Actualitate

ANCPI| 194 de comune vor beneficia de cadastrare integral din fonduri europene. Situația în județul Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

194 de comune, din cele 660 de localități alese, vor beneficia de cadastrare integral din fonduri europene. Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI) a inițiat procedura de licitație.

Achiziţia se desfăşoară pe 36 de loturi şi se va finaliza cu încheiere de acord cadru/lot pentru o perioadă de 24 de luni. Bugetul maxim estimat este de 202.300.056 lei. ANCPI a publicat anunţul atât pe SEAP, cât şi în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, astfel că la licitaţie pot participa şi topografi din afara ţării. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 19 noiembrie 2018.

Planul ANCPI este să realizeze cadastrul din fonduri europene pentru 660 de comune, adică o suprafaţă de teren de 5,7 milioane de hectare. Valoarea totală a proiectului este 312,9 mil. euro, din care 265,9 mil. euro reprezintă fonduri europene şi 46,9 mil. euro, cofinanţare de la bugetul de stat. Termenul de finalizare a acestor lucrări este anul 2023.

Cele 660 de comune au fost alese după următoarele criterii: localităţi care fac obiectul dezvoltării proiectelor de infrastructură prevăzute în Master Planul General de Transport al României, localităţi care implementează ori sunt incluse în proiecte de dezvoltare a infrastructurii în cadrul altor programe şi localităţi în care sunt identificate zone cu vulnerabilităţi sociale particulare privind accesul informal la proprietate.

În lotul județului Alba sunt cuprinse comunele: Unirea, Mirăslău, Mihalț, Rădești, Lunca Mureșului și Lupșa.

România avea la începutul lunii august 3.428.003 hectare de teren cu geometrie (măsurat) înregistrat în cartea funciară, potrivit informaţiilor transmise revistei Capital de Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară.

Prin Programul Naţional de Cadastru şi Carte Funciară au fost înregistrate, până în prezent, 486.303 de hectare de teren agricol, cu geometrie.

Cele mai mari suprafeţe de teren agricol au fost cadastrate în judeţele Timiş, Constanţa, Tulcea, Arad şi Călăraşi. În Timiş sunt trecute în cartea funciară aproape 280.000 de hectare de teren agricol, în Constanţa circa 250.000 de hectare, iar în Tulcea 190.000 de hectare.

Anul acesta, cele mai mari suprafeţe de teren s-au cadastrat în Timiş, Bihor, Dolj, Tulcea şi Brăila, potrivit informaţiilor transmise de ANCPI revistei Capital. În Timiş s-au cadastrat până în august circa 42.000 de imobile cu o suprafaţă de circa 44.000 de hectare. În Bihor s-au înscris în cartea funciară peste 37.000 de imobile cu o suprafaţă de circa 35.0000 de hectare, iar în Dolj s-au cadastrat peste 54.000 de imobile în suprafaţă totală de 27.800 de hectare.

Sursa: capital.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”.

Bogdan Ilea

Publicat

în

Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”. Președintele Nicușor Dan a declarat că este pe deplin conștient de responsabilitatea mandatului său și că toate deciziile pe care le ia au în vedere binele României, subliniind […]

Citește mai mult

Actualitate

PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card

Bogdan Ilea

Publicat

în

Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]

Citește mai mult

Actualitate

25 iunie | Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume Ziua Internațională a Navigatorului este sărbătorită anual pe 25 iunie, cu scopul de a recunoaște contribuția marinarilor din întreaga lume la comerțul maritim internațional, la economia globală și la societatea în ansamblu, potrivit Agerpres. Decizia de instituire a acestei zile a fost luată la conferința […]

Citește mai mult