Baza de agrement de la Lacul Stremț va fi redată circuitului turistic: Investițiile necesare refacerii zonei sunt estimate la cel puțin 500.000 de euro
În 6 mai, Primăria Stremț a semnat contractul de concesionare pe 49 de ani a terenului, clădirilor și luciului de apă aparținând bazei de agrement de la Lacul Stremț, în urma licitației în plic închis adjudecate în 28 aprilie de un către un om de afaceri albaiulian, care a avut o ofertă de preț mai bună decât a celorlalți 2 contracandidați rămași în cursă, după ce al treilea se retrăsese, a declarat pentru ziarul „Unirea” primarul Traian Ștefan Popa.
Edilul-șef a povestit că, în anul 2001, Primăria Stremț preluase de la fosta Cooperativă Tehnometal Teiuș suprafața totală de 6,33 ha a bazei de agrement, existând și un extras de carte funciară în acest sens. El și-a amintit că ultima dată aici a funcționat o discotecă, care s-a închis prin 2004, an în care pierduse alegerile locale pentru un nou mandat în favoarea unui contracandidat.
Între 2004 – 2006, a spus primarul, imobilele bazei de agrement au fost revendicate de foștii proprietari, urmând un șir lung de procese, derulate pe o perioadă de 14 ani. Abia în februarie a.c., Primăria Stremț a reușit să revină în posesia întregii suprafețe de teren și luciu de apă și a clădirilor, după ce și ultima dintre acțiunile depuse în instanță de-a lungul anilor a fost retrasă. Astfel, lacul a intrat în domeniul public al comunei Stremț, iar terenul și clădirile, în domeniul privat al unității administrativ-teritoriale.
Traian Ștefan Popa a spus că omul de afaceri va plăti aproape 500.000 de lei anual pentru concesionarea bazei de agrement și a lacului, iar în următorul an este obligat să obțină autorizația de construcție, iar în cel mult 3 ani trebuie să redea circuitului turistic întreaga bază de agrement, așa cum funcționase cu zeci de ani în urmă.
Lacul Stremţ este situat lângă ruinele fostei cetăţi a Diodului și face parte dintr-un complex care se întinde pe o suprafaţă de 5 ha, iar luciul de apă are aproximativ 3 ha. Pe vremuri, Lacul Stremț era o adevărată oază de liniște, unde atât localnicii, cât și turiștii sau chiar angajații unor firme sau instituții publice veneau la agrement sau la pescuit, aici fiind organizate chiar team building-uri și aniversări.
Pentru refacerea zonei de agrement, cu restaurant, spații de cazare, bază sportivă și amenajarea lacului, sunt necesare investiții de cel puțin 500.000 de euro în câțiva ani.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]
25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade
Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate. Zeci de mii de […]








