Ştirea zilei

Angajații Primăriei Zlatna și persoanele care au intrat în contact cu bărbatul depistat pozitiv cu COVID-19, IZOLAȚI în diverse locații

Ioana Oprean

Publicat

în

Angajații Primăriei Zlatna și persoanele care au intrat în contact cu bărbatul depistat pozitiv cu COVID-19, IZOLAȚI în diverse locații. Silviu Ponoran: ”Nu intrați în panică și protejați-vă stând acasă!”

Angajații primăriei Zlatna, dar și alte persoane care au intrat în contact cu bărbatul confirmat pozitiv cu COVID-19 se află în prezent izolați în diverse locații, la domiciliu sau la baza sportivă a orașului, a transmis miercuri dimineața edilul de la Zlatna. printr-o postare pe facebook.

Silviu Ponoran i-a încurajat de asemenea pe oameni și a îndemnat la păstrarea calmului și la respectarea restricțiilor impuse de autorități.

”Dragi zlătneni, din păcate ieri a fost confirmat pozitiv cu coronavirus un coleg din Primăria Zlatna. Cei care au intrat în contact direct (inclusiv eu) cu acesta sunt izolați în diverse locații – la domiciliu sau la baza sportivă a orașului. Acest lucru nu înseamnă că tot orașul Zlatna este contaminat! Viața trebuie să meargă înainte! Nu intrați în panică și protejați-vă stând acasă! Doamne ajută!”, a scris Silviu Ponoran pe rețeaua de socializare.

Reamintim că marți, 31 martie 2020, un bărbat de 77 de ani, angajat al primăriei Zlatna, a fost depistat pozitiv cu COVID-19 și a fost adus la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia, după ce la domiciliul său a prezentat febră și frisoane. Acesta este internat în cadrul secției de Boli infecțioase, singur într-un salon special amenajat pentru cazurile COVID-19, boală cauzată de infectarea cu noul coronavirus (SARS-CoV-2).

I-au fost recoltate probe biologice pentru COVID-19, care au fost analizate în cadrul laboratorului Direcției de Sănătate Publică Alba. Potrivit rezultatului testării, din data de 31.03.2020, bărbatul este infectat cu noul coronavirus.

Conform anchetei epidemiologice, pacientul nu a călătorit într-o zonă afectată de COVID-19 și nu a venit în contact cu o persoană confirmată cu această boală. În prezent, starea sa generală de sănătate este bună, pacientul fiind afebril și sub atenta supraveghere a cadrelor medicale.

Acesta este al patrulea caz de COVID-19 internat la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia. La această oră, la SJU Alba Iulia, se află internați trei pacienți infectați cu noul coronavirus, unul fiind declarat vindecat și externat.

Cetățenii județului Alba sunt rugați să respecte cu strictețe recomandările și măsurile impuse de autoritățile de sănătate publică și ale autorităților implicate în combaterea pandemiei COVID-19.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026 Team XEO #14278, echipa de robotică a Colegiului Național „Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia, susținută de Asociația Educație prin Robotică, a obținut o performanță extraordinară la FTC Premier Event Istanbul 2026, una dintre cele […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină

Ioana Oprean

Publicat

în

VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină Un accident rutier s-a produs, în după amiaza zilei de duminică, 28 iunie 2026, pe strada Cloșca din Alba Iulia. O trotinetă pe care care se aflau doi copii a fost lovită de o mașină. „Traficul rutier este […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Ocna Mureș-Cluj Napoca, nouă conexiune directă de transport public regional: Oportunități turistice și… academice

Ioana Oprean

Publicat

în

Ocna Mureș-Cluj Napoca, nouă conexiune directă de transport public regional: Oportunități turistice și… academice Locuitorii orașului Ocna Mureș și ai așezărilor limitrofe beneficiază din vara anului 2026 de o extindere majoră a rețelei de transport public regional. O nouă rută directă leagă Ocna Mureș de municipiul Cluj-Napoca, oferind o alternativă modernă și rapidă pentru studenți, […]

Citește mai mult