Actualitate

Andrei Baciu: „Firecare zi pe care o pierdem în această cursă a vaccinării are costuri care se traduc în decese”

Ioana Oprean

Publicat

în

Secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Andrei Baciu, a discutat în cadrul unui interviu referitor la campania de vaccinare în țară. Acesta a explicat faptul că orice zi în care imunizarea este pierdută poate fi tradusă printr-un număr mare de decese.

În altă ordine de idei, Andrei Baciu care este şi vicepreședintele al Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a mai explicat faptul că singura modalitate de a pune capăt pandemiei de COVID-19 este vaccinarea în masă a cetăţenilor.
Orice zi pierdută de vaccinare se traduce prin mai multe decese, susţine Andrei Baciu

Andrei Baciu a declarat la B1 TV despre faptul că nu trebuie să pierdem nicio zi din campania de vaccinare mai ales în contextul în care, orice zi pierdută poate însemna mai multe decese.

”Firecare zi pe care o pierdem în această cursă a vaccinării are costuri care se traduc în decese, decese care încep să fie evitabile (…) Mai este şi un alt pericol, uitaţi-vă că sunt tot felul de variante emergente.

Vaccinarea rămâne singura soluţie”, a mai declarat Baciu.

În altă ordine de idei, Andrei Baciu a declarat faptul că doar de noi depinde întoarcerea la normal iar măsurile de restricţii pot fi ridicate doar în momentul în care virusul nu se mai transmite comunitar, deci când o majoritate a populaţiei este vaccinată:

„Când se atinge imunitatea colectivă, practic virusul nu se mai transmite ca acum, deci nu va mai fi nevoie de restricţiile care opresc acum transmiterea. Pentru ce ne vaccinăm? Pentru a încheia pandemia. E singura soluţie”, a declarat, miercuri seară, la B 1 TV, Andrei Baciu.

Acesta a precizat că ”transmiterea comunitară este cea care dictează setul de măsuri” de relaxare.

Vaccinarea este un act voluntar şi nu va fi introdusă obligativitatea

În altă ordine de idei, Andrei Baciu a vorbit şi despre presupusa obligativitate a vaccinării. Secretarul de stat din Ministerul Sănătăţii a menţionat faptul că nu se poate vorbi despre o asemenea măsură. Din această perspectivă, vaccinarea este şi va fi în continuare facultativă:

”Nu va exista nicio formă de constrângere, nicio formă de obligativitate. Este un lucru pe care nu l-am discutat niciodată şi nu îl vom discuta deloc, dar contează mult mai mult avantajele. Pentru că atunci când în cadrul unei companii o bună parte din angajaţi sunt vaccinaţi asta ce înseamnă – înseamnă că riscul de a dezvolta un focar, riscul de a te îmbolnăvi sau de a transmite acest virus unui coleg, cuiva care trece pe acolo, scade către minim, deci acestea sunt avantajele din punct de vedere economic, practic”, a mai declarat Andrei Baciu.

Sursa: bzi.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult