Animalele lovite de mașini și românii – Ştefan Mandachi: „Am văzut zeci de şoferi care trec impasibili pe lângă pisici sau câini grav răniţi“
Suceveanul Ştefan Mandachi a fost profund impresionat de suferinţa ursului care a fost lăsat să agonizeze timp de 17 ore pe o şosea din Harghita, după ce a fost lovit de o maşină. Antreprenorul reclamă un comportament similar al şoferilor în cazul câinilor maidanezi.
Ştefan Mandachi a scris pe contul său de Facebook că n-a auzit ca vreun politician din România să propună o lege eficientă pentru protecţia animalelor. “Ce dureri o fi suferit animalul ăsta în 17 ore, cu toate oasele fracturate, timp în care se aştepta un aviz absurd de la minister? Durerea se înzeceşte când sunt rupturi interne şi sângele fierbe în creier.
În România, mentalitatea e că animalele stau bine doar în lanţ. N-am văzut niciun lider politic să propună vreo lege sau să se certe pentru protecţia reală a animalelor (în afară de Vadim în anii 2000, când venea cu câini în studio la OTV). Am văzut de zeci de ori şoferi care au trecut fără niciun stres pe lângă câini şi pisici lovite grav, care se zbăteau în sânge şi agonizau late pe şosele. Nicio fărâmă de umanitate”, a scris Mandachi.
El susţine că a văzut cum un şofer care a lovit un câine a coborât din maşină doar ca să se asigure că nu şi-a îndoit aripa. „Nu demult, un sălbatic cu o dacie din faţa mea a dizlocat şoldul unui câine. S-a dat jos să vadă dacă şi-a îndoit aripa apoi a plecat liniştit în timp ce câinele se zbătea şi schelălăia de durere. România e ţara unde se vând câini pufoşi la Pet Shop iar adăposturile şi străzile sunt pline de căţei fără un gram de apă sau mâncare, care dârdâie de ger şi la care nu se uită nimeni pentru că nu-s imperiali de firmă sau viţă nobilă. Ar trebui o reglementare prin care orice proprietar de canisă cu pedigree să fie obligat să îngrijească/doneze/adopte un câine al străzii (ca fondurile de pensii sau pentru persoane cu handicap/defavorizate)”, opinează Ştefan Mandachi.
Antreprenorul a spus că este dispus să ofere cursuri gratuite de bussiness celor care găsesc case pentru cinci câini comunitari.
“Mulţi cetăţeni m-au rugat să ofer consultanţă pe bussiness sau să organizez cursuri în care să explic reţeta succesului meu. N-am avut timp, dar acum am găsit soluţia. Este GRATIS: dacă cineva e interesat, sunt disponibil să acord şedinţe individuale private de ”afacereză” celui (celor) care face dovada că a găsit stăpân(i) la cinci câini maidanezi (pui sau maturi, de pe stradă sau din adăposturi). Mai clar: incepând de AZI donezi cinci câini de pe stradă, le găseşti stăpân. Adăposturile şi străzile sunt bucşite. Dacă vă temeţi că nu găsiţi, vă dau eu contacte. Deci, vă aştept la birou”, a conchis Mandachi.
Antreprenorul deţine un lanţ de restaurante de tip fast-food şi un complex hotelier în Suceava. El este iniţiatorul campaniei „România vrea autostrăzi”. Ca să atragă atenţia asupra faptului că ţara noastră nu are infrastructură rutieră modernă, Ştefan Mandachi a construit primul şi singurul metru de autostradă din Moldova, în mod simbolic, pe un câmp din Suceava.
Sursa: adevarul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








