Amenzile primei nopți de carantină: Motivele surprinzătoare invocate de unii șoferi opriți
A fost prima noapte în care au intrat în funcțiune noile restricțiide circulație. Între orele 23.00 și 5.00 au putut ieși din case doar cei care au lucrat, cei care au avut urgențe medicale, au însoțit și îngrijit copii sau vârstnici și cei care au avut un deces în familie.
Și toți erau obligați să aibă o declarație pe proprie răspundere. Amenzile pentru încălcarea acestei reguli sunt între 500 și 2.500 de lei.
Polițiștii și jandarmii au stat toată noaptea pe străzi. I-au oprit pe cei care circulau după ora 23:00 și au verificat dacă au motive temeinice să o facă.
În Craiova, prima amendă pentru încălcarea carantinei de noapte a fost dată la câteva minute după intrarea acesteia în vigoare. Clientul dintr-un taxi nu avea nici mască, nici adeverință.
Șofer: O secundă am uitat și mi-a căzut, o aveam la mine. Asta este, ce să fac?
Polițist: Declarație pe propria răspundere aveți?
Șofer: Nu șefu, mă duceam să las cheia, acum.
În Brașov, unii dintre cei opriți pentru control au ținut să le spună polițiștilor nemulțumirile lor.
Șofer: Mi se par puțin abuzive, sincer. Cred că în declarația dată de Guvern ar trebui trecute și situațiile particulare. Eu acum am venit după soția mea de a nu o lasă singură pe stradă.
Și în București, primele amenzi au fost date imediat după ora 23. Unii dintre cei sancționați așteptau să fie anunțați personal ce reguli trebuie să respecte.
Șofer: Nu m-a informat nimeni personal. La tv s-a spus așa: după ora 23, din ziua de azi, din lunea de azi, în cât suntem azi 9.11 am plecat de la ora 2.00 de acasă.
Șofer: Dați amendă, asta e legea, respectăm legea.
Polițist: De ce nu aveți declarație pe propria răspundere?
Șofer: Am întârziat mai mult decât credeam. Speram să ajungem mai devreme acasă, venim de la șantier.
În Oradea, echipele de control s-a instalat la ieșirea din oraș. În cel mai mare oraș din județul Bihor, coeficientul de infectare se apropie de 8 cazuri la mia de locuitori.
Polițist: Acesta e în regulă, permisul, buletinul, talonul și asigurarea.
Șofer: Facem naveta, avem toate actele necesare, adeverință, declarație, absolut tot.
Toate restricțiile rămân în vigoare timp de 30 de zile.
Sursa: digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]









