Ştirea zilei

Bătaie ca în Vestul Sălbatic, într-un bar dintr-un sat din Alba: Un bărbat a fost lovit cu o sticlă în cap și bătut cu pumnii și picioarele. Ce pedeapsă a primit agresorul

Ioana Oprean

Publicat

în

Bătaie ca în Vestul Sălbatic, într-un bar dintr-un sat din Alba: Un bărbat a fost lovit cu o sticlă în cap și bătut cu pumnii și picioarele. Ce pedeapsă a primit agresorul

Un bărbat din Alba s-a ales cu închisoare cu suspendare, după ce a bătut un consătean într-un local din Doștat.

În actul de sesizare s-a reţinut că, la data de 17 august 2021, organele de poliție au fost sesizate prin SNAU 112, de către un martor, despre faptul că persoana vătămată, în timp ce s-a aflat în fața unui local din comuna Doștat a fost agresat fizic de către inculpat.

În urma probatoriului administrat în cauză, a rezultat că la data de 17.08.2021, în jurul orelor 19:28, persoana vătămată s-a aflat pe terasa localului din satul Doștat, ocazie cu care, în local și-a făcut apariție inculpatul și a care a stat la aceeași cu persoana vătămată, consumând alcool.

La un moment dat, pe fondul unor discuții contradictorii între părți, inculpatul a aplicat mai multe lovituri de pumni persoanei vătămate care, a căzut jos, unde inculpatul și-a continuat agresiunea, lovindu-l cu picioarele și pumnii în zona capului cât și cu o sticlă de bere în cap, persoana vătămată rămânând la pământ în stare de inconștiență.

Urmare, a acestui incident, angajata magazinului l-a sunat pe martor, căruia i-a relatat cele întâmplate și care a sesizat organele de poliție despre incident.

La scurt timp au ajuns organele de poliție și salvarea care, au preluat persoana vătămată și au transportat-o la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

Din raportul de constatare medico- legală emis de SJML Alba, s-a concluzionat că persoana vătămată a prezentat leziuni traumatice care s-au putut produce prin lovire cu un corp dur, necesitând pentru vindecare un număr de 30-35 zile de îngrijiri medicale și, datează din 17 august 2021. S-a mai precizat că leziunile au pus în primejdie viața victimei.

Din discuțiile avute cu martorul, șeful angajatei, a ajuns la fața locului și a observat persoana vătămată , căzută la pământ, plină de sânge pe față, pe cap și pe haine iar inculpatul stătea la o masă.
Astfel, martorul a întrebat pe inculpat ce s-a întâmplat, acesta a răspuns că „îi dau”, „îl omor”, la care martorul a mers la persoana vătămată, a ridicat-o de jos, a spălat-o și a așteptat salvarea.

„În temeiul art. 396 alin. 1 și 2 Cod procedură penală condamnă pe inculpat la pedeapsa de 2 (doi) ani și 2 (două) luni închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de vătămare corporală, prevăzută de art. 194 alin. 1 lit. e) din Codul penal.

În temeiul art. 91 Cod penal., suspendă sub supraveghere executarea aplicată inculpatului pe durata unui termen de supraveghere de 3 (trei) ani, cu începere de la data rămânerii definitive a prezentei, termen de supraveghere stabilit conform art. 92 Cod penal.”, arată hotărârea Judecătoriei Sebeș.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult