Astăzi, ora 17.00, Sticla Arieșul Turda – CSO Cugir | Amfitrionii, imbatabili în 2021, împotriva pretendentei la promovare
Partida de astăzi, de la Turda reprezintă capul de afiș al etapei a 15-a a Seriei a 9-a, meciul de pe “Municipal”, de la ora 17.00, dintre Sticla Arieșul și CSO Cugir, putând aduce accederea din punct de vedere matematic a trupei de sub Drăgana la barajul pentru promovarea în eșalonul superior.
Sticla Arieșul (locul 5, 21 de puncte), este singura combatantă din serie ce nu a cunoscut gustul eșecului în 2021. Amfitrionii sunt la două “lungimi” de podium, au 10 puncte strânse în acest an, cu trei victorii la rând, ultima 1-0 la Hunedoara, și nu au pierdut sub comanda antrenorului Artur Podar (de 5 întâlniri), adunând 14 puncte în 6 jocuri, ultimul eșec fiind în 30 octombrie, 1-2 pe „Cetate” cu Unirea Alba Iulia. În iarnă au existat zvonuri despre un abandon competițional, jucătorii nu s-au prezentat o săptămână la antrenamente, dar lucrurile au intrat în normal, acum sunt cu salariile la zi, iar turdenii au devenit revelația acestei primăveri. Este rost de orgolii, în tur s-au impus gazdele cu 2-1, “roș-albaștrii” având însă de tras pentru a lua toate punctele.
*Itu, părtaș la un 6-0 la Turda!
Gruparea de sub Drăgana a câștigat 5 din cele șase jocuri directe în ultimii ani. O singură remiză s-a înregistrat în 2014, la Turda, în rest doar succese cugirene. Inclusiv un set de tenis, 6-0 (4-0), în septembrie 2014, sub comanda lui Marius Opric, la primul sezon după revenirea în Liga a 3-a, între autorii golurilor fiind Șuteu – o dublă, Itu – actualul antrenor al viceliderului, alături de Cîrstean, D. Lupșan sau Iovănescu!
La penultima deplasare stagională, la vizitatori va reveni I. Grozav – după suspendare, absentând Dohotariu – cumul de avertismente, Șaucă și R. Voicu – indisponibili. CSO Cugir, poziționată pe locul secund (32 de puncte) a câștigat ultimele trei dispute, iar în cazul unui succes ar urca, fie și numai pentru o zi, în fotoliul liderului, ocupat de Unirea Dej (34 de puncte).
“Este un meci important și dificil împotriva echipei momentului, grupare ce traversează o perioadă fertilă. Nu ne permitem să ne relaxăm, trebuie să rămânem concentrați în aceste ultime jocuri și vrem să luăm puncte la Turda”, a precizat antrenorul Lucian Itu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 17 ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani