Ştirea zilei

Animalele lovite de mașini și românii – Ştefan Mandachi: „Am văzut zeci de şoferi care trec impasibili pe lângă pisici sau câini grav răniţi“

Ioana Oprean

Publicat

în

Suceveanul Ştefan Mandachi a fost profund impresionat de suferinţa ursului care a fost lăsat să agonizeze timp de 17 ore pe o şosea din Harghita, după ce a fost lovit de o maşină. Antreprenorul reclamă un comportament similar al şoferilor în cazul câinilor maidanezi.

Ştefan Mandachi a scris pe contul său de Facebook că n-a auzit ca vreun politician din România să propună o lege eficientă pentru protecţia animalelor. “Ce dureri o fi suferit animalul ăsta în 17 ore, cu toate oasele fracturate, timp în care se aştepta un aviz absurd de la minister? Durerea se înzeceşte când sunt rupturi interne şi sângele fierbe în creier.

În România, mentalitatea e că animalele stau bine doar în lanţ. N-am văzut niciun lider politic să propună vreo lege sau să se certe pentru protecţia reală a animalelor (în afară de Vadim în anii 2000, când venea cu câini în studio la OTV). Am văzut de zeci de ori şoferi care au trecut fără niciun stres pe lângă câini şi pisici lovite grav, care se zbăteau în sânge şi agonizau late pe şosele. Nicio fărâmă de umanitate”, a scris Mandachi.

El susţine că a văzut cum un şofer care a lovit un câine a coborât din maşină doar ca să se asigure că nu şi-a îndoit aripa. „Nu demult, un sălbatic cu o dacie din faţa mea a dizlocat şoldul unui câine. S-a dat jos să vadă dacă şi-a îndoit aripa apoi a plecat liniştit în timp ce câinele se zbătea şi schelălăia de durere. România e ţara unde se vând câini pufoşi la Pet Shop iar adăposturile şi străzile sunt pline de căţei fără un gram de apă sau mâncare, care dârdâie de ger şi la care nu se uită nimeni pentru că nu-s imperiali de firmă sau viţă nobilă. Ar trebui o reglementare prin care orice proprietar de canisă cu pedigree să fie obligat să îngrijească/doneze/adopte un câine al străzii (ca fondurile de pensii sau pentru persoane cu handicap/defavorizate)”, opinează Ştefan Mandachi.

Antreprenorul a spus că este dispus să ofere cursuri gratuite de bussiness celor care găsesc case pentru cinci câini comunitari.

“Mulţi cetăţeni m-au rugat să ofer consultanţă pe bussiness sau să organizez cursuri în care să explic reţeta succesului meu. N-am avut timp, dar acum am găsit soluţia. Este GRATIS: dacă cineva e interesat, sunt disponibil să acord şedinţe individuale private de ”afacereză” celui (celor) care face dovada că a găsit stăpân(i) la cinci câini maidanezi (pui sau maturi, de pe stradă sau din adăposturi). Mai clar: incepând de AZI donezi cinci câini de pe stradă, le găseşti stăpân. Adăposturile şi străzile sunt bucşite. Dacă vă temeţi că nu găsiţi, vă dau eu contacte. Deci, vă aştept la birou”, a conchis Mandachi.

Antreprenorul deţine un lanţ de restaurante de tip fast-food şi un complex hotelier în Suceava. El este iniţiatorul campaniei „România vrea autostrăzi”. Ca să atragă atenţia asupra faptului că ţara noastră nu are infrastructură rutieră modernă, Ştefan Mandachi a construit primul şi singurul metru de autostradă din Moldova, în mod simbolic, pe un câmp din Suceava.

Sursa: adevarul.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult