BILANȚUL IJJ Alba, pentru 2020: Peste 4000 de CONTRAVENȚII, constatate de jandarmi și peste 500 de apeluri la 112, efectuate de cetățeni
Inspectoratul de Jandarmi Județean Alba și-a prezentat astăzi, 25.01.2021, bilanțul instituției pentru anul 2020.
Din rațiuni de securitate sanitară, activitatea a avut loc în sistem videoconferință, în prezența domnului prefect și a șefilor structurilor M.A.I, iar rezultatele obținute, dificultățile întâmpinate și direcțiile de acțiune pentru noul an, au fost prezentate de către inspectorul șef, colonel Giurea Marius-Claudiu.
Deși anul 2020 a fost un an dificil din punct de vedere operativ, în contextul răspândirii infecției cu virusul Sars-Cov-2, Jandarmeria Alba, ca instituție direct implicată în gestionarea situației de la nivel local, a desfășurat peste 10.300 de misiuni din sfera ordinii publice. În anul 2020, față de anul precedent se notează o scădere a misiunilor de asigurare a ordinii publice, fapt cauzat de anularea multor evenimente cultural-artistice, sportive și religioase, în condițiile pandemiei, dar se remarcă o creștere semnificativă a patrulelor desfășurate în sistem independent și integrat (alături de poliție), reprezentând o creștere cu 260% față de anul 2019.
Două momente aparte le-au constituit instituirea stării de urgență și a stării de alertă, care au presupus un efort deosebit de mare pentru efectivele unității, dar și prezența activă și permanentă în spațiul public în vederea impunerii măsurilor stabilite pentru limitarea răspândirii noului Coronavirus. Astfel, au fost executate aproape 700 de misiuni de asigurare și de protecție a zonelor aferente locațiilor de carantină, fiind angrenați peste 2.000 de jandarmi.
Rezultatele misiunilor pot fi prezentate sintetic prin constatarea a 32 de infracțiuni de către patrulele de jandarmi (fiind identificate 46 de persoane ca autori ai acestor fapte de natură penală) și aproape 4.200 de contravenții.
În ceea ce privește gestionarea apelurilor de urgenţă prin sistemul 112 unitatea noastră a intervenit în anul 2020 la peste 500 de apeluri. Acţiunile de intervenţie au avut ca scop rezolvarea cu operativitate a urgenţelor cetăţenilor, urmărindu-se reducerea timpului de reacţie până la prezentarea echipajelor de intervenţie la locul producerii acestuia.
Pentru anul în curs, se urmărește în mod deosebit consolidarea climatului de ordine şi siguranţă publică prin misiunile desfășurate în zonele de competență, de altfel prevenirea şi combaterea fenomenului infracţional şi contravenţional în vederea creşterii gradului de siguranţă a cetăţenilor pe raza judeţului Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]








