Sport

Argint la pătrat: CS Municipal Unirea Alba Iulia, vicecampioană la polo feminin, Under 17

Dan HENEGAR

Publicat

în

După ce săptămâna trecută CS Municipal Unirea Alba Iulia a cucerit medaliile de argint în cadrul Campionatulul Național de Polo Under 15, clubul din Cetatea Marii Uniri a reeditat performanța și la categoria superioară de vârstă, Under 17.

Jucătoarele pregătite de antrenorii Ovidiu Pocol și Dorin Pocol au devenit vicecampioane naționale în urma celui de-al treilea turneu, disputat în Bazinul Floreasca din București (două victorii: 11-6 cu Triumf București și 7-3 cu CSȘ Nr. 1 București). Pe parcursul sezonului, poloistele din Alba Iulia au reușit 9 victorii, pierzând doar trei întâlniri (toate cu campioana Crișul Oradea, ultimul joc fiind 6-11), devansând echipele Triumf București și CSȘ Nr. 1 București.

Lotul CSM Unirea Alba Iulia a fost alcătuit din Sara Mihai, Larisa Jorja – portari, Dorofeea Vărtosu (căpitan, originară din Republica Moldova), Anamaria Cristea, Alexia Cristea, Derina Tiron, Oana Gherman, Amalia Novăcean (căpitan și golgheter la Under 15), Alessia Dăian, Maya Șoaită, Ilinca Bucur, Teodora Udrea, Flavia Șoaită, Adriana Negruțiu. Jumătate dintre echipiere, mai precis 8 dintre ele, au cucerit medaliile de argint la ambele secțiuni de vârstă (Sara Mihai, Larisa Jorja, Derina Tiron, Amalia Novăcean, Alessia Dăian, Teodora Udrea, Flavia Șoaită, Adriana Negruțiu).

Fetele au progresat foarte mult prin muncă, rezultatele se văd și trebuie să avem continuitate! Dorofea Vîrtosu a fost selectionată  și la echipa națională Under 19 care va participa la începutul lunii iulie la Campionatul European din Israel. Vreau să menționez că în viitorul campionat național așteptăm aceleași rezultate și la masculin. La calificarile de anul acesta jumătate de echipă a avut probleme cu COVID-19 și am ajuns doar în play-out unde am obținut numai victorii la peste 10 goluri diferență”, a declarat Radu Urcan, directorul CSM Unirea Alba Iulia.

În contextul acestor performanțe notabile, și pe baza acestor generații, de la toamnă se vrea formarea unei echipe de senioare care să participe în prima ligă.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși

Dan HENEGAR

Publicat

în

Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși Sâmbătă, la Galtiu, ora 17.30, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Citește și: Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania […]

Citește mai mult

Sport

FOTO: Antonia Morcan (Under 11) și Ioana Bogdan (Under 13), echipierele Student Sport Alba Iulia, convocate la loturile naționale ale României  

Dan HENEGAR

Publicat

în

Antonia Morcan (Under 11) și Ioana Bogdan (Under 13), echipierele Student Sport Alba Iulia, convocate la loturile naționale ale României  Vești excelente pentru echipa feminină de fotbal Student Sport Alba Iulia, care are în această perioadă două jucătoare la diverse acțiuni ale reprezentativei României. Citește și: Roxana Păcurar, antrenoare la Student Sport Alba Iulia, grupele […]

Citește mai mult

Sport

Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia”

Ioana Oprean

Publicat

în

Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia” Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), întrunit miercuri, 24 iunie 2026, a luat o decizie care lasă o rază de speranță pentru […]

Citește mai mult