Curier Județean

Apel la unitatea şi responsabilitatea ortodoxă

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Întrucât în presa centrală şi locală au apărut recent declaraţii ale unor ierarhi şi preoţi ortodocşi referitoare la Mitropolia Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului, precum şi la înfiinţarea de noi mitropolii ortodoxe în Transilvania, precizăm următoarele:
Patriarhia Română adresează apelul său către ierarhii, preoţii şi credincioşii ortodocşi români de a respecta perioada de doliu de 40 de zile şi de a se abţine de la orice declaraţie publică referitoare la alegerea de mitropolit al Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului. Se recomandă tuturor ierarhilor să păstreze şi să apere, în duh de smerenie şi responsabilitate, unitatea şi pacea Bisericii, precum şi demnitatea episcopală, deoarece alegerea ierarhilor se hotărăşte în plenul Sfântului Sinod, iar nu în presă sau în piaţă.

Biroul de presă al Patriarhiei Române

Referitor la articolul „Mitropolia Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului ar trebui să revină la Alba Iulia. Scrisoare deschisă către P. F. Părinte Daniel, Patriarhul B.O.R.” apărut în ziarul „Unirea” din 10 februarie 2011, ţinem să precizăm următoarele:
Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia doreşte – în consens deplin cu recomandarea făcută presei de P.F. Părinte Patriarh Daniel – ca pe parcursul celor 40 de zile de doliu închinate memoriei Părintelui Mitropolit să se evite orice speculaţii şi dezbateri în presă provocatoare de tulburare (sau chiar de scandal), bineştiindu-se că P.F. Părinte Patriarh s-a pronunţat deja ferm în privinţa viitorului Mitropoliei Clujului, Albei, Crişanei şi Maramureşului, cu sediul în Cluj-Napoca;
Arhiepiscopia de Alba Iulia nu a fost consultată anterior publicării articolului sus-menţionat; este lăudabilă angajarea laicilor în problemele de organizare şi de misiune ale Bisericii, dar este bine ca întotdeauna o poziţie formulată să fie nominală, să nu se ascundă în anonimatul unei formule de genul „comitet de iniţiativă”, şi să aibă girul autorităţii bisericeşti locale legitime;
În privinţa conţinutului exprimat, Arhiepiscopia de Alba Iulia subliniază faptul că de-a lungul istoriei în Ortodoxie s-a impus un principiu: întotdeauna într-o regiune centrul cultural, economic, administrativ şi politic cel mai viguros a devenit şi centrul religios, dobândind statut de „metropolă”. În Ardeal, Cluj-Napoca a devenit din aceste puncte de vedere o adevărată „capitală” a regiunii, Alba Iuliei revenindu-i statutul metaforic de „Cealaltă Capitală”, adică „Capitala de suflet a românilor” sau „Capitala Unităţii Naţionale”. Realizările bisericeşti albaiuliene enumerate în articol sunt reale, dar nu dorim ca ele să devină prilej de tulburare sau motiv de emitere de pretenţii hegemoniste. (Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia)


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

24 iunie 2026 | Caniculă în Alba: Comitetul Județean pentru Situații de Urgență convocat pentru a stabili măsuri pentru protejarea populației

Ioana Oprean

Publicat

în

Caniculă în Alba: Comitetul Județean pentru Situații de Urgență convocat pentru a stabili măsuri pentru protejarea populației Având în vedere prognoza meteorologică prin care în perioada următoare se preconizează temperaturi deosebit de ridicate, prefectul județului Alba, Nicolae Albu, își exprimă poziția fermă în ceea ce privește necesitatea aplicării imediate a tuturor măsurilor destinate protejării populației. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii

Ioana Oprean

Publicat

în

Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii O bătrânică de 80 de ani, din Alba Iulia, a fost înșelată cu suma de 30.000 de lei, de către persoane necunoscute care s-au dat drept fiica ei și un medic. […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările

Ioana Oprean

Publicat

în

Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al municipiului Blaj sunt în desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu, având o capacitate de un megawatt. Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a […]

Citește mai mult