// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Bătaie de joc la Primăria Sebeș: Primarul Dorin Nistor și-a achiziționat un Iphone 6S plus Gold, din bani publici, încă din primele luni ale mandatului

Bătaie de joc la Primăria Sebeș: Primarul Dorin Nistor și-a achiziționat un Iphone 6S plus Gold, din bani publici, încă din primele luni ale mandatului, anul trecut

Cristian Radu, consilier local al Municipiului Sebeș, a vorbit luni despre risipa de bani publici care se face în cadrul Primăriei Municipiului Sebeș. Potrivit acestuia, edilul Sebeșului și-ar fi achiziționat în luna august 2016, un telefon mobil în valoare de 4600 de lei, cu TVA, din banii publici și nu din buzunarul său.

“Am primit pe mail date despre o achiziție care a avut loc în 1 august 2016, în primele luni ale mandatului de primar a lui Dorin Nistor. Vă dați seama ce ocupație avea acesta în primele luni, dacă și-a permis să achiziționeze un telefon mobil Iphone 6S plus Gold, în valoare de 4600 de lei.

Câtă preocupare și la ce îi folosește oare un Iphone de această valoare? Nu înțeleg de ce continuă cu bătaia de joc a banului public din municpiul Sebeș. Un om care câștigă salariul minim, un pensionar, ca să își achiziționeze un astfel de telefon, trebuie să muncească aproape jumătate de an, fără să mănânce, fără să consume altceva, doar să stea cu becul stins în casă și să pună leuțul deoparte.

Acest telefon a fost achiziționat clar pentru dânsul. Nu înțeleg, când ți-ai mărit salariul la 100 de milioane, cum nu îți permiți să îți achiziționezi un telefon? Trebuie să ajungi să achiziționezi banul public și săracii pensionari stau la coadă la începutul anului să își achite taxele și impozitele și dânsul își permite să își aciziționeze din bani publici un telefon mobil pentru bunul plac!

Câtă tragedie și ironie poate să fie față de cetățenii orașului, de pensionarii care la începutul anului vin să-și plătească taxele și impozitele dintr-o amărâtă de pensie, iar acest primar aruncă pe apa sâmbetei banii. O iau drept ca o sfidare a cetățenilor Sebeșului, o bătaie de joc la adresa lor. Nu mi se pare normal, ar trebui să înceteze cu astfel de lucruri, să nu uite că el a fost ales pentru a face anumite investiții în infrastructura orașului, în reabilitări de școli, spitale, de ce avem nevoie prima dată, nu ne permitem să aruncăm banii pe anumite mofturi personale,”a spus consilerul local.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

26 Răspunsuri la Bătaie de joc la Primăria Sebeș: Primarul Dorin Nistor și-a achiziționat un Iphone 6S plus Gold, din bani publici, încă din primele luni ale mandatului

  1. Tara lui Papura Voda 05.12.2017 la 19:04

    Bataia de joc e din partea p*limii ca nu pune mana pe topoare! Acolo e bataia de joc!

  2. Marius 06.12.2017 la 6:42

    Stire din seria „sa moara si capra vecinului”. Daca isi lua nokia1100 cu lanterna era toata lumea multumita, nu!

  3. Ghita 06.12.2017 la 9:16

    Articol de doi bani … atitudine de ,, tribunalul poporului” de trista amintire. Primarul unui municipiu care incepe sa se respecte, sa aibe standarde inalte, trebuie la randul sau sa se respecte si sa aibe standarde ridicate. Iar cetatenii, la randul lor, trebuie sa se respecte si sa aibe standarde ridicate. Sa renuntam la ipocrizia traditionala daca vrem altceva de la alesi. Nu pot sa am pretentii la standarde de top daca ma raportez tot la salariul minim si la pensia minima.

  4. bjhk 06.12.2017 la 9:19

    „Am primit pe mail”???…..poate pe e-mail. Daca nu primea pe e-mail atunci primea o scrisoare prin posta. Atata „englezificare”a limbii romana….si de la cine vine….de la un om ce se da al Romaniei Unite….sau poate crede ca e in Regatul Unit.

  5. Apocalipsa lui Rika 06.12.2017 la 10:45

    de la hava pleaca coruptia

  6. SEBES 06.12.2017 la 12:15

    un DOMN ,un ,,OM ….?

  7. romulus 06.12.2017 la 13:07

    multa nesimtire…dupa ce sunt alesi si prostesc oamenii sa ii voteze isi fac pe plac din banii publici…oare pana acum nu avea telefon personal???
    sau nu il lasa inima sa isi cumpere tel cu banii proprii…
    sau e prima data cand face asa ceva??…. ma indoiesc.
    4000 ron e o suma mare pt un om obisnuit, care lucreaza 4 luni si nu isi petmite asa ceva.
    RUSINEEEEE!!!!

  8. 1 06.12.2017 la 14:30

    Sa-mi spuna si mie cineva, din Sebes, daca in afara de flori si telefoane, s-a facut efectiv ceva.
    Ca promisiuni si proiecte de investitii am auzit destule.
    Numai ca pentru asta iti trebuie si minte, nu?

  9. alecu b. 06.12.2017 la 17:47

    Pai ce facem, mergem pe urma pzd-ului? Nici Dancila si nici Galbenel nu au facut dezmatul asta cu bani publici… In rest, sa fie sanatos si sa ne aduca numa bucurii, mancai-as slaninutza.

  10. gelu rumanu 06.12.2017 la 17:49

    @1

    Iti spun eu: s-a facut cafetiera profesionala super lux pentru angajatii primariei. sa fie treji si sa ne fericeasca.

    • 1 07.12.2017 la 12:48

      Macar e buna cafeaua?
      Au internet? Sa-si poata folosi iphonul.

  11. alecu b. 06.12.2017 la 17:53

    A fost ales SI sa aduca fonduri europene, la care suntem codasii judetului.. nu asteptam sa ajungem in top la fonduri europene , dar asteptam sa fim la mijloc, adica mediocri. Asteptam. .

  12. Status-Quo 06.12.2017 la 20:22

    Mandatul lui Nistor pare incheiat. De jure nu, de facto da. Indiferent ce face de acum incolo incredea in el s-a epuizat. Si ma gandesc ca multe nu poate mai poate face sa-si repare prostiile. Alt rateu…

    Luatul de fonduri europene e o treaba interesanta daca stii ce sa faci cu ele ca sa produci bunastare pe termen lung. Altfel e ca si cum ai lua bani la loto si dupa 2 ani ai deveni la fel sau mai sarac ca inainte.

    Degeaba iei fonduri ca mult laudatul Ciugud (unde fondurile luate echiveleaza cu bugetul comunei pentru peste 100 de ani) daca nu esti in stare sa produci bunastare locala. E ca si cum ti-ar fi trimis cadou o ruda o masina scumpa pe care ti nu poti nici macar s-o intretii.

    Repet: pana nu avem un proiect clar pentru oras o sa tot avem unii care vin si castiga alegeri si dupa fac ce si cum vreau. Si asta intr-un oras ca Sebesul care are surse de venit bunicele.

    Habar n-avem ce vrem sa facem cu orasul si asteptam sa vina X sau Y (in fond niste aiuriti, escroci sau mincinosi) sa ne spuna ce vor sa faca ei cu bugetul orasului.

  13. Gogu 06.12.2017 la 21:10

    Numai sebesenii isi puteau alege un primar din alt oras. Un primar care face zilnic naveta de la Alba Iulia la Sebes. Chiar nu exista nici macar 1(unu0 sebesan care poate fi ales de primar, Macar daca l-am fi ales pe Gita damian din Ciugud…
    Am si eu o intrebare: Dorine, Dorine, cand scapam de tine?

    • Alin 07.12.2017 la 12:50

      Daca in Sebes nu ati gasit un candidat valabil …

  14. bok 06.12.2017 la 21:45

    Atitudine de PARVENIT

  15. controlul 07.12.2017 la 10:05

    Dar oare mai exista macar o institutie abilitata a statului care sa verifice daca primarul este compatibil si locuieste totusi efectiv, pe raza administrata ? Oare nimeni nu observa ca investitiile facute (tei, masini de cafea, flori, gazon, patinoar, etc) sunt prea mari ca valoare fata de ofertele pietei sau altele sinonime, din alte orase ? Oare opozitie politica in acest oras mai exista, sau or fi toti pe o mana ?

