Ştirea zilei

BILANȚ PARȚIAL 22 noiembrie| 1.550 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2 și 125 de decese, în România, în ultimele 24 de ore

Ioana Oprean

Publicat

în

1.550 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2 și 125 de decese, în România, în ultimele 24 de ore

Autorităţile au anunţat câţi români s-au îmbolnăvit de COVID-19 în ultimele 24 de ore, dar şi câte persoane au decedat.

Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 22 noiembrie 2021, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 1.550 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 154 decese dintre care 29 anterioare. Vom detalia datele în buletinul informativ de la ora 13.00.

Rata de incidenţă din Bucureşti, în scădere

Rata de incidență a cazurilor de coronavirus din București este, luni, 3,34 la mia de locuitori. Incidență sub cea raportată luni nu a mai fost în București din 22 septembrie, când a fost o rată de infectare de 3,3 la mie.

Potrivit Direcției de Sănătate Publică, incidența COVID în București a scăzut luni la 3,34, după ce duminică fusese la 3,7 cazuri la mia de locuitori.

Sâmbătă incidența era de 4,05 la mia de locuitori.

Cea mai mare rată a fost înregistrată pe 22 octombrie – 16,54, iar de atunci este în continuă scădere. Incidența a coborât pe 8 noiembrie sub 10 la mia de locuitori, iar pe 15 noiembrie sub 6.

Doar 34 de paturi ATI libere

În data de 21 noiembrie 2021, conform datelor existente în aplicația alerte.ms, la nivel național există 1.702 de paturi de ATI destinate pacienților COVID-19.

În București sunt avizate de DSP 390 paturi de ATI pentru pacienții de COVID-19.

De asemenea, la nivel național există o rezervă operațională de 128 paturi ATI destinate pacienților de COVID-19. Aceste paturi sunt activate, în dinamică, acolo unde numărul pacienților ATI depășește capacitatea secțiilor principale. Situația paturilor suplimentare o aveți în tabelul pe care vi-l trimitem alăturat.

1.573 paturi ATI sunt ocupate la nivelul întregii țări

La nivel național, la acest moment sunt disponibile 34 paturi libere de ATI, 9 în București, 1 în județul Bihor , 3 în județul Botoșani, 4 în județul Constanta, 4 în județul Harghita, 3 în județul Iași, 1 în județul Mehedinți , 6 în județul Vaslui, 3 în județul Vrancea, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2.

Se lucrează în continuare pentru operaționalizarea și asigurarea personalului medical necesar pentru alte paturi ATI care vor fi disponibile în zilele următoare.

Menționăm faptul că în procesul de operaționalizare a unor noi paturi ATI se pune accent pe cele destinate persoanelor care prezintă anumite condiții medicale și care sunt și confirmate cu SARS-COV-2 pentru că în aceste cazuri respectivii pacienți prezintă afecțiuni grave ce pot constitui comorbidități și sunt expuși unui risc mult mai mare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult