Astăzi, ora 18.00, CSU Alba Iulia – Kara Trutnov (Cehia) *Din postura de deţinătoare a trofeului CEWL, echipa lui Popov debutează în competiţia continentală
Pentru al doilea sezon consecutiv, CSU Alba Iulia joacă în Liga Europei Centrale, debutul urmând să se producă astăzi, la ora 18.00, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, în compania echipei Kara Trutnov (Cehia). Din postura de deţinătoare a trofeului CEWL, câştigat anul trecut după Final Four-ul disputat în Cetatea Marii Uniri, echipa lui Miroslav Popov a fost repartizată în grupa A a competiţiei continentale. Adversare vor fi Rucon 2014 Spisska Nova Ves (Slovacia), CEZ Nymburk şi Kara Trutnov (Cehia). În Grupa B au fost repartizate ICIM Arad (România), Valosum Brno şi SBS Ostrava (Cehia), Flying Foxes Viena (Austria) şi Piestanske Cajky (Slovacia), 4 dintre acestea fiind „cunoştinţe” pentru studentele albaiuliene.
*Trei meciuri acasă
Primele trei confruntări europene se vor disputa la Alba Iulia, după cum urmează: Kara Trutnov (astăzi), Rucon Nova Ves (marţi, 11 noiembrie) şi CEZ Nymburk (miercuri, 26 noiembrie). CSU va mai evolua la Trutnov (vineri, 12 decembrie), în Slovacia (începutul anului viitor, miercuri, 14 ianuarie) şi ultima confruntare din grupe, la Nymburk (miercuri, 28 ianuarie 2015).
*Două trofee CEWL şi pentru Kara Trutnov
Oponenta de astăzi, o grupare de tradiţie din Cehia, clasată în acest moment pe poziţia a 9-a, este o obişnuită a întrecerii europene, având două trofee cucerite (2010 şi 2012) din trei participări. La această grupare a evoluat în trecut şi Tereza Brantlova (a jucat şi la CSU Alba Iulia în sezonul 2012-2013), iar în efectivul actual sunt trei jucătoare din SUA: Amber Hope Dvorak (un pivot înalt de 2 metri şi un centimetru), Monique Mann şi Samantha Ostarello (toate în vârstă de 23 de ani). Sâmbătă, în primul meci din CEWL, Kara Trutnov a învins în deplasare, scor 88-64 pe Rucon Nova Ves.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață