Bătaie ca în Vestul Sălbatic, într-un bar dintr-un sat din Alba: Un bărbat a fost lovit cu o sticlă în cap și bătut cu pumnii și picioarele. Ce pedeapsă a primit agresorul
Bătaie ca în Vestul Sălbatic, într-un bar dintr-un sat din Alba: Un bărbat a fost lovit cu o sticlă în cap și bătut cu pumnii și picioarele. Ce pedeapsă a primit agresorul
Un bărbat din Alba s-a ales cu închisoare cu suspendare, după ce a bătut un consătean într-un local din Doștat.
În actul de sesizare s-a reţinut că, la data de 17 august 2021, organele de poliție au fost sesizate prin SNAU 112, de către un martor, despre faptul că persoana vătămată, în timp ce s-a aflat în fața unui local din comuna Doștat a fost agresat fizic de către inculpat.
În urma probatoriului administrat în cauză, a rezultat că la data de 17.08.2021, în jurul orelor 19:28, persoana vătămată s-a aflat pe terasa localului din satul Doștat, ocazie cu care, în local și-a făcut apariție inculpatul și a care a stat la aceeași cu persoana vătămată, consumând alcool.
La un moment dat, pe fondul unor discuții contradictorii între părți, inculpatul a aplicat mai multe lovituri de pumni persoanei vătămate care, a căzut jos, unde inculpatul și-a continuat agresiunea, lovindu-l cu picioarele și pumnii în zona capului cât și cu o sticlă de bere în cap, persoana vătămată rămânând la pământ în stare de inconștiență.
Urmare, a acestui incident, angajata magazinului l-a sunat pe martor, căruia i-a relatat cele întâmplate și care a sesizat organele de poliție despre incident.
La scurt timp au ajuns organele de poliție și salvarea care, au preluat persoana vătămată și au transportat-o la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.
Din raportul de constatare medico- legală emis de SJML Alba, s-a concluzionat că persoana vătămată a prezentat leziuni traumatice care s-au putut produce prin lovire cu un corp dur, necesitând pentru vindecare un număr de 30-35 zile de îngrijiri medicale și, datează din 17 august 2021. S-a mai precizat că leziunile au pus în primejdie viața victimei.
Din discuțiile avute cu martorul, șeful angajatei, a ajuns la fața locului și a observat persoana vătămată , căzută la pământ, plină de sânge pe față, pe cap și pe haine iar inculpatul stătea la o masă.
Astfel, martorul a întrebat pe inculpat ce s-a întâmplat, acesta a răspuns că „îi dau”, „îl omor”, la care martorul a mers la persoana vătămată, a ridicat-o de jos, a spălat-o și a așteptat salvarea.
„În temeiul art. 396 alin. 1 și 2 Cod procedură penală condamnă pe inculpat la pedeapsa de 2 (doi) ani și 2 (două) luni închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală, prevăzută de art. 194 alin. 1 lit. e) din Codul penal.
În temeiul art. 91 Cod penal., suspendă sub supraveghere executarea aplicată inculpatului pe durata unui termen de supraveghere de 3 (trei) ani, cu începere de la data rămânerii definitive a prezentei, termen de supraveghere stabilit conform art. 92 Cod penal.”, arată hotărârea Judecătoriei Sebeș.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]









