Bărbatul care a OMORÂT 15 oi după ce a intrat intenţionat cu maşina în ele și-a primit pedeapsa: Ce au decis judecătorii
Bărbatul de 46 de ani din Alba, care, supărat că animalele intraseră să pască pe terenul său, a intrat intenţionat cu maşina într-o turmă de oi, omorând 15 dintre ele, rămâne condamnat la închisoare cu suspendarea executării.
În urma incidentului, nouă animale au murit pe loc, iar alte şase ulterior, în timp ce mai multe oi au fost rănite
grav. Scena şocantă petrecută sub ochii unor martori a avut loc în decembrie 2016. Dosarul penal constituit pentru săvârşirea infracţiunilor de ucidere a animalelor, cu intenţie, fără drept, rănirea şi schinguirea animalelor, respectiv distrugere a fost finalizat.
Curtea de Apel Alba Iulia a hotărât în 24 martie 2020 condamnarea inculpatului R. Nicolae la pedeapsa rezultantă de 3 ani de închisoare cu suspendare, sub supraveghere, pe o perioadă de 4 ani. Bărbatul este recidivist, în trecut acesta fiind condamnat, tot la închisoare cu suspendare, pentru tăiere ilegală de arbori şi furt de arbori.
Potrivit actului de trimitere în judecată, în decembrie 2016, un cioban a dus la păşunat turma de oi a unui proprietar de ovine pe un teren al acestuia din extravilanul localităţii Noşlac, cultivat cu porumb, dar recoltat la acel moment. De o parte şi de alta a acestui teren se aflau două suprafeţe cultivate cu lucernă, aparţinând lui R. Nicolae. Acesta s-a enervat când a constatat că o parte din oi au intrat pe unul din cele două terenuri ale sale, motiv pentru care s-a urcat într-o autoutilitară, însoţit de cei doi fii ai săi, şi s-a dus la terenul său, unde a lovit, cu intenţie, turma de ovine. În urma incidentului, mai multe oi au murit, iar altele au fost rănite grav.
„După aceasta, inculpatul a părăsit locul, fără să mai spună nimic. Ulterior, au mai decedat 3 oi, rezultând un total de 9 oi decedate, altele 3 au avut membrele fracturate, iar 8 oi care erau gestante au avortat în urma lovirii cu autoutilitara”, astfel este descrisă fapta agresorului în rechizitoriul prin care a fost trimis în judecată. mÎn final, au murit 15 oi pentru care instanţa l-a obligat pe agresor la plata sumei de 10.340 de lei reprezentând daune materiale suferite de proprietarul animalelor.
Curtea de Apel a admis apelul inculpatului şi a dispus, în plus faţă de Judecătoria Aiud, ca în locul confiscării autovehiculului cu care a săvârşit infracţiunea să fie confiscată contrvaloarea în bani a acestuia, adică suma de 2.000 de lei. ”Desfiinţează sentinţa penală atacată sub aspectul dispoziţiei de confiscare a autoutilitarei aparţinând inculpatului şi procedând la o nouă judecare a cauzei: În baza art. 112 alin. 2 raportat la art. 112 alin. 1 lit. b) Cod penal dispune confiscarea în parte de la inculpat prin echivalent bănesc a autoutilitarei folosită la săvârşirea faptelor prevăzute de legea penală, respectiv suma de 2.000 lei”, se susţine în sentinţa definitivă a instanţei de judecată.
sursa: adevarul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








