Argint la pătrat: CS Municipal Unirea Alba Iulia, vicecampioană la polo feminin, Under 17
După ce săptămâna trecută CS Municipal Unirea Alba Iulia a cucerit medaliile de argint în cadrul Campionatulul Național de Polo Under 15, clubul din Cetatea Marii Uniri a reeditat performanța și la categoria superioară de vârstă, Under 17.
Jucătoarele pregătite de antrenorii Ovidiu Pocol și Dorin Pocol au devenit vicecampioane naționale în urma celui de-al treilea turneu, disputat în Bazinul Floreasca din București (două victorii: 11-6 cu Triumf București și 7-3 cu CSȘ Nr. 1 București). Pe parcursul sezonului, poloistele din Alba Iulia au reușit 9 victorii, pierzând doar trei întâlniri (toate cu campioana Crișul Oradea, ultimul joc fiind 6-11), devansând echipele Triumf București și CSȘ Nr. 1 București.
Lotul CSM Unirea Alba Iulia a fost alcătuit din Sara Mihai, Larisa Jorja – portari, Dorofeea Vărtosu (căpitan, originară din Republica Moldova), Anamaria Cristea, Alexia Cristea, Derina Tiron, Oana Gherman, Amalia Novăcean (căpitan și golgheter la Under 15), Alessia Dăian, Maya Șoaită, Ilinca Bucur, Teodora Udrea, Flavia Șoaită, Adriana Negruțiu. Jumătate dintre echipiere, mai precis 8 dintre ele, au cucerit medaliile de argint la ambele secțiuni de vârstă (Sara Mihai, Larisa Jorja, Derina Tiron, Amalia Novăcean, Alessia Dăian, Teodora Udrea, Flavia Șoaită, Adriana Negruțiu).
“Fetele au progresat foarte mult prin muncă, rezultatele se văd și trebuie să avem continuitate! Dorofea Vîrtosu a fost selectionată și la echipa națională Under 19 care va participa la începutul lunii iulie la Campionatul European din Israel. Vreau să menționez că în viitorul campionat național așteptăm aceleași rezultate și la masculin. La calificarile de anul acesta jumătate de echipă a avut probleme cu COVID-19 și am ajuns doar în play-out unde am obținut numai victorii la peste 10 goluri diferență”, a declarat Radu Urcan, directorul CSM Unirea Alba Iulia.
În contextul acestor performanțe notabile, și pe baza acestor generații, de la toamnă se vrea formarea unei echipe de senioare care să participe în prima ligă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Sebeș, CSM Aiud și ACS Future Stars Blaj, afiliate provizoriu la AJF Alba | Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei
În ultima ședință de Birou Executiv al AJF Alba s-a decis aprobarea afiliării provizorii a încă 3 cluburi, CS Municipal Sebeș 2026, CS Municipal Aiud și ACS Future Stars Blaj. Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei Se mărește astfel numărul de membri afiliați ai Asociației Județene de Fotbal Alba, întrucât în august […]
VIDEO | Gala Sportului Albaiulian, ediția a 4-a: Premiu și trofeu simbolic pentru Nicolae Stanciu, căpitanul României. LISTA COMPLETĂ a sportivilor și antrenorilor premiați
Gala Sportului Albaiulian, ediția a 4-a: Premiu și trofeu simbolic pentru Nicolae Stanciu, căpitanul României. LISTA COMPLETĂ a sportivilor și antrenorilor premiați În cadrul celei de-a 4-a ediții a Galei Sportului Albaiulian, eveniment desfășurat joi, 25 iunie 2026, la Centrul de Conferințe „Gheorghe Șincai” din municipiul reședință de județ, Nicolae Stanciu, căpitanul echipei naționale de […]
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși Sâmbătă, la Galtiu, ora 17.30, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Citește și: Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania […]








