Curier Județean

Bărbat din Petrești amendat de jandarmi pentru că și-a deranjat vecinii cu muzică la volum maxim, în toiul nopții. ”Melomanul” s-a supărat și i-a promis bătaie pârâciosului

Ioana Oprean

Publicat

în

Un bărbat din Petreşti care şi-a făcut obişnuinţa de a-şi deranja vecinii la ore nepotrivite, a fost sancţionat de jandarmi. Deşi iniţial i s-a comunicat că va fi sancţionat cu avertisment scris, faptele ulterioare ale acestuia i-au adus amenda maximă pentru astfel de situaţii.

Potrivit prevederilor legale, locatarii ansamblurilor de locuit au obligaţia de a-şi respecta vecinii şi a da dovadă de un comportament civic şi moral responsabil. Pentru aceasta, referindu-ne strict la petrecerile cu caracter privat, reamintim că organizatorii acestora trebuie să respecte câteva reguli, statuate de lege, pentru a evita crearea unui disconfort pentru cei din jur. Din nefericire, unele persoane dovedesc o înclinaţie prea mare pentru distracţie şi chefuiesc la ore târzii din noapte, fapt care duce la apariţia unor cazuri în care se impune sancţionarea acestora.

Cea mai recentă situaţie de acest fel a fost constatată de jandarmii din municipiul Sebeş, duminică 11 octombrie, la ora 00.10. Alertat prin apel la 112, un echipaj de jandarmerie s-a deplasat de urgenţă pe strada Valea Frumoasei din localitate deoarece un cetăţean asculta muzică la un volum mult prea mare pentru a fi tolerat de ceilalţi locatari. În scurt timp a fost identificat vinovatul: un bărbat de 37 de ani, care, aflat sub influenţa băuturilor alcoolice, nu şi-a motivat comportamentul în nici un fel, limitându-se doar la a spune că “ aşa-i place să asculte muzică ” . Din relatările vecinilor se pare că acesta şi-a făcut un obicei din a-i deranja la ore nepotrivite.

În aceste condiţii, bărbatului respectiv i s-a comunicat că va fi sancţionat contravenţional şi, pentru că a recunoscut fapta săvârşită şi a admis ca nu se va mai repeta, urma să fie sancţionat cu avertisment scris. În timp ce jandarmii scriau procesul verbal, brusc, a devenit recalcitrant, a ţipat şi a provocat larmă, a adresat injurii vecinilor de apartament şi a ameninţat că-l va căuta pe cel care a chemat jandarmii şi se va răzbuna. Membrii echipajului de jandarmerie au fost nevoiţi să intervină pentru calmarea bărbatului şi pentru evitarea unor eventuale represalii din partea acestuia, mai ales că este cunoscut cu antecedente penale. După terminarea intervenţiei a fost sancţionat cu amendă în valoare de 1000 de lei. (Z.U.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud: ,,Vom reda strălucirea unui loc simbolic” O finanțare de peste 4 milioane de lei pentru reabilitarea Parcului Dendrologic din Ciumbrud a fost obținută de administrația locală din Aiud.  Anunțul a fost făcut printr-o postare pe o rețea de socializare de către primarul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Reabilitare energetică pentru 6 blocuri din Blaj: Investiții de peste 18,5 milioane de lei

Ioana Oprean

Publicat

în

Reabilitare energetică pentru 6 blocuri din Blaj: Investiții de peste 18,5 milioane de lei Primăria Blaj pregătește noi intervenții asupra infrastructurii rezidențiale, prin proiecte de eficientizare energetică finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ peste 18,5 milioane de lei. O primă intervenție vizează blocurile de pe strada Gheorghe Barițiu nr. 1 și nr. 2, […]

Citește mai mult

Curier Județean

Evaluarea Națională 2026 | Câți absolvenți de clasa a VIII-a din Alba au absentat de la proba scrisă la Matematică

Ioana Oprean

Publicat

în

Evaluarea Națională 2026 | Câți absolvenți de clasa a VIII-a din Alba au absentat de la proba scrisă la Matematică Miercuri, 24 iunie 2026 s-a desfășurat proba scrisă la Matematică din cadrul Evaluării Naționale. De la această probă au lipsit 67 de absolvenți de clasa a VIII-a din județul Alba din totalul de 2.440 înscriși, […]

Citește mai mult