Autostrada Orăștie – Sibiu: Centura ocolitoare a Sebeşului se deschide pentru trafic săptămâna viitoare
Potrivit unei adrese sosite la Primăria municipiului Sebeş, în atenţia Prefecturii Alba şi primăriilor din Sebeş, Vinţu de Jos, Câlnic, Cut, Şpring, Săliştea şi Pianu, prefectul Gheorghe Feneşer, primarul Alexandru Dăncilă şi edilii comunelor amintite sunt informaţi că în perioada 16 – 20 decembrie va avea loc recepţia la terminarea lucrărilor pentru loturile 1 şi 2 şi deschiderea traficului pentru lotul 4 al Autostrăzii Orăştie – Sibiu.
Potrivit documentului, lotul 1 este cuprins între km 0 şi km 24 + 110, lotul 2 – de la km 24 + 110 până la km 43 + 855, iar lotul 4 – de la km 85 + 965 până la km 82 + 070. Primarii şi prefectul Gheorghe Feneşer sunt invitaţi la o întâlnire care va avea loc în această perioadă, în cadrul căreia va fi prezentat proiectul, fiind subliniate avantajele pe care execuţia autostrăzii le aduce comunităţii locale în special, dar şi şoferilor care tranzitează zona. Data, ora şi locul întâlnirii vor fi stabilite în zilele următoare.
Potrivit primarului municipiului Sebeş, Alexandru Dăncilă, “comunitatea din Sebeş are de suferit din pricina traficului infernal şi aşteaptă cu nerăbdare inaugurarea autostrăzii. În acest sens, vineri, 20 decembrie, este programată o manifestare derulată sub egida “Sebeşul scapă de maşini”, în cadrul căreia locuitorii oraşului îşi vor exprima satisfacţia inaugurării noii căi rutiere.
Aşa cum se ştie, oraşul e tranzitat zilnic de aproape 40.000 de maşini. Din pricina traficului, şoferii pierd uneori mai bine de o oră pentru a traversa localitatea. Mutarea circulaţiei pe centura ocolitoare, parte a autostrăzii, înseamnă timp câştigat pentru şoferi, dar şi linişte şi mai puţină poluare pentru locuitorii oraşului”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatulu cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatulu cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]
FOTO | Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026
Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026 Team XEO #14278, echipa de robotică a Colegiului Național „Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia, susținută de Asociația Educație prin Robotică, a obținut o performanță extraordinară la FTC Premier Event Istanbul 2026, una dintre cele […]
VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină
VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină Un accident rutier s-a produs, în după amiaza zilei de duminică, 28 iunie 2026, pe strada Cloșca din Alba Iulia. O trotinetă pe care care se aflau doi copii a fost lovită de o mașină. „Traficul rutier este […]








