Astăzi, la ora 18.30, CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia , ultima şansă de calificare pentru Bilek în play off
CSM Satu Mare a câştigat, 62-60 la Alba Iulia şi a devenit acum favorită la calificarea în semifinalele Diviziei A la baschet feminin, conducând în acest moment cu 1-0 la „general”. Astăzi, de la ora 18.30 fosta echipă a lui Petru Eleş va juca în faţa unei săli arhipline cu şansa de a se califica în careul de aşi, o victorie în meciul secund al sferturilor de finală din cadrul play-off-ului Diviziei A fiind sinonimă cu eliminarea din cursă a studentelor albaiuliene.
Partida va fi oficiată de acelaşi cuplu de arbitri ca şi în Cetatea Marii Uniri, Marius Ciulin şi Alin Faur, oficiali FIBA, iar comisar FRB a fost delegat Eugen Poenaru. „Satu Mare nu m-a impresionat în partida precedentă, dar acum are ascendentul moral al primei victorii. Dacă va evolua la capacitatea reală, pe care o ştiu bine, o să avem mari probleme. Şi aşa însă noi avem şansele noastre, putem învinge şi egala scorul”, a explicat sătmăreanul Petru Eleş.
Şanse minime pentru Abramzon
Marea absentă a partidei tur, Ekaterina Abramzon nu este refăcută total, însă încearcă să intre în acest meci devenit decisiv pentru CSU. „Din punctul meu de vedere are şanse ce tind spre zero. Nu-i normal să evoluezi accidentat”, a comentat Petru Eleş. Vizitatoarele vor beneficia la acest joc de sprijinul „Gruppo Arnsberg”, o galerie de aproximativ 20 de persoane de persoane. Aşadar, pentru a mai spera la obţinerea unei medalii, echipa lui Bilek este obligată să învingă astăzi, altfel speranţele unei performanţe reale se vor transforma într-o luptă secundară, fără farmec, pentru locurile 5-8. De soarta acestor 40 de minute depinde totul, inclusiv perspectiva grupării ardelene, strategia de viitor, campania de transferuri şi politica referitoare la banca tehnică. „Se poate întâmpla orice în acest duel, devenit important în contextul eşecului din tur. Personal n-am nicio emoţie, chiar dacă jucăm la Satu Mare, unde sunt acasă”, a declarat Petru Eleş, directorul sportiv al CSU Alba Iulia.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României