Atalanta – Valencia, meciul de Champions League ce a propagat răspândirea virusului COVID-19 în Italia și Spania!
Italia și Spania reprezintă țările europene cele mai grav afectate de pandemia de coronavirus, adunând
peste 110.000 de persoane infectate și aproximativ 9800 de decese. La această cruntă situație a contribuit meciul Atalanta – Valencia, disputat în Champions League, la Milano, în fața a peste 45.000 de spectatori.
Italia și Spania trăiesc o dramă din cauza pandemiei de coronavirus, iar la răspândirea fulgerătoare a COVID-19 a contribuit și fotbalul, într-un moment în care situația nu era scăpată de sub control! Este vorba despre un meci disputat în Champions League, la Milano, în 19 februarie, între Atalanta și Valencia, o întâlnire care a fost tratată mult prea detașat de oficialități, ce nu au anticipat efectele devastatoare, repectiva întâlnire fiind considerată acum punctul zero al pandemiei COVID-19 în Italia
Partida a reprezentat „o ocazie pentru propagarea puternică„ a coronavirusului în Italia, recunoaşte primarul oraşului Bergamo, Giorgio Gori. Înainte ca acest oraş din Lombardia să devină cel mai afectat de pandemia de COVID-19 în Italia, Atalanta a primit vizita spaniolilor de la Valencia, pe 19 februarie, pe stadionul San Siro din Milano, în cadrul optimilor de finală ale celei mai importante competiţii continentale intercluburi.
Valencia este unul dintre cluburile spaniole cu cele mai multe cazuri de COVID-19: aproximativ 35% dintre cei de la club sunt infectaţi. 3 jucători de la prima echipă, 7 membri ai staff-ului tehnic şi 5 angajaţi ai clubului au fost testaţi pozitiv.
Medicul italian. Fransco Le Foche consideră că acela a fost un moment important în vederea răspândirii virusului în zonă: “În Bergamo, virusul s-a răspândit în toate direcțiile. E ceva incredibil. Știm că este o zonă de tranzit, o localitate activă, dar a contat mult și meciul Atalanta – Valencia. Conform rapoartelor, meciul de pe 19 februarie este unul dintre momentele în care virusul s-a răspândit foarte mult. Totul se trage de la bucuria colectivă venită în urma acelui succes istoric”, a spus Francesco Le Foche, pentru presa din peninsulă.
Sursa: Digi Sport, Gazeta Sporturilor
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]









