Ştirea zilei

Bărbat jefuit, noaptea, într-o gară din județul Alba, dupa ce s-a ”omenit” cu agresorii și a refuzat să ”mai dea un rând”

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Agresori condamnați la pedepse în regim de detenție după ce au tâlhărit un bărbat, noaptea, în Gara CFR din Aiud

Trei bărbați, doi din Alba Iulia și unul din Cugir, au primit pedepse grele cu închisoarea după ce au tâlhărit o persoană, noaptea, în Gara CFR din Aiud. B. Alexandru Marin (39 de ani), din Cugir, a primit 4 ani de închisoare cu executare pentru această faptă, la care s-a mai adăugat un rest de 1.044 de zile rămase de executat dintr-o sentință anterioară. Inculpatul a fost condamnat în celebrul dosar al ”bătăușilor” din Cugir la 9 ani și 10 luni după gratii, fiind eliberat condiționat cu un rest de aproape 3 ani.

Al doilea inculpat, B. Ioan Emanoil (28 ani), din Alba Iulia, a fost condamnat de Judecătoria Aiud la 5 ani de închisoare, tot cu executare. De asemenea, J. Busuioc Gheorghe (27 ani) a fost obligat la 4 ani de detenție, pedeapsă la care s-a adăugat un rest de 333 de zile dintr-o sentință anterioară de 7 ani. Toți trei sunt, în continuare, după gratii și au contestat decizia la Curtea de Apel, unde va începe judecata în 9 iulie 2019.

Fapta de tâlhărie calificată a avut loc în noaptea de 8 decembrie 2018. Persoana vătămată L. C. M. se deplasa cu trenul încercând să ajungă la domiciliu în Războieni, având asupra sa suma de 600 lei ce o primise de la locul de muncă și un telefon mobil.

”În trenul ce circula pe direcția Alba Iulia – Aiud s-au urcat cei trei inculpați, care au intrat în compartimentul persoanei vătămate și au intrat în vorbă cu aceasta, prilej cu care au aflat că venise de la muncă și destinația acesteia. Așa cum arată persoana vătămată, inculpatul B. Alexandru Marin i-a sugerat acesteia să coboare în gara din mun. Aiud întrucât acolo există un bar, iar în Stația CF Războieni, unde intenționa inițial persoana vătămată să coboare, nu exista.

Ca urmare, persoana vătămată, împreună cu cei trei inculpați au coborât în Stația CFR Aiud și au mers toți la localul de acolo, unde au consumat băuturi alcoolice”, se precizează în rechizitoriul Parchetului.

La un moment dat, cei trei i-au solicitat bărbatului să mai plătească un rând, însă acesta a refuzat, motivând că nu mai are bani, astfel încât în jurul orei 3.00, sub pretextul că va fi condus pe peronul unde sosea trenul, acesta a ieșit din local însoțit de cei trei inculpați, care l-au îndreptat în sens opus peronului, respectiv în partea dreaptă a barului.

”Sesizând la un moment dat că este condusă spre alt loc și că se îndreaptă spre un loc întunecos, persoana vătămată a vrut să se întoarcă, dar nu a reușit, inculpații imobilizând-o, prinzând-o cu ambele mâini de câte o mână a acesteia și fiind pulverizată cu un spray în zona feței”, se mai susține în rechizitoriu.

Ulterior, profitând de faptul că nu mai vedea și fiind ținut în continuare de mâini de către doi dintre agresori, bărbatul a fost deposedat de cel de-al treilea atacator, de telefon, de suma de 600 lei și de un pachet de țigări și o brichetă. În final, după ce au tâlhărit victima, cei trei au fugit.

Nu au scăpat, însă, de rigorile legii, fiind prinși și încătușați de polițiști.

Faptele acestora au fost dovedite, iar dosarul penal a fost trimis în instanță pentru dispunerea unei soluții legale.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult