Bărbat din Alba Iulia reținut de polițiști: S-ar fi apropiat de sora sa și a încălcat ordinul de protecție
Bărbat din Alba Iulia reținut de polițiști: S-ar fi apropiat de sora sa și a încălcat ordinul de protecție
Polițiștii din Alba Iulia au reținut un bărbat care nu ar fi respectat ordinul de protecție provizoriu și s-ar fi apropiat de sora sa, cu toate că acest lucru îi era interzis. Este cercetat pentru încălcarea măsurilor prevăzute în ordinul de protecție provizoriu și violență în familie.
În după amiaza zilei de 11 aprilie 2022, Poliția Municipiului Alba Iulia a fost sesizată, de către o femeie, de 62 de ani, din Alba Iulia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată de către fratele ei.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că, bărbatul, în vârstă de 50 de ani, din Aba Iulia, în timp ce se afla la în locuința părinților săi, pe fondul unor neînțelegeri avute cu sora sa, ar fi agresat-o.
Polițiștii au aplicat formularul de evaluare a riscului, iar în urma interpretării răspunsurilor date de femeie a rezultat că se impune emiterea unui ordin provizoriu de protecție, pentru o perioadă de 5 zile.
Totodată, față de bărbat, polițiștii au întocmit dosar penal, pentru violență în familie.
În ciuda dispozițiilor prevăzute în ordinul de protecție provizoriu, care prevedea păstrarea unei distanțe față de sora sa, bărbatul s-a apropiat de femeie.
Față de bărbat, polițiștii au întocmit dosar penal, pentru încălcarea, de către o persoană împotriva căreia a fost emis un ordin de protecție provizoriu, a oricăreia dintre masurile dispuse prin ordinul de protecție provizoriu și au luat măsura reținerii, pentru de 24 de ore.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Spirit civic în Sântimbru: Antonio, cel mai tânăr „șef de șantier”, un exemplu pentru comunitatea locală
Spirit civic în Sântimbru: Antonio, cel mai tânăr „șef de șantier”, un exemplu pentru comunitatea locală Antonio, un tânăr din Sântimbru, și-a câștigat recent reputația de „diriginte de șantier” într-un mod cu totul special. De două zile, el supraveghează cu atenție lucrările de extindere a rețelei de gaze în cartierul său, demonstrând o implicare exemplară […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Curier Județeanacum 4 zile
Molnar Bianca, albaiulianca șefă de armă, pe arma Geniu, a Școlii Militare de Maiștri Militari și Subofițeri „Basarab I” din Pitești. Ce medie a avut absolventa
-
Curier Județeanacum 3 zile
Cine este bărbatul găsit DECEDAT în apartamentul de pe B-dul Transilvaniei, duminică după- amiază
-
Curier Județeanacum 4 zile
29 iulie 2024 | ZIUA Imnului Național al României, sărbătorită la Alba Iulia. Ceremonial organizat în Piața Tricolorului. PROGRAM