Biblioteca municipală „Lucian Blaga” Sebeș, partener al expoziției colective anuale a Asociației Naționale a bibliotecarilor și bibliotecilor publice din România
Marți, 13 august 2019, sediul Bibliotecii Naționale a României din București a găzduit cea de-a V-a expoziție colectivă anuală de fotografii din bibliotecile publice, eveniment organizat sub egida Asociației Naționale a Bibliotecarilor și Bibliotecilor Publice din România, coordonat și finanțat de Biblioteca Județeană „George Barițiu” Brașov.
În cadrul evenimentului, intitulat „Animația culturală în bibliotecile publice din România”, județul Alba a fost
reprezentat prin Biblioteca Municipală „Lucian Blaga” Sebeș, a cărei activitate a fost reprodusă prin fotografiile expuse. Expoziția, prin varietatea ipostazelor surprinse, a ilustrat nivelele de audiență înregistrate de bibliotecile publice din România, serviciile oferite de acestea, precum și locațiile de desfășurare a activităților de animație culturală (acest ultim aspect demonstrând faptul că bibliotecile publice din România reușesc să pătrundă dincolo de rafturi și cărți, oferind servicii și programe cultural-educative din cele mai diverse).
Expoziția este alcătuită din fotografii realizate de bibliotecile publice din Sebeș, Pitești, Bacău, Onești, Oradea, Craiova, Brăila, Săcele, Cristian, Moieciu, Racoș, Buzău, Reșița, Bocșa, Călărași, Cluj-Napoca, Medgidia, Ovidiu, Aninoasa, Râciu, Vladimir, Deva, Baia Mare, Ploiești, Șirna, Sălaj, Râmnicu Vâlcea, Focșani și va putea fi admirată, la sediul Bibliotecii Naționale a României din București, până la data de 1 septembrie 2019.
Biblioteca Municipală „Lucian Blaga” Sebeș, structură a Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, este una dintre cele mai active instituții de specialitate din județul Alba, a cărei activitate implică atât serviciile specifice, cât și organizarea unor evenimente cultural-educative (lansări de carte, sesiuni de comunicări, ateliere și cercuri de lectură) sau dezvoltarea unor proiecte proprii (precum „Biblioteca de vacanță”, ajunsă la cea de-a III-a ediție).
De altfel, rezultatele acestei activități au fost confirmate în anul 2018, în cadrul primei Gale a Premiilor Bibliotecarilor din județul Alba, prin conferirea titlului de „bibliotecarul anului” doamnei Rodica Hăprean, bibliotecar în cadrul Bibliotecii Municipale „Lucian Blaga” Sebeș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
22 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
22 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează luni, 22 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
Sărbătoarea Rozelor 2026 | Transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud la cel mai parfumat eveniment din România. PROGRAM și STAȚII DE ÎMBARCARE
Sărbătoarea Rozelor 2026 | Transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud la cel mai parfumat eveniment din România. PROGRAM și STAȚII DE ÎMBARCARE La Sărbătoarea Rozelor 2026 organizatorii vor asigura transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud. „Pentru a evita aglomerația din Ciumbrud și pentru a vă bucura în liniște de cel mai […]
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea Un șofer din Săsciori s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Avea o alcoolemie de 0,50 mg/l. Potrivit IPJ Alba, […]









