Aproape JUMĂTATE dintre pacienţii din Alba, testaţi pozitivi cu COVID-19, s-au VINDECAT. Număr RECORD de teste lucrate în județ
Aproape jumătate dintre pacienţii din județul Alba, testaţi pozitivi cu noul coronavirus, au fost declarați vindecați, iar în ultimele şapte zile au fost confirmate doar trei cazuri noi de infectări cu COVID-19.
În urma centralizării datelor, sâmbătă 25 aprilie 2020, situaţia la nivelul judeţului Alba este următoarea: 160 de persoane pozitive, 78 de persoane vindecate şi 8 decese. Procentul persoanelor vindecate depăşeşte 47%. Un număr de 59 de persoane sunt internate în unităţile medicale dedicate special tratării cazurilor de
COVID-19.
Vineri dimineaţă a fost înregistrat şi al 8-lea deces al unui pacient din Alba, o femeie în vârstă de 65 de ani din oraşul Abrud, internată în 16 aprilie la Spitalul Municipal Blaj. Femeia avea şi alte boli asociate. Și soțul acesteia este confirmat pozitiv cu COVID-19.
În cele două laboratoare din Alba Iulia au fost efectuate vineri un număr de 609 de teste (409 la DSP Alba şi 200 la Spitalul Judeţean), numărul total al testelor ajungând astfel la 6.135.
Numărul bolnavilor infectaţi cu noul coronavirus trataţi, în perioada 2-24 aprilie 2020, la Spitalul Municipal Blaj, spital suport pentru cazurile de COVID-19, este de 45. În prezent sunt internaţi 20 de pacienţi, în următoarele secţii: – boli infecţioase: 10 pacienţi (4 favorabili, 6 staţionari); – interne: 6 pacienţi (2 favorabili, 4 staţionari); – ATI: 4 pacienţi (4 staţionari).
Până la data de 24 aprilie, 17 pacienţi s-au vindecat şi au fost externaţi din Spitalul Blaj, 3 pacienţi cu stare ameliorată au fost transferaţi la secţia boli infecţioase a SJU Alba Iulia şi 5 pacienţi au decedat. La nivelul municipiului Blaj nu există, până acum, persoane confirmate cu COVID-19, aici fiind inclus şi personalul care îşi desfăşoară activitatea la Spitalul Municipal Blaj. La Spitalul din Blaj sunt trataţi doar pacienţii cu forme severe sau grave de infecţii cu COVID-19 sau care au şi alte patologii cronice, celelalte spitale din judeţ asigurând tratarea pacienţilor cu forme uşoare sau asimptomatice de infecţii cu COVID-19.
Până astăzi, 25 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 10.635 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 2.890 au fost declarate vindecate și externate. La ATI, în acest moment, sunt internați 235 de pacienți.
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 12.009 de persoane. Alte 26.159 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]
UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]









