Astăzi, de la ora 14.30, în Cupa României, Unirea Alba Iulia – Viitorul Șelimbăr | “Alb-negrii”, în continuare cu probleme de efectiv, luptă pe două fronturi
Astăzi, de la ora 14.30, pe Stadionul “Cetate”, se dispută întâlnirea contând pentru turul al treilea al Cupei
României, dintre divizionarele terțe Unirea Alba Iulia și Viitorul Șelimbăr.
În condițiile problemelor majore de efectiv, disputa din competiția “KO” este un balast pentru “alb-negri”, care au abordat ultimul joc, pierdut acasă, cu Unirea Ungheni, scor 2-3 (după ce conduceau cu 2-1 în minutul 83), cu numai 13 jucători valizi.
Nici la ora acestui meci, lucrurile nu s-au simplificat prea mult pentru amfitrioni, ce au o listă de 12 absenți, fotbaliști depistați pozitiv la testele COVID-19. Totuși au revenit antrenorul secund Mircea Oprea și atacantul Andrei David (a ieșit negativ la ultima testare), fiind legitimat pe ultima sută de metri mijlocașul Eduard Terna (21 de ani, s-a pregătit în iarnă cu Unirea Alba Iulia, ex-LPS Cetate Deva), însă portarul Sîntoma mai trebuie să aștepte rezultatele altei testări (rezultatul precedent fiind neconcludent).
Criza de lot, coroborată cu un program condensat (5 jocuri în doar două săptămâni), reprezintă principalul obstacol pentru gruparea albaiuliană, decimată în ultima perioada de pandemia de coronavirus.
“În linii mari, vom aborda acest meci cu același lot ca în disputa cu Unirea Ungheni, nu avem cum face mari schimbări. Vom vedea ce se va întâmpla”, a spus antrenorul Adrian Bicheși, ce va lipsi de pe bancă.
Până în prezent, Unirea Alba Iulia a eliminat două conjudețene, pe CS Universitatea Alba Iulia după loviturile de departajare și Industria Galda de Jos (fără a juca, întrucât găldenii nu au putut trimite în timp util rezultatele testelor către FRF). Condusă de fostul unirist Florin Maxim, echipa din Sibiu a acces în această fază a Cupei României grație victoriei repurtate în urmă cu două săptămâni sub Drăgana, scor 4-3 cu CSO Cugir. Viitorul Șelimbăr are obiectiv promovarea în Liga a 2-a și merge “ceas” în această toamnă, cu trei victorii din tot atâtea jocuri susținute în Seria a 7-a, toate în deplasare, ultima la Horezu (scor 3-1). În distribuția oaspeților se pot regăsi jucători ce au cochetat cu fotbalul din Alba: D. Tătar (originar din Blaj), A. Roșu (ex-CS Universitatea Alba Iulia), D. Groza (din Daia Română) sau Cîrstean (fost la Metalurgistul Cugir).
Cu meciul Unirea Alba Iulia – Viitorul Șelimbăr ar fi trebuit să se deschidă returul trecut, în martie, însă, din pricina problemelor financiare gazdele au anunțat că nu se prezintă și au pierdut 0-3, la “masa verde”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]









