Ştirea zilei

Angajații Primăriei Zlatna și persoanele care au intrat în contact cu bărbatul depistat pozitiv cu COVID-19, IZOLAȚI în diverse locații

Ioana Oprean

Publicat

în

Angajații Primăriei Zlatna și persoanele care au intrat în contact cu bărbatul depistat pozitiv cu COVID-19, IZOLAȚI în diverse locații. Silviu Ponoran: ”Nu intrați în panică și protejați-vă stând acasă!”

Angajații primăriei Zlatna, dar și alte persoane care au intrat în contact cu bărbatul confirmat pozitiv cu COVID-19 se află în prezent izolați în diverse locații, la domiciliu sau la baza sportivă a orașului, a transmis miercuri dimineața edilul de la Zlatna. printr-o postare pe facebook.

Silviu Ponoran i-a încurajat de asemenea pe oameni și a îndemnat la păstrarea calmului și la respectarea restricțiilor impuse de autorități.

”Dragi zlătneni, din păcate ieri a fost confirmat pozitiv cu coronavirus un coleg din Primăria Zlatna. Cei care au intrat în contact direct (inclusiv eu) cu acesta sunt izolați în diverse locații – la domiciliu sau la baza sportivă a orașului. Acest lucru nu înseamnă că tot orașul Zlatna este contaminat! Viața trebuie să meargă înainte! Nu intrați în panică și protejați-vă stând acasă! Doamne ajută!”, a scris Silviu Ponoran pe rețeaua de socializare.

Reamintim că marți, 31 martie 2020, un bărbat de 77 de ani, angajat al primăriei Zlatna, a fost depistat pozitiv cu COVID-19 și a fost adus la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia, după ce la domiciliul său a prezentat febră și frisoane. Acesta este internat în cadrul secției de Boli infecțioase, singur într-un salon special amenajat pentru cazurile COVID-19, boală cauzată de infectarea cu noul coronavirus (SARS-CoV-2).

I-au fost recoltate probe biologice pentru COVID-19, care au fost analizate în cadrul laboratorului Direcției de Sănătate Publică Alba. Potrivit rezultatului testării, din data de 31.03.2020, bărbatul este infectat cu noul coronavirus.

Conform anchetei epidemiologice, pacientul nu a călătorit într-o zonă afectată de COVID-19 și nu a venit în contact cu o persoană confirmată cu această boală. În prezent, starea sa generală de sănătate este bună, pacientul fiind afebril și sub atenta supraveghere a cadrelor medicale.

Acesta este al patrulea caz de COVID-19 internat la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia. La această oră, la SJU Alba Iulia, se află internați trei pacienți infectați cu noul coronavirus, unul fiind declarat vindecat și externat.

Cetățenii județului Alba sunt rugați să respecte cu strictețe recomandările și măsurile impuse de autoritățile de sănătate publică și ale autorităților implicate în combaterea pandemiei COVID-19.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Un soldat român din Jidvei, dispărut în Crimeea în 1944, declarat oficial decedat după 82 de ani de la dispariție

Ioana Oprean

Publicat

în

Un soldat român din Jidvei, dispărut în Crimeea în 1944, declarat oficial decedat după 82 de ani de la dispariție Judecătoria Blaj a pronunțat recent o sentință civilă prin care a declarat decesul unui soldat român căzut pe frontul din Crimeea la data de 23 februarie 1944 – la 82 de ani de la dispariție. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Cine este Prima Regină a Rozelor din Aiud: A fost încoronată la Sărbătoarea Rozelor 2026 Imola Bakk, fiica familiei Bakk din Ciumbrud, una dintre familiile care duc mai departe tradiția cultivării trandafirilor, este prima Regină a Rozelor și ambasadoarea Tărâmului Trandafirilor pentru anul acesta. „Ea va reprezenta cu mândrie frumusețea, tradiția și ospitalitatea celui mai […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident

Ioana Oprean

Publicat

în

Femeie de 37 de ani, din Aiud, REȚINUTĂ pentru conducere sub influența alcoolului: A provocat un accident Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Aiud au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o femeie, în vârstă de 37 de ani, din municipiul Aiud, cercetată pentru conducere sub influența alcoolului. […]

Citește mai mult