Sport

Argint la pătrat: CS Municipal Unirea Alba Iulia, vicecampioană la polo feminin, Under 17

Dan HENEGAR

Publicat

în

După ce săptămâna trecută CS Municipal Unirea Alba Iulia a cucerit medaliile de argint în cadrul Campionatulul Național de Polo Under 15, clubul din Cetatea Marii Uniri a reeditat performanța și la categoria superioară de vârstă, Under 17.

Jucătoarele pregătite de antrenorii Ovidiu Pocol și Dorin Pocol au devenit vicecampioane naționale în urma celui de-al treilea turneu, disputat în Bazinul Floreasca din București (două victorii: 11-6 cu Triumf București și 7-3 cu CSȘ Nr. 1 București). Pe parcursul sezonului, poloistele din Alba Iulia au reușit 9 victorii, pierzând doar trei întâlniri (toate cu campioana Crișul Oradea, ultimul joc fiind 6-11), devansând echipele Triumf București și CSȘ Nr. 1 București.

Lotul CSM Unirea Alba Iulia a fost alcătuit din Sara Mihai, Larisa Jorja – portari, Dorofeea Vărtosu (căpitan, originară din Republica Moldova), Anamaria Cristea, Alexia Cristea, Derina Tiron, Oana Gherman, Amalia Novăcean (căpitan și golgheter la Under 15), Alessia Dăian, Maya Șoaită, Ilinca Bucur, Teodora Udrea, Flavia Șoaită, Adriana Negruțiu. Jumătate dintre echipiere, mai precis 8 dintre ele, au cucerit medaliile de argint la ambele secțiuni de vârstă (Sara Mihai, Larisa Jorja, Derina Tiron, Amalia Novăcean, Alessia Dăian, Teodora Udrea, Flavia Șoaită, Adriana Negruțiu).

Fetele au progresat foarte mult prin muncă, rezultatele se văd și trebuie să avem continuitate! Dorofea Vîrtosu a fost selectionată  și la echipa națională Under 19 care va participa la începutul lunii iulie la Campionatul European din Israel. Vreau să menționez că în viitorul campionat național așteptăm aceleași rezultate și la masculin. La calificarile de anul acesta jumătate de echipă a avut probleme cu COVID-19 și am ajuns doar în play-out unde am obținut numai victorii la peste 10 goluri diferență”, a declarat Radu Urcan, directorul CSM Unirea Alba Iulia.

În contextul acestor performanțe notabile, și pe baza acestor generații, de la toamnă se vrea formarea unei echipe de senioare care să participe în prima ligă.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]

Citește mai mult

Sport

Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba

Dan HENEGAR

Publicat

în

Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]

Citește mai mult

Sport

FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]

Citește mai mult