Apel către pacienții vindecați de COVID-19: Puteți dărui VIAȚĂ!
Într-o postare publicată în mediul online. Marcela Vilcan, asistenta-șefă a Secţiei de Boli infecţioase din cadrul Spitalului Judeţean Alba, îndeamnă foștii pacienți cu COVID-19 care s-au vindecat să doneze plasma.
,,Astăzi este despre voi, cei care ați părăsit secția de Boli Infecțioase, vindecați de COVID-19.
Voi, la rândul vostru, puteți dărui VIAȚĂ!
Dacă au trecut minim 14 zile de la rezultatul (NEGATIV) pe care l-am așteptat împreună cu sufletul la gură, puteți face o faptă mare, puteți dărui viață!
Fac un apel către voi (în special către pacienții tineri – atenție, tineri nu înseamnă doar 18 sau 20 de ani. Tineri sunt și cei de 30, 40 sau 50 de ani) : veniți și donați plasmă! Procedura nu este una dureroasă, dar fapta este incomensurabilă!
De curând, a fost administrat primul tratament cu transfuzie de plasmă hiperimună, unei paciente aflată în stare critică, aflată la acel moment în secția de Anestezie și Terapie Intensivă a SJU Alba Iulia. În urma acestei intervenții medicale, starea pacientei s-a îmbunătățit, dânsa aflându-se în momentul de față în secția noastră. Pentru această pacientă șansa la viață a venit de la un donator din Piatra Neamț!
Sunt convinsă că și Alba are OAMENI cu suflet MARE!!!
Dragii mei, v-am cunoscut pe aproape fiecare în parte, v-am fost aproape și v-am cerut să fiți tari, să fiți optimiști și v-am promis că va fi bine. Și pentru cei mai mulți dintre voi, așa a fost: BINE!
Acum, vă cer din nou un lucru: haideți să fiți parte din binele altuia! Donați!
Nu toți ați dezvoltat anticorpi, cu siguranță, însă cu câți sunteți mai mulți, cu atât șansa de a găsi printre dumneavoastră pe aceia care au dezvoltat anticorpi, este mai mare.
Un donator de sânge / plasmă este un erou, iar voi puteți fi eroii pe care îi așteaptă pacienții aflați în stare critică, în secțiile de ATI, eroii pe care îi așteaptă familiile acestora. Pentru unii dintre ei poate să fie prea târziu însă, pentru cei de astăzi, șansa la viață sunteți voi!
Pentru a afla cum puteți dărui viață, sunați la Centrul de Transfuzie din Alba Iulia (tel:0258 835 035).
În speranța că veți răspunde la acest apel, vă spun: mulțumesc, mulțumesc, mulțumesc!”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Indexare pensii 2027 | Majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari începând de anul viitor
Majorarea pensiilor și digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari începând de anul viitor Indexarea pensiilor începând din 2027, digitalizarea completă a serviciilor destinate pensionarilor și extinderea serviciilor sociale în mediul rural se numără printre măsurile prevăzute în programul de guvernare al Cabinetului Veștea pentru domeniul muncii și protecției sociale. Potrivit documentului, Casa Națională de Pensii […]
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]









