Actualitate

Andrei Baciu: „Firecare zi pe care o pierdem în această cursă a vaccinării are costuri care se traduc în decese”

Ioana Oprean

Publicat

în

Secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Andrei Baciu, a discutat în cadrul unui interviu referitor la campania de vaccinare în țară. Acesta a explicat faptul că orice zi în care imunizarea este pierdută poate fi tradusă printr-un număr mare de decese.

În altă ordine de idei, Andrei Baciu care este şi vicepreședintele al Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a mai explicat faptul că singura modalitate de a pune capăt pandemiei de COVID-19 este vaccinarea în masă a cetăţenilor.
Orice zi pierdută de vaccinare se traduce prin mai multe decese, susţine Andrei Baciu

Andrei Baciu a declarat la B1 TV despre faptul că nu trebuie să pierdem nicio zi din campania de vaccinare mai ales în contextul în care, orice zi pierdută poate însemna mai multe decese.

”Firecare zi pe care o pierdem în această cursă a vaccinării are costuri care se traduc în decese, decese care încep să fie evitabile (…) Mai este şi un alt pericol, uitaţi-vă că sunt tot felul de variante emergente.

Vaccinarea rămâne singura soluţie”, a mai declarat Baciu.

În altă ordine de idei, Andrei Baciu a declarat faptul că doar de noi depinde întoarcerea la normal iar măsurile de restricţii pot fi ridicate doar în momentul în care virusul nu se mai transmite comunitar, deci când o majoritate a populaţiei este vaccinată:

„Când se atinge imunitatea colectivă, practic virusul nu se mai transmite ca acum, deci nu va mai fi nevoie de restricţiile care opresc acum transmiterea. Pentru ce ne vaccinăm? Pentru a încheia pandemia. E singura soluţie”, a declarat, miercuri seară, la B 1 TV, Andrei Baciu.

Acesta a precizat că ”transmiterea comunitară este cea care dictează setul de măsuri” de relaxare.

Vaccinarea este un act voluntar şi nu va fi introdusă obligativitatea

În altă ordine de idei, Andrei Baciu a vorbit şi despre presupusa obligativitate a vaccinării. Secretarul de stat din Ministerul Sănătăţii a menţionat faptul că nu se poate vorbi despre o asemenea măsură. Din această perspectivă, vaccinarea este şi va fi în continuare facultativă:

”Nu va exista nicio formă de constrângere, nicio formă de obligativitate. Este un lucru pe care nu l-am discutat niciodată şi nu îl vom discuta deloc, dar contează mult mai mult avantajele. Pentru că atunci când în cadrul unei companii o bună parte din angajaţi sunt vaccinaţi asta ce înseamnă – înseamnă că riscul de a dezvolta un focar, riscul de a te îmbolnăvi sau de a transmite acest virus unui coleg, cuiva care trece pe acolo, scade către minim, deci acestea sunt avantajele din punct de vedere economic, practic”, a mai declarat Andrei Baciu.

Sursa: bzi.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”

Ioana Oprean

Publicat

în

Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]

Citește mai mult

Actualitate

MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen

Ioana Oprean

Publicat

în

MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]

Citește mai mult

Actualitate

AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta”

Ioana Oprean

Publicat

în

AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta” Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a anunțat duminică, 21 iunie 2026, că AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Declarația vine în contextul în care PSD a votat în […]

Citește mai mult