Sport

Argint la pătrat: CS Municipal Unirea Alba Iulia, vicecampioană la polo feminin, Under 17

Dan HENEGAR

Publicat

în

După ce săptămâna trecută CS Municipal Unirea Alba Iulia a cucerit medaliile de argint în cadrul Campionatulul Național de Polo Under 15, clubul din Cetatea Marii Uniri a reeditat performanța și la categoria superioară de vârstă, Under 17.

Jucătoarele pregătite de antrenorii Ovidiu Pocol și Dorin Pocol au devenit vicecampioane naționale în urma celui de-al treilea turneu, disputat în Bazinul Floreasca din București (două victorii: 11-6 cu Triumf București și 7-3 cu CSȘ Nr. 1 București). Pe parcursul sezonului, poloistele din Alba Iulia au reușit 9 victorii, pierzând doar trei întâlniri (toate cu campioana Crișul Oradea, ultimul joc fiind 6-11), devansând echipele Triumf București și CSȘ Nr. 1 București.

Lotul CSM Unirea Alba Iulia a fost alcătuit din Sara Mihai, Larisa Jorja – portari, Dorofeea Vărtosu (căpitan, originară din Republica Moldova), Anamaria Cristea, Alexia Cristea, Derina Tiron, Oana Gherman, Amalia Novăcean (căpitan și golgheter la Under 15), Alessia Dăian, Maya Șoaită, Ilinca Bucur, Teodora Udrea, Flavia Șoaită, Adriana Negruțiu. Jumătate dintre echipiere, mai precis 8 dintre ele, au cucerit medaliile de argint la ambele secțiuni de vârstă (Sara Mihai, Larisa Jorja, Derina Tiron, Amalia Novăcean, Alessia Dăian, Teodora Udrea, Flavia Șoaită, Adriana Negruțiu).

Fetele au progresat foarte mult prin muncă, rezultatele se văd și trebuie să avem continuitate! Dorofea Vîrtosu a fost selectionată  și la echipa națională Under 19 care va participa la începutul lunii iulie la Campionatul European din Israel. Vreau să menționez că în viitorul campionat național așteptăm aceleași rezultate și la masculin. La calificarile de anul acesta jumătate de echipă a avut probleme cu COVID-19 și am ajuns doar în play-out unde am obținut numai victorii la peste 10 goluri diferență”, a declarat Radu Urcan, directorul CSM Unirea Alba Iulia.

În contextul acestor performanțe notabile, și pe baza acestor generații, de la toamnă se vrea formarea unei echipe de senioare care să participe în prima ligă.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul

Ioana Oprean

Publicat

în

Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]

Citește mai mult

Sport

Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]

Citește mai mult

Sport

CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”

Lucian Dărămuș

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi.  „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]

Citește mai mult