ASTĂZI| Concert extraordinar de colinde tradiționale, susținut de Ansamblul Folcloric al Județului Alba, dirijat de Alexandru Pal
Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba organizează, duminică, 20 decembrie 2020, începând cu ora 20:00, un concert de colinde tradiționale românești, eveniment care se va desfășura fără public și care va fi transmis live on-line.
Concertul este susținut de Ansamblul Folcloric al Județului Alba, dirijat de Alexandru Pal, alături de numeroși îndrăgiți artiști de folclor. Printre cei care vor urca pe scenă îi amintim pe Ioan Bocșa și Grupul vocal tradițional bărbătesc, Ionuț Fulea, Mariana Deac, Ilie Medrea, Roxana Reche, Bogdan Toma, Oana Bozga Pintea, Sebastian Stan, Codruța Rodean, Ovidiu Homorodean, Cătălin Hașa, Traian Stoița, Mirela Mănescu, Răzvan Năstăsescu, Grupul vocal Anghelos, Fetele de pe Târnave (Ina Todoran, Denisa Balu, Adina Popa, Alexandra Băcilă și Iulia Schiau), Dorina Narița, Nicolae Plută, Maria Filimon, Floricica Moga, Leontina Fărcaș, Ioana Solea Groza, Gabriel Bucur și Alexandru Popescu.
„Concertul extraordinar de colinde tradiționale cuprinde momente de tezaur folcloric românesc oferite de interpreți îndrăgiți de folclor. Chiar dacă pandemia a afectat grav sectorul cultural, nu renunțăm la păstrarea tradițiilor și vă oferim în dar colindele românești într-un eveniment organizat în cele mai stricte condiții de prevenire a răspândirii virusului SARS-COV-2 și fără public.
Vă aducem vestea Nașterii lui Hristos și, chiar dacă nu vă putem avea aproape pentru a vă simți aplauzele, sperăm să vă simțim sufletele în timp ce urmăriți on-line evenimentele noastre”, a spus Alexandru Pal, managerul Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba.
Concertul extraordinar de colinde tradiționale este un proiect cultural implementat de Consiliul Județean Alba, Centrul de Cultură „Augustin Bena“ și Primăria Municipiului Alba Iulia, în parteneriat cu UAIFMR (Uniunea Artiștilor Interpreți de Folclor Muzical din România). Evenimentul este prezentat de jurnalista Andreea Bogdan și se va desfășura fără public, în spațiul logistic al Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba, urmând a fi transmis live pe paginile de Facebook ale instituțiilor organizatoare.
Consiliul Județean Alba și Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba organizează, în această perioadă, o serie de evenimente prin care promovează tradițiile românești specifice Sfintei Sărbători a Crăciunului.
Unele dintre evenimentele culturale sunt organizate în parteneriat cu Primăria Municipiului Alba Iulia și cu Uniunea Artiștilor Interpreți de Folclor Muzical din România.
Din cauza pandemiei, manifestările se vor desfășura ON LINE, fără public, cu respectarea celor mai stricte măsuri de prevenire a răspândirii virusului SARS-COV-2.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba Iulia după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta”
Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit de STP pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă […]
O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență
O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]
FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]








