Autostrada Sebeș – Turda: Decizie definitivă pentru lotul 4 al A10. Urmează semnarea contractului!
Asocierea formată din PORR CONSTRUCT S.R.L.-PORR BAU GMBH este de astăzi constructorul oficial al lotului 4 din Autostrada A10 Sebeș – Turda, de la Decea pâna la Turda (inclusiv nodul cu A3). Decizia este definitivă și irevocabilă și a fost luată astăzi de Curtea de Apel Bucuresti. Potrivit procedurilor, consorțiul urmează să semneze contractul de execuție cu CNADNR.
Procesul privind lotul 3 al A10 a reprezentat singura acțiune împotriva CNADNR (celelalte procese vizând soluţiile date de CNSC). S.C. PA&Co International, care a pierdut lotul 4 în favoarea societăţii S.C. PORR Construct, a acţionat în judecată Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale, cerând instanței anularea licitaţiei.
Câștigătorul desemnat de CNADNR – lot IV – 16,3 km – de la nodul Decea pana la intrarea in autostrada in zona Turda – km 53+700 – km 70+000: SC PORR Construct SRL/PORR Bau GmbH. Oferta: 470.004.894 lei (oferta câștigatoare de pe locul 2).
Construcţia Autostrăzii Sebeş-Turda a fost scoasă la licitaţie în luna iulie 2013, de Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România. Pentru construirea celor patru loturi de autostradă au fost depuse 43 de oferte. Valoarea totală a investiţiei pentru construcţia celor 70 de kilometri este de 4.643.146.000 lei, potrivit hotărârii de guvern şi este împărţită în patru loturi. Proiectul este finanţat 85% din Fondul de Coeziune şi 15% din bugetul de stat.
Mai multe informații despre celelalte loturi AICI
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni
Imagini RARE cu un RÂS surprins în toată SPLENDOAREA de camerele de monitorizare a faunei, într-o pădure din Parcul Natural Apuseni Imagini foarte frumoase cu un râs într-o pădure din Parcul Natural Apuseni au fost filmate de o cameră de monitorizare a faunei. Râșii, cele mai mari feline din Europa, au auzul și mirosul foarte […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)