Bărbat din Alba care a acroșat un pieton și a fugit de la locul faptei, condamnat la închisoare cu amânarea aplicării pedepsei
Bărbat din Alba care a acroșat un pieton și a fugit de la locul faptei, condamnat la închisoare cu amânarea aplicării pedepsei
Un bărbat din Zlatna a fost condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare cu executare pentru săvârşirea infracţiunii de părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ștergerea urmelor acestuia în dosarul unui accident de acum 2 ani, din orașul Zlatna. Ulterior, instanța a hotărât amânarea aplicării pedepsei pe o durată de 2 ani.

Din materialul probator a rezultat faptul că în data de 23.11.2022, în jurul orei 10.00, victima se afla pe str. Piața Unirii, din oraș Zlatna, în zona sucursalei CEC Bank, așteptând o mașină de ocazie pentru a merge acasă, condiții în care, inculpatul a condus pe str. Piața Unirii, oraș Zlatna, autoturismul marca Dacia, model Sandero, efectuând o manevră de mers înapoi, iar astfel a acroșat-o pe persoana vătămată, pe care a doborât-o la pământ, cauzându-i astfel multiple leziuni corporale care au necesitat un număr de 4-5 zile de îngrijiri medicale.
Ulterior, inculpatul, auzind zgomotul produs de lovirea femeii, s-a deplasat în spatele autoturismului său, loc în care a găsit pe susnumita așezată pe asfalt, iar apoi a ajutat-o să se urce în autoturism și a părăsit locul evenimentului rutier, fără a anunța organele de poliție și fără încuviințarea acestora, deplasându-se la domiciliul femeii, pentru a o lăsa acasă, cu toate că aceasta suferise leziuni la nivelul mâinii stângi și la nivelul genunchiului stâng.
La locul evenimentului rutier și pe drumul spre domiciliul susnumitei, inculpatul a observat faptul că femeia avea o leziune la nivelul degetului mic de la una dintre mâini, dar cu toate acestea, nu a condus persoana vătămată spre o unitate sanitară pentru acordarea de îngrijiri medicale, alegând să transporte persoana accidentată la domiciliu, în loc. Pârâul Gruiului, oraș Zlatna.
Suspectul a rugat-o pe victimă să nu sune la poliție, pentru că i-ar face rău, iar după ce au ajuns la domiciliu a lăsat-o în stradă și a plecat.
Pentru că persoana vătămată avea dureri tot mai mari, în ziua următoare s-a prezentat la Serviciul de Medicină Legală, unde a fost consultată și a fost eliberat certificatul medico-legal din care rezultă faptul că leziunile suferite necesită 4-5 zile de îngrijiri medicale.
În temeiul art. 396 alin. 1, 4 şi 10 din C. proc. pen. raportat la art. 83 C. pen., stabileşte pedeapsa de 1 an închisoare și 6 luni închisoare în sarcina inculpatului pentru săvârşirea infracţiunii de părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ștergerea urmelor acestuia, prev. de art. 338 alin. 1 cod penal.
În temeiul art. 83 C.pen., amână aplicarea pedepsei de 1 an şi 6 luni închisoare pe o durată de 2 ani, termen de supraveghere stabilit conform art. 84 C.pen., care se calculează de la data rămânerii definitive a hotărârii de amânare a aplicării pedepsei, se arată în hotărârea Judecătoriei Alba Iulia, din data de 7.11.2024.
Foto: arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








