ASTĂZI: La Sălciua reînvie tradiția unuia dintre cele mai mari târguri de animale din Apuseni. Premii pentru cele mai frumoase taurine de pe Valea Arieșului, vânzare de unelte agricole și expoziție etnografică
În comuna Sălciua reînvie tradiția unuia dintre cele mai mari târguri de animale din Apuseni, vechi de peste 100 de ani. În 10 august 2017, Primăria comunei, în parteneriat cu Grupul de Acțiune Locală din Munții Metaliferi, Trascău și Muntele Mare (GAL), Consiliul Județean și Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, organizează evenimentul ”Târgul din Sălciua”.
Spre deosebire de anii anteriori, când a funcționat doar un simplu târg de animale, de această dată vizitatorii vor putea să asiste la câteva manifestări interesante. Potrivit primarului Vasile Lombrea, unul dintre punctele de atracție ale târgului va fi expoziția de taurine, la care vor putea participa crescători din comună și din localitățile învecinate.
Proprietarii celor mai arătoase taurine vor fi premiați de către organizatori. De asemenea, va exista și o expoziție etnografică cu vânzare la care sunt invitați să participe meșteri populari din localitățile componente ale GAL-ului. Tot în program este inclusă și o expoziție cu vânzare de utilaje agricole specifice zonei montane. La final, se va desfășura un program artistic susținut de formațiile Centrului de Cultură ”Augustin Bena” și ale comunelor Sălciua, Unirea, Stremț și Livezile. Intrarea participanților este liberă. Susținerea financiară a evenimentului este asigurată printr-un proiect al Grupului de Acțiune Locală.
Târgul care se organizează în comuna Sălciua are o istorie de 110 ani. În 1907, Mihail Gaja, Vasile Cioara, Matei Popa Duma, Ioan Popa Gligan, Vasile Groza, Dumitru Duma, Vasile Moisă și Vasile Baciu au fost cei care au luptat pentru câștigarea dreptului de a organiza târguri de animale în Sălciua.
„Acești oameni sunt aceeia care au câștigat primele târguri din Sălciua, fiind în Deputăție la Budapesta și mult trudindu-se”, spune Vasile Câmpean în lucrarea „Monografia istorică a comunei Sălciua”.
„Deputațiunea” a fost la Budapesta pentru a obține dreptul de a ține târguri în 20 octombrie (târgul oilor) și în 4 aprilie (târgul mieilor). Ulterior, numărul târgurilor a crescut la șase pe an. Faptul că Sălciua are un potențial agricol ce rivalizează cu multe localități de câmpie este dovedit și acum de târgurile de țară de aici, în care se adună animale mai multe decât în târgurile celorlalte așezări de pe Valea Arieșului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune Temperaturile extreme și consumul tot mai ridicat de apă potabilă, folosită inclusiv pentru activități agricole, au determinat operatorul regional SC APA CTTA SA Alba să introducă un program temporar și actualizat de furnizare a apei în mai multe localități […]
Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național
Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026. Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]
Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea Un bărbat de 58 de ani, din Alba Iulia, a fost depistat de polițiștii din municipiu în timp ce se afla la volanului unui autoturism pe DJ 107. Conform IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 07.20, […]









