Arafat, îngrijorat după anunțul lui Klaus Iohannis: ”Unii români au început de pe acum să nu mai respecte ordonanțele militare”
Raed Arafat a declarat duminică că după anunțul președintelui Klaus Iohannis legat de relaxarea restricțiilor după data de 15 mai se observă faptul că unii români au început de pe acum să nu mai respecte ordonanțele militare.
„Daca schimbam comportamentul nostru prea devreme si daca renuntam prea devreme la masurile de distantare sociala…Chiar daca s-a anuntat ca vor fi unele masuri dupa 15 mai, Presedintele a spus ca nu se va renunta total, noi vedem ca unii au inteles ca relaxarea a inceput deja si nu respecta. Atentie, mai avem
vreo 3 saptamani. Aici vedem pericolul. O schimbare a situatiei poate schimba si masurile”.
Secretarul de stat în MAI, Raed Arafat, a declarat, miercuri, la emisiunea „Marius Tucă Show”, că relaxarea de după 15 mai nu înseamnă că a trecut riscul sau pericolul. „Dacă nu respectăm măsurile de igienă vor exploda cazurile”, a spus Arafat.
Secretarul de stat în MAI, Raed Arafat, a declarat, miercuri, la emisiunea „Marius Tucă Show”, că măsurile de relaxare a restricțiilor vor fi introduse treptat, dar că acest lucru nu înseamnă că pericolul a trecut.
„Aceste măsuri vor fi spuse. Vor fi luate treptat. Sunt măsuri compensatorii care vor exista. Se va purta mască în anumite zone. Toate aceste aspecte vor fi anunțate din timp. Relaxarea după 15 mai nu înseamnă că a trecut riscul sau pericolul. Dacă nu respectăm măsurile de igienă vor exploda cazurile. Când încep măsurile de relaxare, respectarea unor noi reguli trebuie să fie și mai strictă de către populație”, a spus Raed Arafat.
Acesta a spus că după relaxarea restricțiilor, cetățenii trebuie să fie mult mai responsabili.
„Vor începe măsurile de relaxare de la 15 mai, dar vor fi treptate. Vor fi unele recomandări de sănătate publică în ceea ce privește industria HORECA. Faptul că încep măsurile de relaxare asta nu înseamnă că nu trebuie să fim precauți. Se relaxează unele lucruri, dar cetățenii trebuie să fie mult mai responsabili”, a mai spus Arafat.
Întrebat ce înseamnă această relaxare, secretarul de stat în MAI a răspuns: „Vor fi relaxate anumite activități care îți permit să duci o viatțămai aproape de normal. Să poți să te duci în parc, la un joc de tenis etc”.
După întâlnirea cu premierul Ludovic Orban și cu mai mulți miniștri, președintele Klaus Iohannis a anunțat, miercuri, câteva măsuri care se vor lua după data de 15 mai. Una dintre aceste măsuri este obligativitatea purtării măștilor de protecție în spațiile închise și în mijloacele de transport în comun. O altă măsură anunțată de Iohannis este că după 15 mai se va renunța la restrângerile care privesc libera circulație, în anumite condiții. Astfel, românii se vor deplasa fără să declare unde merg și de ce.
Sursa: stiripesurse.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei”
Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei” Maia Sandu afirmă că inițiativa legislativă privind unirea Republicii Moldova cu România, lansată de S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are ca scop „discreditarea ideii de unire”. Ea afirmă că proiectul, adoptat tacit […]
Când contează facultatea de pensie: Condițiile care trebuie îndeplinite Pentru mulți români, anii petrecuți la facultate ridică o întrebare importantă: se iau în calcul la pensie? Răspunsul este „da”, dar numai în anumite condiții. Citește și: PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau […]
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]









