Bărbat din județul Alba, a scăpat de plata unei amenzi, după ce ar fi aruncat deșeuri pe malul unui râu, din greșeala polițiștilor locali
După ce a fost fotografiat în timp ce arunca deșeuri pe malul unui râu, un bărbat din Cugir a scăpat fără nicio sancțiune deoarece polițiștii locali nu au constatat fapta cu propriile simțuri și au greșit persoana amendată
Potrivit procesului verbal de sancţionare, bărbatul (S. Teodor) este acuzat că s-a deplasat în 29 octombrie 2019, cu un autoturism Dacia care s-a dovedit că avea plăcuţe de înmatriculare false, pe malul râului Cugir şi a aruncat deşeuri într-o zonă în care era interzis acest lucru.
Fotografii cu bărbatul în timp ce arunca gunoiul pe malul râului au fost făcut publice, ulterior, iar peste aproape o lună de zile Poliţia locală s-a sesizat şi l-a amendat.
În 26 noiembrie 2019, acesta a fost sancţionat cu amendă contravenţională în valoare de 200 de lei, procesul-verbal fiind primit acasă în data de 2 decembrie. În aceeaşi lună, bărbatul a contestat amenda la Judecătoria Alba Iulia, iar în 26 februarie 2021 a fost pronunţată prima decizie.
Judecătorul s-a referit în motivarea deciziei şi la Convenţia Europeană a Drepturilor Omului, care prevede să fie respectată o anumită proporţie între prezumţia de legalitate şi temeinicie a procesului verbal şi prezumţia de nevinovăţie instituită în favoarea acuzatului.
„Fapta nu a fost constatată prin propriile simţuri”
Şoferul a fost absolvit de vină de către magistratul care a judecat cauza, după ce Poliţia Locală a susţinut, la rândl său, că nu se opune anulării procesului verbal.
”Din actele dosarului reiese că la întocmirea actului de sancţionare au fost avute în vedere planşele fotografice depuse la fila 13 şi că transportul în discuţie a fost făcut cu autoturismul marca Dacia. Având în vedere că fapta contravenţională reţinută în sarcina petentului nu a fost constatată prin propriile simţuri de către agentul constatator, instanţa apreciază că prezumţia simplă de temeinicie de care actul atacat se bucură este una mai puţin caracterizată în raport cu prezumţia de nevinovăţie astfel încât revine intimatului sarcina de a produce probele necesare dovedirii temeiniciei actului atacat”, astfel a motivat judecătorul soluţia pronunţată în dosar.
Se mai susţine că, din probele administrate reiese că petentul nu a folosit autoturismul marca Dacia având ataşate plăcuţe cu nr de înmatriculare (…) şi că nu a săvârşit fapta reţinută în procesul verbal criticat. Acesta a relatat instanţei că nu a deţinut niciodată un autoturism marca Dacia Papuc, la fel ca cel ce a fost fotografiat, el arătând că este posesorului unul alt tip de autovehicul. A depus
Deciza a fost luată după ce s-a solicitat de la Poliţia Cugir şi o copie a dosarului penal deschis în 2019 pe numele şoferului pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui autovehicul cu numere false de înmatriculare. Acesta a fost acuzat că a montat pe autoturismul cu care a transportat gunoiul plăcuţe cu numărul de înmatriculare ce aparţineau altui vehicul şi care a fost radiat anterior din circulaţie.
Nici ancheta penală nu a mers mai departe în ceea ce priveşte persoana sancţionată cu amendă. Hotărârea Judecătoriei Alba Iulia nu a fost conetstată, astfel încât a răms definitivă. S. Teodor nu va plăti amenda de 200 de lei aplicată de Poliţia Locală a oraşului Cugir.
FOTO: arhiva
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]
UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]









