Actualitate

Andrei Baciu: „Firecare zi pe care o pierdem în această cursă a vaccinării are costuri care se traduc în decese”

Ioana Oprean

Publicat

în

Secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Andrei Baciu, a discutat în cadrul unui interviu referitor la campania de vaccinare în țară. Acesta a explicat faptul că orice zi în care imunizarea este pierdută poate fi tradusă printr-un număr mare de decese.

În altă ordine de idei, Andrei Baciu care este şi vicepreședintele al Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a mai explicat faptul că singura modalitate de a pune capăt pandemiei de COVID-19 este vaccinarea în masă a cetăţenilor.
Orice zi pierdută de vaccinare se traduce prin mai multe decese, susţine Andrei Baciu

Andrei Baciu a declarat la B1 TV despre faptul că nu trebuie să pierdem nicio zi din campania de vaccinare mai ales în contextul în care, orice zi pierdută poate însemna mai multe decese.

”Firecare zi pe care o pierdem în această cursă a vaccinării are costuri care se traduc în decese, decese care încep să fie evitabile (…) Mai este şi un alt pericol, uitaţi-vă că sunt tot felul de variante emergente.

Vaccinarea rămâne singura soluţie”, a mai declarat Baciu.

În altă ordine de idei, Andrei Baciu a declarat faptul că doar de noi depinde întoarcerea la normal iar măsurile de restricţii pot fi ridicate doar în momentul în care virusul nu se mai transmite comunitar, deci când o majoritate a populaţiei este vaccinată:

„Când se atinge imunitatea colectivă, practic virusul nu se mai transmite ca acum, deci nu va mai fi nevoie de restricţiile care opresc acum transmiterea. Pentru ce ne vaccinăm? Pentru a încheia pandemia. E singura soluţie”, a declarat, miercuri seară, la B 1 TV, Andrei Baciu.

Acesta a precizat că ”transmiterea comunitară este cea care dictează setul de măsuri” de relaxare.

Vaccinarea este un act voluntar şi nu va fi introdusă obligativitatea

În altă ordine de idei, Andrei Baciu a vorbit şi despre presupusa obligativitate a vaccinării. Secretarul de stat din Ministerul Sănătăţii a menţionat faptul că nu se poate vorbi despre o asemenea măsură. Din această perspectivă, vaccinarea este şi va fi în continuare facultativă:

”Nu va exista nicio formă de constrângere, nicio formă de obligativitate. Este un lucru pe care nu l-am discutat niciodată şi nu îl vom discuta deloc, dar contează mult mai mult avantajele. Pentru că atunci când în cadrul unei companii o bună parte din angajaţi sunt vaccinaţi asta ce înseamnă – înseamnă că riscul de a dezvolta un focar, riscul de a te îmbolnăvi sau de a transmite acest virus unui coleg, cuiva care trece pe acolo, scade către minim, deci acestea sunt avantajele din punct de vedere economic, practic”, a mai declarat Andrei Baciu.

Sursa: bzi.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”

Ioana Oprean

Publicat

în

Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]

Citește mai mult