Actualitate

Arafat: Spitalele o să primească din ce în ce mai mulţi pacienţi care nu reprezintă urgenţă după 15 mai

Ioana Oprean

Publicat

în

Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, a anunțat vineri că după data de 15 mai spitalele vor primi din ce în ce mai mulţi pacienţi care nu reprezintă urgenţă. Regulile de distanțare vor trebui respectate și în interiorul saloanelor, a mai precizat șeful DSU.

„Cu certitudine spitalele o să preia mai mulţi bolnavi decât au preluat în timpul stării de urgenţă, dar este posibil ca în interiorul spitalelor capacitatea totuşi să fie mai limitată, pentru că vei avea distanţare şi în interiorul spitalelor, vei avea reguli de internare pentru cazurile cronice.

Într-un salon în care erau patru pacienţi poate că acum nu mai poţi să pui decât doi pacienţi (…) Ministerul Sănătăţii lucrează pe aceste aspecte. Institutul Naţional de Sănătate Publică iarăşi analizează aceste aspecte, iar în fiecare spital epidemiologul spitalului trebuie să creeze circuitele şi regulile necesare spitalului să funcţioneze în siguranţă.

Cert e că nu putem lăsa pacienţii fără tratament, deci spitalele trebuie să se adapteze pentru a trata pacienţii aşa cum îi tratau înainte, dar cu adaptarea condiţiilor din spital şi a circuitelor”, a declarat Raed Arafat vineri, potrivit Agerpres.

El a mai precizat că, până la „începerea problemei COVID-19”, cifra zilnică de pacienţi în unităţile de primiri urgenţe din ţară a fost între 12.000 şi 15.000 de cazuri şi că, în prezent, numărul este între 5.000 şi 6.000 de cazuri pe zi. șeful DSU a adăugat că acest număr este posibil să crească din nou.

Sursa: digi24.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat

Ioana Oprean

Publicat

în

Nicușor Dan cheamă partidele la consultări la Cotroceni pentru desemnarea unui nou premier, după căderea Guvernului Veștea: PSD, primul chemat Președintele Nicușor Dan a chemat marți, 23 iunie 2026, la consultări partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării unui nou candidat pentru funcția de prim-ministru, după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Vreme foarte caldă și furtuni în Alba și alte zone din țară: Anunțul de ultimă oră al meteorologilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Vreme foarte caldă și furtuni în Alba și alte zone din țară: Anunțul de ultimă oră al meteorologilor Administrația Națională de Meteorologie a actualizat, marți, 23 iunie 2026 informarea meteo de vreme călduroasă și disconfort termic. Sunt in vigoare și avertizări meteo Cod Galben de instabilitate atmosferică, o parte dintre acestea vizând și județul Alba.  […]

Citește mai mult

Actualitate

Ilie Bolojan, prima reacție după ce guvernul Veștea nu a primit votul de învestitură: ,,România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline, construit pe transparență și reguli clare”

Ioana Oprean

Publicat

în

Ilie Bolojan, prima reacție după ce guvernul Veștea nu a primit votul de învestitură: ,,România are nevoie urgent de un guvern cu puteri depline, construit pe transparență și reguli clare” România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, construit pe transparență și reguli clare, a declarat marţi, 23 iunie 2026,  preşedintele PNL, Ilie […]

Citește mai mult