Antrenorul din Cugir care a violat o minoră de 11 ani, CONDAMNAT la 5 ani de închisoare. Va plăti și daune morale
Un antrenor de tenis din Alba urmează să își petreacă următorii 5 ani din viață după gratii, după ce a fost acuzat că a violat o elevă minoră.
Astfel, potrivit Curții de Apel Alba, joi, 17.12.2020, în dosarul penal cunoscut opiniei publice ca dosarul antrenorului de tenis din Alba acuzat de săvârşirea infracţiunii de viol asupra unei eleve minore, Curtea de Apel Alba Iulia a decis, în urma rejudecării în apel a cauzei, condamnarea inculpatului P. la pedeapsa de 5 ani închisoare cu executare şi interzicere unor drepturi, pentru săvârşirea infracţiunii de viol.
Curtea de Apel Alba Iulia a menţinut dispoziţiile instanţei de fond cu privire la latura civilă a cauzei, inculpatul rămânând obligat la plata către partea civilă a echivalentului în lei la data plății a sumei de 15.000 euro, reprezentând daune morale.
Hotărârea Curţii de Apel Alba Iulia este definitivă.
P. I, fost angajat al clubului CSO Cugir, a fost judecat după ce a agresat sexual una dintre elevele sale. Fapta a avut loc în 2017, iar minora avea 11 ani. Curtea de Apel Alba Iulia a pronunţat sentinţa definitivă joi, 17 decembrie 2020. Bărbatul în vârstă de 54 de ani a fost condamnat la 5 ani de închisoare cu executare şi la plata unor daune morale în valoare de 15.000 de euro către minora care acum are 14 ani. În cursul zilei de joi, bărbatul a fost ridicat de la domiciliu de poliţişti şi depus în penitenciar pentru executarea pedepsei.
”La data de 22 aprilie 2017, în jurul orei 15:45, în timp ce se aflau în vestiarul unei baze sportive din oraşul Cugir, inculpatul P.I., în calitate de antrenor a pus-o pe persoana vătămată minoră, în vârstă de 11 ani, să se aşeze în braţele sale – inculpatul stând pe un scaun, a prins-o cu o mână de după corp în timp ce cu cealaltă mână a început să o mângâie pe piept pe sub bluză”, se susţine într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, de la momentul trimiterii dosarului în judecată. Ulterior acestui moment, deşi minora s-a opus, antrenorul ar fi realizat un act de penetrare cu degetul, producându-i minorei o escoriaţie ce a necesitat pentru vindecare 1-2 zile. Tatăl fetei a fost cel care a sesizat poliţia cu privire la faptul că aceasta a fost agresată sexual de către antrenorul ei de tenis, după efectuarea antrenamentului, la baza sportivă din oraşul Cugir. Iniţial, procurorii au deschis dosar penal pentru corupţie sexuală, dar, ulterior, au schimbat încadrarea juridică a faptei în viol. În 24 aprilie 2017, bărbatul a fost reţinut şi arestat preventiv la Judecătoria Alba Iulia, fiind eliberat după câteva zile, instanţa superioară admiţând contestaţia acestuia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








