Ştirea zilei

Bărbat din Alba, condamnat la închisoare deși era MORT de o lună: Tăiase copaci de foc pentru a-și îngriji mama bolnavă

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbat din Alba, condamnat la închisoare deși era MORT de o lună: Tăiase copaci de foc pentru a-și îngriji mama bolnavă

Un bărbat, în vârstă de 41 de ani, dintr-o comună din Apuseni a fost condamnat la închisoare cu executare de un magistrat de la Judecătoria Câmpeni, deşi era mort de aproape o lună de zile. S-a întâmplat în 15 aprilie 2021, deşi persoana condamnată era decedată din 24 martie 2021.

Biroul de Executări Penale de la instanţa din Câmpeni, Alba, şi-a dat seama că nu se poate pune în executare decizia abia în luna iunie.

Astfel, în 6 iunie 2021 instanţa a admis o contestaţie la executare şi a constatat stinsă executarea pedepsei de 240 zile închisoare, în regim de detenţie, stabilită prin sentinţa penală pronunţată la data de 15 aprilie 2021.

Dan Petruse avea 41 de ani la momentul decesului, iar condamarea la închisoare cu executare a survenit unui şir de evenimente neplăcute.

Acesta locuia împreună cu mama sa grav bolnavă în comuna Gârda de Sus. Pentru că nu avea resurse financiare suficiente cu care să se întreţină, era nevoit să taie copaci din pădure pentru a se încălzi.

A fost prins că a tăiat in cursul lunii iunie 2018 un număr de doi arbori de esenţă foioase, specia fag, precum şi un arbore de esenţă răşinoasă (cauzând un prejudiciu total de 1748,60 lei), pe care ulterior i-a şi sustras.

Pe parcursul urmăririi penale, bărbatul a recunoscut şi a regretat fapta, declarând că a transportat arborii la domiciliul său, fiind folosiţi ca lemn de foc în gospodărie. A precizat că avea în întreţinere pe mama sa grav bolnavă şi avea nevoie de încălzire.

Instanţa i-a aplicat în decembrie 2019 pedeapsa amenzii penale în valoare de 2.400 de lei. A mai fost obligat să achite suma de 174 8,60 lei reprezentând prejudiciul cauzat fondului forestier aflat în proprietatea statului.

Neavând bani, bărbatul nu a plătit amenda penală. În luna iunie 2020, Biroul de Executări Penale din cadrul Judecătoriei Câmpeni a sesizat instanţa pentru ca amenda să fie înlocuită cu pedeapsa închisorii în regim de detenţie.

A fost realizată şi o anchetă socială de către reprezentaţii primăriei comunei Gârda de Sus, unde a fost evidenţiat faptul că bărbatul a avut, în perioada decembrie 2019 – decembrie 2020, o indemnizaţie de asistent personal de 1.540 de lei cât timp a avut grijă de mama sa grav bolnavă. Bărbatul nu figura cu alte persoane în grijă şi singurul venit era acest ajutor.

”Instanţa reţine că persoana condamnată, cu rea credinţă nu a achitat amenda penală, nici măcar în parte, din probele administrate rezultând că a dispus de veniturile necesare achitării amenzii, chiar dacă în perioada ianuarie – decembrie 2020, a trecut printr-o situaţie mai dificilă, având în grijă pe mama sa, persoană cu handicap grav, care a decedat la 15.12.2020”, se arată în motivarea instanţei.

Drept urmare pentru neplata amenzii penale, pedeapsa a fost transformată în închisoare cu executare. Hotărârea a fost pronunţată în 15 aprilie 2021, răposatul Dan Petruse fiind condamnat la executarea a 240 de zile de închisoare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult