BILANȚ PARȚIAL 22 noiembrie| 1.550 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2 și 125 de decese, în România, în ultimele 24 de ore
1.550 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2 și 125 de decese, în România, în ultimele 24 de ore
Autorităţile au anunţat câţi români s-au îmbolnăvit de COVID-19 în ultimele 24 de ore, dar şi câte persoane au decedat.
Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 22 noiembrie 2021, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 1.550 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 154 decese dintre care 29 anterioare. Vom detalia datele în buletinul informativ de la ora 13.00.
Rata de incidenţă din Bucureşti, în scădere
Rata de incidență a cazurilor de coronavirus din București este, luni, 3,34 la mia de locuitori. Incidență sub cea raportată luni nu a mai fost în București din 22 septembrie, când a fost o rată de infectare de 3,3 la mie.
Potrivit Direcției de Sănătate Publică, incidența COVID în București a scăzut luni la 3,34, după ce duminică fusese la 3,7 cazuri la mia de locuitori.
Sâmbătă incidența era de 4,05 la mia de locuitori.
Cea mai mare rată a fost înregistrată pe 22 octombrie – 16,54, iar de atunci este în continuă scădere. Incidența a coborât pe 8 noiembrie sub 10 la mia de locuitori, iar pe 15 noiembrie sub 6.
Doar 34 de paturi ATI libere
În data de 21 noiembrie 2021, conform datelor existente în aplicația alerte.ms, la nivel național există 1.702 de paturi de ATI destinate pacienților COVID-19.
În București sunt avizate de DSP 390 paturi de ATI pentru pacienții de COVID-19.
De asemenea, la nivel național există o rezervă operațională de 128 paturi ATI destinate pacienților de COVID-19. Aceste paturi sunt activate, în dinamică, acolo unde numărul pacienților ATI depășește capacitatea secțiilor principale. Situația paturilor suplimentare o aveți în tabelul pe care vi-l trimitem alăturat.
1.573 paturi ATI sunt ocupate la nivelul întregii țări
La nivel național, la acest moment sunt disponibile 34 paturi libere de ATI, 9 în București, 1 în județul Bihor , 3 în județul Botoșani, 4 în județul Constanta, 4 în județul Harghita, 3 în județul Iași, 1 în județul Mehedinți , 6 în județul Vaslui, 3 în județul Vrancea, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2.
Se lucrează în continuare pentru operaționalizarea și asigurarea personalului medical necesar pentru alte paturi ATI care vor fi disponibile în zilele următoare.
Menționăm faptul că în procesul de operaționalizare a unor noi paturi ATI se pune accent pe cele destinate persoanelor care prezintă anumite condiții medicale și care sunt și confirmate cu SARS-COV-2 pentru că în aceste cazuri respectivii pacienți prezintă afecțiuni grave ce pot constitui comorbidități și sunt expuși unui risc mult mai mare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]
Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT
Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT Proiectul de hotărâre privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc pe raza Municipiului Alba Iulia și aprobarea Regulamentului pentru emiterea autorizației de funcționare pentru desfășurarea jocurilor de noroc de tip loto tradițional și pariuri sportive pe raza Municipiului Alba Iulia […]
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]









