Au început lucrările pentru reconstruirea laturii de vest a Cetăţii Alba Iulia
Cel mai ambiţios, dar mai ales cel mai spectaculos proiect care are în vedere restaurarea şi punerea în valoare a Cetăţii Alba Carolina pentru transformarea ei într-un spaţiu confortabil şi agreabil pentru locuitori, dar şi într-o sursă de venit, datorită dezvoltării turismului în jurul acestui obiectiv unicat în România a pornit la drum. Este vorba despre proiectul de reconstruire a laturii de Vest a Cetăţii, în faţa Catedralei Reîntregirii. Latura de vest a fost distrusă (dinamitată) pentru construirea catedralei, dar şi la sugestia unor mari învăţaţi care răspunzând imperativelor vremii (erau anii imediat următori Marii Uniri) au propus distrugerea acestei părţi a fortificaţiei ca semn al sfârşitului dominaţiei străine în Ardeal. Acum doar minţi înfierbântate pot pune la îndoială legitimitatea apartenenţei Ardealului la România şi de aceea a venit vremea ca vechea cetate austriacă să producă bunăstare pentru locuitorii ei. Proiectul face parte dintre cele cinci proiecte din cadrul Planului Integrat de Dezvoltare Urbană pentru care Primăria municipiului Alba Iulia a obţinut finanţare europeană. Deocamdată au loc lucrări de organizare de şantier pentru evitarea apariţiei unor evenimente nedorite. Reconstruirea laturii de Vest va parcurge trei etape astfel:
lEtapa I – Se va reamenaja strada Nicolae Iorga pe segmentul cuprins între Hotel Cetate şi Catedrala Reîntregirii, inclusiv lucrări de relocare a infrastructurii edilitare şi construirea a două poduri de beton armat. Se va realiza legătura între Poarta a IV-a şi Poarta a V-a printr-un pod de lemn destinat pietonilor pentru accesul în cetate şi pe Latura de Sud. Obiectele din locul de joacă vor fi demontate, recondiţionate urmând ca ele să fie reamplasate în aceeaşi zonă în cadrul proiectului. Tot în această etapă se va realiza şi accesul prin poarta a VII-a a Cetăţii spre cartierul Carolina Nord. Prin parcul Unirii se va putea circula aproape ca şi până acum, iar pietonii vor intra deocamdată în Cetate prin faţa catedralei şi pe strada Nicolae Iorga. Accesul auto va fi permis doar riveranilor cu condiţia ca autoturismele să fie parcate în curţi.
lEtapa a II-a – Se vor realiza lucrări de sistematizare generală în zona Parcului Unirii pentru reconstrucţia/restaurarea zidului fortificaţiei din faţa catedralei.
lEtapa a III-a – Se va excava strada Mihai Viteazul pentru lucrările de reconstruire/restaurare a ravelinului Sfântul Mihail şi amenajarea circulaţiilor şi spaţiilor propuse în proiect care vor asigura legătura între latura de Sud şi Latura de Nord.
Anca DINICĂ
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]
FOTO | Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea”
Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea” Un pui de pisică a fost salvat vineri, 26 iunie 2026, de pompierii ISU Alba, după ce căzuse într-o fântână adâncă de 3 metri. Felina ,,s-a agățat pur și simplu de mănușa” […]








