Autostrada Orăștie – Sibiu: Lotul 3 ar putea fi dat în circulație în jurul datei de 10 octombrie
Șeful Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale (CNADNR), Cătălin Homor, a declarat că lotul 3 al autostrăzii Orăștie – Sibiu ar putea fi dat în circulație în jurul datei de 10 octombrie.
Șeful CNADNR a efectuat, miercuri, o vizită de lucru pe șantierele DN 76 și Orăștie — Sibiu, lotul 3.
„Pe Orăștie — Sibiu s-a lucrat la capacitate maximă în zilele în care s-a putut lucra, ritmul și volumul lucrărilor desfășurându-se conform programului stabilit. Decalarea cu câteva zile a termenului anunțat a rezultat din hotărârea noastră de a realiza toate aceste lucrări conform proiectului stabilit, respectând toate standardele de calitate. Repet, calitatea este obținută prin respectarea etapelor și procedurilor de lucru. A apărut într-adevăr un decalaj al termenului de finalizare, dar totul este în favoarea calității. După această vizită, am estimat împreună cu colegii din șantier că, în condiții normale, în jurul datei de 10 octombrie vom putea reda traficului lotul 3 din Orăștie — Sibiu. Vreau să punctez din nou faptul că acest decalaj de timp e dat de nivelul calitativ necesar acestor lucrări, executate în funcție de condițiile meteo”, a declarat Cătălin Homor, potrivit Agerpres.
În ceea ce privește DN 76, Homor a verificat stadiul lucrărilor pentru fiecare lot în parte, dar a avut și o întâlnire cu autoritățile locale pentru identificarea posibilelor probleme, astfel încât să nu mai existe amânări și întârzieri în desfășurarea lucrărilor.
Luni, 27 septembrie, CNADNR a anunțat că termenul de finalizare a lucrărilor la lotul 3 din autostrada Orăștie — Sibiu va fi decalat, din cauza ploilor.
„Pentru corecta și prompta informare a opiniei publice, având în vedere că în ultima perioadă de timp pe zona Orăștie-Sibiu a plouat 11 zile, CNADNR SA anunță că decalează termenul de finalizare a lucrărilor la lotul 3 Cunța—Săliște. În graficul de execuție, conform prognozei meteo, CNADNR SA prevăzuse o perioadă de cinci zile cu ploaie, întârzierea fiind dată de dublarea perioadei în care nu s-au putut efectua lucrări specifice, în conformitate cu standardele de calitate”, potrivit unui comunicat al companiei, remis luni AGERPRES.
La începutul lunii septembrie, șeful CNADNR, Cătălin Homor, dădea asigurări că circulația pe lotul 3 al autostrăzii Orăștie-Sibiu se va redeschide la sfârșitul lunii septembrie, lucrările fiind în graficul stabilit.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Un soldat român din Jidvei, dispărut în Crimeea în 1944, declarat oficial decedat după 82 de ani de la dispariție
Un soldat român din Jidvei, dispărut în Crimeea în 1944, declarat oficial decedat după 82 de ani de la dispariție Judecătoria Blaj a pronunțat recent o sentință civilă prin care a declarat decesul unui soldat român căzut pe frontul din Crimeea la data de 23 februarie 1944 – la 82 de ani de la dispariție. […]
VIDEO | Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026
Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026 Imola Bakk, fiica familiei Bakk din Ciumbrud, una dintre familiile care duc mai departe tradiția cultivării trandafirilor, este prima Regină a Rozelor și ambasadoarea Tărâmului Trandafirilor pentru anul acesta. „Ea va reprezenta cu mândrie frumusețea, tradiția și ospitalitatea celui mai […]
VIDEO | Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident
Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o femeie, în vârstă de 37 de ani, din municipiul Aiud, cercetată pentru conducere sub influența alcoolului. […]