  16. zoro 07.12.2017 la 11:05

    ASA CEVA TOTI PESEDISTII SAU APUCAT DE COMENTAT!!!!!!A FOST MAI BINE CU MAGAREL SI CU CASANOVA DANCILA CARE AU DUS SEBESUL IN BEZNA 16 ANI!!!!!

  17. zoro 07.12.2017 la 11:11

    O ERA SA UIT ACEST ARTICOL A FOT SCRIS DE UN CONSILIER CARE HABAR NU ARE CU CE SE MANACA MANDATUL DE CONSILIER,UN SOMER A AJUNS CONSILIER NU E IN STARE SA SE ANGAJEZE MANANCA DIN BANII DE ALOCATIE AL COPILULUI SI DIN CAND IN CAND MAI FACE PE RECHINUL CU DUSUL MENIULUI PE LA DIVERSE SOCIETATI TOTUL LA NEGRU!!!!!

  18. radu grigorie 07.12.2017 la 15:54

    Galbenel aka magurel a fost un rateu clar, la fel si cenusiul dancila, macar ultimul nu a fost asa arogant ca dr. d. ec. ing magurel… Sebesul e blestemat sa nu aiba primari de isprava.. rateuri peste rateuri… nistor mai poate sa se redreseze,dar timpul joaca deja contra lui… adevarul e ca ne dorim un primar cu viziune si eficient, dar avem ghinion ..sau suntem prea prosti cand alegem.

  19. radu grigorie 07.12.2017 la 15:57

    Daca se satura primarul din Blaj sa fie primar acolo,il rugam sa vina sa candideze la Sebes… il vom vota multi.. ne-am prins, dupa multe esecuri, ca omul sfinteste locul, si Blajul pare sfintit.. si nu conteaza de unde esti, ci ce vrei si ce poti.

  20. dolfi 07.12.2017 la 17:54

    nu-l cunosc pe primarele din sebes. Nu aprob o cheltuiala din bani publici de fite. Va pot povesti o experienta din cercul meu apropiat de prieteni: De obicei eu si prietenii mei ne cumparam lucruri dupa utilitatea lor, nu dupa cum arata. S-a trezit un prieten care lucreaza in domeniul vanzarilor sa spuna ca are nevoie neaparata de AIFON. Nu pentru ca e mai performant (ca nu e) dar pe motiv ca atunci cand se aduna cu ceilalti din domeniul lui la o cafea, fiecare are pe masa in fata lui cate-un AIFON. Deci daca cineva papa un kkt, unii neaparat trebuie sa pape si ei!

  21. aiudeanul 07.12.2017 la 19:14

    La fel și la Aiud,mai marele d-nele primare și-au tras laptopuri de sute de milioane pentru a face proiectare,,made în Aiud”

  22. Gigel 08.12.2017 la 10:56

    A avut probleme cu d-na și acum este umil cu cel care l-a salvat și a cărui ordonanță cu supunere este … a mai angajat un director , fost șef de gardă financiară și el pupila lui hava primar al zonei mitropolitane ….vai de cei săraci cu duhul adică neinformați când vâră votul în urnă ….

  23. sebes 08.12.2017 la 15:08

    in multe orase persoanele cu handicap au primit ajutoare de sarbatorii in sebes un oras BOGAT NU

  24. Ghita 09.12.2017 la 9:10

    Trebuie schimbat primarul pentru ca asa vor pesedeii. Era muuult mai bine pe vremea lui mugurel si a lui dancila. Ce daca nu au facut nimic pentru oras? Au facut pentru ei destule. Ce conteaza ca Sebesul incepe sa arate altfel, sa schimbe fata, s-au facut multe lucruri in timp scurt, sint proiecte in derulare , schimbarea in bine a orasului se va face cu toate comentariile pline de venin ale pesedeilor care mor de ciuda ca nu vor mai pupa primaria mult timp deacum inainte. pesedeii atat stiu, Nistor nu-i din Sebes, asta a fost si strategia lor in campania electorala, atat ii duce pe ei capul. Bine, totusi, ca am scapat de pesedei la Sebes!