Ştirea zilei

BILANȚ PARȚIAL 22 noiembrie| 1.550 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2 și 125 de decese, în România, în ultimele 24 de ore

Ioana Oprean

Publicat

în

1.550 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2 și 125 de decese, în România, în ultimele 24 de ore

Autorităţile au anunţat câţi români s-au îmbolnăvit de COVID-19 în ultimele 24 de ore, dar şi câte persoane au decedat.

Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 22 noiembrie 2021, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 1.550 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate 154 decese dintre care 29 anterioare. Vom detalia datele în buletinul informativ de la ora 13.00.

Rata de incidenţă din Bucureşti, în scădere

Rata de incidență a cazurilor de coronavirus din București este, luni, 3,34 la mia de locuitori. Incidență sub cea raportată luni nu a mai fost în București din 22 septembrie, când a fost o rată de infectare de 3,3 la mie.

Potrivit Direcției de Sănătate Publică, incidența COVID în București a scăzut luni la 3,34, după ce duminică fusese la 3,7 cazuri la mia de locuitori.

Sâmbătă incidența era de 4,05 la mia de locuitori.

Cea mai mare rată a fost înregistrată pe 22 octombrie – 16,54, iar de atunci este în continuă scădere. Incidența a coborât pe 8 noiembrie sub 10 la mia de locuitori, iar pe 15 noiembrie sub 6.

Doar 34 de paturi ATI libere

În data de 21 noiembrie 2021, conform datelor existente în aplicația alerte.ms, la nivel național există 1.702 de paturi de ATI destinate pacienților COVID-19.

În București sunt avizate de DSP 390 paturi de ATI pentru pacienții de COVID-19.

De asemenea, la nivel național există o rezervă operațională de 128 paturi ATI destinate pacienților de COVID-19. Aceste paturi sunt activate, în dinamică, acolo unde numărul pacienților ATI depășește capacitatea secțiilor principale. Situația paturilor suplimentare o aveți în tabelul pe care vi-l trimitem alăturat.

1.573 paturi ATI sunt ocupate la nivelul întregii țări

La nivel național, la acest moment sunt disponibile 34 paturi libere de ATI, 9 în București, 1 în județul Bihor , 3 în județul Botoșani, 4 în județul Constanta, 4 în județul Harghita, 3 în județul Iași, 1 în județul Mehedinți , 6 în județul Vaslui, 3 în județul Vrancea, altele decât cele rezervate special pentru persoane cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2.

Se lucrează în continuare pentru operaționalizarea și asigurarea personalului medical necesar pentru alte paturi ATI care vor fi disponibile în zilele următoare.

Menționăm faptul că în procesul de operaționalizare a unor noi paturi ATI se pune accent pe cele destinate persoanelor care prezintă anumite condiții medicale și care sunt și confirmate cu SARS-COV-2 pentru că în aceste cazuri respectivii pacienți prezintă afecțiuni grave ce pot constitui comorbidități și sunt expuși unui risc mult mai mare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade

Ioana Oprean

Publicat

în

25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN Interval de valabilitate: 25 iunie, ora 12 – 25 iunie, ora […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate

Bogdan Ilea

Publicat

în

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate.  Zeci de mii de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult