o stângă europeană”, la inițiativa președintelui organizației – europarlamentarul PSD Victor Negrescu. Evenimentul a fost un prilej pentru a marca înscrierea în PES Activists România și în PSD a 1000 de noi persoane, dar și pentru a demara campania „România cere Schengen!”, la 30 de ani de la semnarea acordului de liberă circulație.
Pentru a da un semnal statelor care se opun intrării României în Schengen, participanții la eveniment au purtat tricouri inscripționate cu mesajele „România cere Schengen!” / „Romanians for Schengen!”.
La eveniment au luat parte și premierul Victor Ponta, europarlamentarul Victor Negrescu și preşedintele PSD Dâmboviţa Adrian Ţuţuianu. Din partea organizației PES activists ALBA au participat la eveniment MEDREA BOGDAN – presedinte TSD ALBA si CRISTEA BOGDAN-SORIN – vicepresedinte PES Activist Romania/coordonator PES Activist Alba.
„1000 de noi activiști PES pentru o stângă europeană – organizația PES Activists România ajunge astfel la peste 8000 de activiști la nivel național și, mai ales, demonstrează că oamenii vin alături de noi pentru valorile de stânga europene pe care le reprezentăm.
Încă din 2007, în fiecare an, împreună cu structura pe care o coordonez, PES Activists România, organizăm un eveniment dedicat zilei Europei. În acest an, le-am arătat celorlalte ţări membre ale UE solidaritatea noastră faţă de valorile europene şi am reiterat faptul că aderarea României la spaţiul Schengen este o prioritate pentru o adevărată integrare. De aceea, am lansat astăzi și campania noastră «România cere Schengen!», prin care vrem să subliniem că sărbătorirea celor 30 de ani de la înfiinţarea spaţiului Schengen trebuie să se concretizeze prin integrarea României în această zonă de liberă circulație”, a declarat președintele PES Activists România, europarlamentarul Victor Negrescu.
Președintele PSD Victor Ponta a subliniat, în cadrul evenimentului, că este important ca stânga românească să aibă cu adevărat militanți, precum cei din PES Activists România.
„Vreau să vă salut, în primul rând pe Victor Negrescu, și toți membrii PES Activists, pentru ideea de a sărbători Ziua Europei. Vreau să spun câteva cuvinte despre organizația PES Activists și despre PSD. Este esențial, pentru bătăliile care vor veni în 2016, să avem cu adevărat militanți”, a afirmat Victor Ponta.
Însumând 8000 de membri, rețeaua de activiști PES din România este cea mai numeroasă din Europa.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari