Curier Județean

ASTĂZI: La Sălciua reînvie tradiția unuia dintre cele mai mari târguri de animale din Apuseni. Premii pentru cele mai frumoase taurine de pe Valea Arieșului, vânzare de unelte agricole și expoziție etnografică

Ioana Oprean

Publicat

în

În comuna Sălciua reînvie tradiția unuia dintre cele mai mari târguri de animale din Apuseni, vechi de peste 100 de ani. În 10 august 2017, Primăria comunei, în parteneriat cu Grupul de Acțiune Locală din Munții Metaliferi, Trascău și Muntele Mare (GAL), Consiliul Județean și Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, organizează evenimentul ”Târgul din Sălciua”.

Spre deosebire de anii anteriori, când a funcționat doar un simplu târg de animale, de această dată vizitatorii vor putea să asiste la câteva manifestări interesante. Potrivit primarului Vasile Lombrea, unul dintre punctele de atracție ale târgului va fi expoziția de taurine, la care vor putea participa crescători din comună și din localitățile învecinate.

Proprietarii celor mai arătoase taurine vor fi premiați de către organizatori. De asemenea, va exista și o expoziție etnografică cu vânzare la care sunt invitați să participe meșteri populari din localitățile componente ale GAL-ului. Tot în program este inclusă și o expoziție cu vânzare de utilaje agricole specifice zonei montane. La final, se va desfășura un program artistic susținut de formațiile Centrului de Cultură ”Augustin Bena” și ale comunelor Sălciua, Unirea, Stremț și Livezile. Intrarea participanților este liberă. Susținerea financiară a evenimentului este asigurată printr-un proiect al Grupului de Acțiune Locală.

Târgul care se organizează în comuna Sălciua are o istorie de 110 ani. În 1907, Mihail Gaja, Vasile Cioara, Matei Popa Duma, Ioan Popa Gligan, Vasile Groza, Dumitru Duma, Vasile Moisă și Vasile Baciu au fost cei care au luptat pentru câștigarea dreptului de a organiza târguri de animale în Sălciua.

„Acești oameni sunt aceeia care au câștigat primele târguri din Sălciua, fiind în Deputăție la Budapesta și mult trudindu-se”, spune Vasile Câmpean în lucrarea „Monografia istorică a comunei Sălciua”.

„Deputațiunea” a fost la Budapesta pentru a obține dreptul de a ține târguri în 20 octombrie (târgul oilor) și în 4 aprilie (târgul mieilor). Ulterior, numărul târgurilor a crescut la șase pe an. Faptul că Sălciua are un potențial agricol ce rivalizează cu multe localități de câmpie este dovedit și acum de târgurile de țară de aici, în care se adună animale mai multe decât în târgurile celorlalte așezări de pe Valea Arieșului.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL

Ioana Oprean

Publicat

în

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL Ultimul weekend al lunii iunie aduce în Alba o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Cetăţilor Dacice. Pe parcursul a 3 zile, dacii vor fi sărbătoriți la […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună Un bărbat de 55 de ani din județul Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție a fost adus în țară de oamenii legii.  Individul […]

Citește mai mult

Curier Județean

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă

Bogdan Ilea

Publicat

în

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă În perioada de vară, pe teritoriul României se pot manifesta temperaturi extreme. În sensul prevederilor O.U.G. nr. 99/2000, prin temperatură extremă se înțelege temperatura exterioară a aerului care depășește +37°C sau, corelată cu condiții de umiditate […]

Citește mai mult