ASU Poli Timişoara – Performanţa Ighiu, derby-ul Seriei a 4-a din Liga a 3-a | Szabolcs Szekely: „Suntem încrezători că nu vom pierde la Timişoara”
Szabolcs Szekely, cel mai experimentat echipier al Performanţei Ighiu, liderul Seriei a 4-a din eşalonul terţ, ştie ce înseamnă rivalitatea fotbalistică în Banat. Trecut în ultimii ani pe la ACS Poli Timişoara (2012-2015) şi UTA „Bătrâna Doamnă (2015), S. Szekely revine la Timişoara din postura de adversar al formaţiei susţinută de ultraşii timişoreni. Considerat „perla” campaniei de transferuri din intersezon, atacantul aiudean în vârstă de 30 de ani susţine că derby-ul din Vinerea Mare capătă note suplimentare de atracţie tocmai datorită suporterilor de pe Bega.
*”Am admirat mereu pasiunea suporterilor «violeţi»”
Marcator a 4 goluri sub comanda lui Adorian Himcinschi în retur, Szekely crede că frumuseţea unui asemenea derby este dată tocmai de manifestările galeriei adverse. „Mă încearcă un sentiment plăcut revenind la Timişoara, să simt iarăşi cea mai frumoasă galerie din ţară. Suporterii fac un spectacol extraordinar, i-am admirat încă de când jucam la CFR Timişoara. Am mai spus-o în repetate rânduri, este păcat că nu au fost alături de ACS Poli pe când eram pe prima scenă, aveam foarte mare nevoie de ei, iar dacă îi simţeam alături, cu siguranţă nu retrogradam atunci”, a spus Szekely.
*”Avem şanse foarte mari de promovare, depindem doar de noi”
Echipierul primei clasate consideră că un rezultat pozitiv obţinut în etapa a 25-a ar netezi drumul formaţiei ighiene spre a doua scenă. „Ne aşteaptă un meci important, un derby al primelor două clasate. Jucăm împotriva unei echipe ce a condus majoritatea campionatului, iar pentru noi, o echipă mică, este o onoare să disputăm o asemenea partidă. Deţinem şanse foarte mari de promovare, pentru că depindem nimai de noi. Avem un moral bun, conferit de cele trei victorii într-o săptămână şi suntem încrezători că nu vom pierde la Timişoara”, a mai declarat „Szabi”, care speră să spargă gheaţa în jocurile externe tocmai în Vinerea Mare.
Foto Lucian DANCIU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria
Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu internațional de la Salzburg, Ianis Rotaru – cel mai bun portar al competiției din Austria Rezultat excelent repurtat de „leuți”, LPS Sebeș Under 11 terminând pe locul 3 la un puternic turneu internațional de la Salzburg (Austria). Citește și: FOTO: LPS Sebeș, locul […]
FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud
Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud Al doilea an la rând, echipa „Prietenii lui Dragoș” s-a impus la Memorialul „Dragoș Damian”, competiție fotbalistică de suflet, disputată în memoria fostului căpitan al formației Inter Ciugud, plecat premetur dintre noi […]
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7 Under 18! Șase victorii pentru formația albaiuliană
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7, Under 18, în Austria! Șase victorii pentru formația albaiuliană CSM Unirea-CSU Alba Iulia a realizat un rezultat excelent, echipa de rugby feminin în 7 a formației din Cetatea Marii Uniri impunându-se la categoria Under 18, la United World Games, competiția disputată în […]