Atenți la nevoile celor din jur: Cum a reușit IPEC Alba să le facă viața mai ușoară unor pacienți cu scleroză multiplă din județ
IPEC Alba, compania care fabrică produse ceramice de uz gospodăresc şi ornamental, a devenit un partener social de nădejde al pacienților cu scleroză multiplă din județul Alba, după ce, în decursul anilor, a făcut diverse sponsorizări și donații, precum paturi mobile cu telecomandă, tricicletă electrică sau piese de ceramică. Grație companiei, câțiva dintre acești pacienți se bucură acum de o viață mai ușoară.
Colaborarea dintre Ipec și Asociația SM SPEROMAX ALBA (asociație de pacienți diagnosticați cu scleroză multiplă) a început cu mulți ani în urmă, ani în care compania Ipec a oferit în multiple rânduri sprijinul pacienților.
Una din bucuriile aduse unui pacient imobilizat a fost sponsorizarea acestuia cu cheltuielile necesare pentru achiziționarea unui pat mobil cu telecomandă.
Domnul Buta Ioan din Cugir are 69 de ani și de 26 de ani suferă de scleroză multiplă. După 13 ani în care nu și-a cunoscut diagnosticul, a înțeles, atunci când l-a aflat, că pentru boala sa nu există vindecare, ci doar tratamente care pot încetini dezvoltarea acesteia şi pot ameliora simptomele. “Patul electric a însemnat enorm de mult pentru mine, de 4 ani nu mă mai pot ridica deloc din pat, mi-a ușurat viața când a ajuns de la Sibiu, e cu telecomandă și cu ajutorul lui mă pot ridica parțial”, spune el.
Un alt caz în care compania Ipec s-a implicat activ este cel al unei paciente din Zlatna, care a beneficiat de o tricicletă electrică, necesară în deplasarea sa.
Dragoș Zaharia, președintele asociației Speromax Alba spune că “prin intermediul acestei colaborări, pacienții asociației s-au bucurat de susținerea și generozitatea unor oameni cu suflet mare, care au văzut dincolo de etichete și de vulnerabilitatea acestora”.
Asociația SM SPEROMAX ALBA a fost înființată la 1 Octombrie 2007 de un grup de persoane diagnosticați cu scleroză multiplă, care s-au gândit să vină în contact și cu alți pacienți din județul Alba, încercând să creeze o comunitate a celor afectați de această boală. Asociația are ca scop creșterea calității vieții în rîndul persoanelor afectate de scleroză multiplă și își propune să prevină discriminarea și să lupte pentru egalitatea de șanse a bolnavilor cu SM și egalitatea de tratament a acestora.
De asemenea, Ipec a donat piese de ceramică pentru 84 de pacienți cu scleroză multiplă din județ.
Fiind unul dintre cei mai mari producători de produse ceramice din România, compania Ipec se află în continuă dezvoltare, iar extinderea activităților locale de producție determină în perioada următoare recrutarea unui număr mare de personal.
Întrucât pune preţ pe solidaritatea umană, Ipec continuă să sprijine oamenii aflaţi în dificultate şi să ofere în dar zâmbete. A devenit deja o tradiție pentru companie să susțină visuri și să nu rămână indiferenți la nevoile celor din jur. Și nu se opresc aici.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]









